Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie dokonane w pałacu w Strudze niedaleko Wałbrzycha (ZDJĘCIA)

Redakcja
Pałac w Strudze na terenie gminy Stare Bogaczowice w powiecie wałbrzyskim. Z prawej strony część odrestaurowana, z lewej poddawana obecnie renowacji
Pałac w Strudze na terenie gminy Stare Bogaczowice w powiecie wałbrzyskim. Z prawej strony część odrestaurowana, z lewej poddawana obecnie renowacji Dariusz Gdesz
W trakcie prac remontowo-konserwatorskich dawnej sali balowej pałacu w Strudze robotnicy odkryli ukryte pod dwoma warstwami tynku unikatowe malowidła ścienne. Pochodzą prawdopodobnie z II połowy XVI wieku.

W trakcie prowadzonego obecnie, kolejnego etapu prac remontowo-konserwatorskich pałacu w Strudze, robotnicy dokonali sensacyjnego odkrycia. W trakcie usuwania warstw tynku ze ścian dawnej sali balowej obiektu, ujawniono ukryte pod nimi portrety. Prace przerwano i poinformowano konserwatora zabytków.

– Po usunięciu tynku odkryto 14 portretów z obramieniami i dekoracją florystyczną – mówi Anna Nowakowska - Ciuchera, kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. – Wstępne datowanie wskazuje, że portrety pochodzą z II połowy XVI wieku i przedstawiają władców niemieckich z tego okresu oraz cesarzy rzymskich.

Według konserwatora portretów może być więcej. Pierwotnie sala balowa miała bowiem kształt prostokąta, a obecnie jest owalna. To efekt jej przebudów. Na razie ustalono, że druga warstwa tynku, który dotychczas zakrywał malowidła została położona na początku XX wieku. Konserwator zalecił, by z dwóch krótszych ścian, pod którymi prawdopodobnie są kolejne portrety nie usuwać na razie starych tynków. Na razie trzeba zabezpieczyć, to co już zostało odkryte.

Jest szansa na pozyskanie funduszy na prace renowacyjne portretów np. z puli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wcześniej muszą zostać spełnione formalności. Najpierw właściciele pałacu - małżeństwo Agnieszka i Krzysztof Wieczorkowie muszą wystąpić do konserwatora z wnioskiem o wpis malowideł do rejestru zabytków ruchomych. Wniosek do ministerstwa może zostać złożony już po dokonaniu tego wpisu. Następnie musi zostać sporządzony program prac konserwatorskich, a następnie zgoda konserwatora na ich wykonanie. Na razie konserwator zalecił dokładne zabezpieczenie dawnej sali balowej obiektu, by przede wszystkim wilgoć nie działała negatywnie na odkryte portrety.

Jeszcze na początku 2010 r. los ruin dawnego pałacu Czettritzów w Strudze wydawał się być przesądzony. Dzięki państwu Wieczorkom, którzy kupili ruinę i podjęli się trudu jej odbudowy, obiekt odzyskuje blask. W jego odrestaurowanej części od 2012 r. działa centrum hotelowo-szkoleniowe z zapleczem gastronomicznym.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto