Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarb nazistów ukryty na terenie Zamku w Roztoce. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zbada sprawę. Będzie przełom?

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Zamek w Roztoce (pow. świdnicki) stał się słynny po tym, kiedy dotarto do źródeł mówiących o 28 tonach złota ukrytych przez nazistów na jego terenie. Sprawa do tej pory była jedynie domysłem, a źródło - tzw. dziennik wojenny oficera SS niezbadane. Teraz temat skarbu powraca - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło decyzję o zbadaniu autentyczności dziennika.

Ukryty skarb nazistów w Zamku w Roztoce

Dolnośląski Pałac Hochbergów w Roztoce skrywa niesamowitą historię z czasów II wojny światowej. Jakiś czas temu Polsko-Niemiecka Fundacja Śląski Pomost, powołując się na odnaleziony Dziennik wojenny, czyli zapiski oficera SS Egona Ollenhauera, ogłosiła, że na terenie pałacu w Roztoce, a dokładniej w studni, został ukryty skarb - 28 ton złota. O sprawie pisały również media zagraniczne, na przykład brytyjski tabloid Daily Mail.

Informacja o skarbie oraz o dzienniku pozostaje jednak w granicach domysłów, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie potwierdziło jej wiarygodności. Teraz jednak może się to zmienić. Jest szansa na dokładne zbadanie zagadki skarbu przez samo Ministerstwo.

Ministerstwo zbada autentyczność tzw. dziennika wojennego. Weryfikacja może przynieść nowe odkrycia w sprawie ukrytego skarbu na terenie Zamku w Roztoce oraz pałacu Minkowskie (pow. namysłowski).

Na pytania o doniesienia wskazujące Zamek w Roztoce jako potencjalne miejsce ukrycia skarbu Trzeciej Rzeszy dyrektor Muzeum Zamek Roztoka Katarzyna Sielicka odpowiada, że skarbem jest cały obiekt i to, co odkrywane jest w jego wnętrzach oraz pod ziemią każdego dnia.

Przedstawiciele Fundacji “Śląski Pomost” kilkukrotnie kontaktowali się z nami w tej sprawie. Nie przekazali jednak żadnych możliwych do zweryfikowania informacji. Nie będziemy samodzielnie podejmować żadnych kroków w tej sprawie. Jednocześnie deklarujemy pełną gotowość do współpracy z odpowiednimi organami administracji publicznej.

Zamek w Roztoce położony około 14 km od Jawora obecnie odzyskuje dawną świetność dzięki Fundacji Zamek Roztoka Ocalić od Zapomnienia, która z pasją i poczuciem misji zajęła się jego renowacją. Katarzyna Sielicka, z zawodu i zamiłowania archeolog, dyrektorka Muzeum Zamek Roztoka, oprowadza po pałacu zafascynowanych historią tego miejsca. A w pałacu jest naprawdę wiele okazji do zachwytu. Historia tego miejsca jest powoli odkrywana przez pracowników fundacji. Każda kolejna warstwa farby odkrywana podczas renowacji, ujawnia nieznane historie wcześniejszych pokoleń.

Skarb nazistów ukryty na terenie Zamku w Roztoce. Ministerst...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto