Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarb w ruinach wałbrzyskiego Separatora

Artur Szałkowski
Pruskie monety z XVIII wieku znalezione w ruinach wyburzonego obiektu byłego Separatora w Wałbrzychu
Pruskie monety z XVIII wieku znalezione w ruinach wyburzonego obiektu byłego Separatora w Wałbrzychu Dariusz Gdesz
Skarb w ruinach wałbrzyskiego Separatora. W kamieniu stanowiącym podwalinę jednej ze ścian zburzonego obiektu ukryto metalowe pudełko z monetami.

Skarb w ruinach wałbrzyskiego Separatora. Pracownicy firmy, która na przełomie maja i czerwca 2016 r. dokonywała rozbiórki byłej siedziby biura projektów górniczych Separator przy ul. Reja w Wałbrzychu, dokonali sensacyjnego odkrycia Tutaj zobaczycie galerię zdjęć z rozbiórki Separatora. Po przewiezieniu gruzu z rozbiórki na teren firmy zauważyli, że w solidnym kamieniu, który był podwaliną jednej ze ścian obiektu została wydrążona nisza o przekroju prostokątnym. Było do niej włożone metalowe pudełko o wymiarach 100x145x75 mm. Zawartość pudełka stanowiło osiem niewielkich monet. Właściciel firmy, która dokonywała rozbiórki obiektu przekazał niezwykłe znalezisko do biura rzeczy znalezionych, które funkcjonuje w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu.

O sprawie została powiadomiona wałbrzyska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Znalezisko zostało poddane oględzinom eksperta. Stwierdził, że odnalezione monety są pruskie i pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku. Ustalił także ich nominały: 1/6 talara, 1/12 talara, 1/24 talara, 1/48 talara, 1 krajcar, 2 grosze, 1 grosz oraz jedna moneta srebrna lub srebrzona w kiepskim stanie, której nominału nie udało się ustalić. Po uprawomocnieniu się decyzji konserwatora zabytków, na początku października znalezisko zostanie przekazane do Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, które będzie mogło prezentować je zwiedzającym. Wcześniej będzie musiało zostać poddane zabiegom konserwatorskim.

Pracownicy urzędu ochrony zabytków zasugerowali również, że prezentacja w przyszłości przez muzeum pudełka z monetami mogłaby zostać połączona z prezentacją kamienia, w którym były przez wiele lat ukryte. Kamień został zabezpieczony przez firmę, która dokonywała rozbiórki. Wartość materialna znaleziska nie jest wielka. Ma ono jednak wielką wartość historyczną. Można przypuszczać, że metalowe pudełko z monetami było czymś w rodzaju kapsuły czasu, którą do wydrążonej w kamieniu niszy włożyli budowniczowie willi Treutlerów, w której później miało swoją siedzibę biuro projektów górniczych Separator.

Pudełko i monety nie są zresztą jedyną pozostałością po obiekcie. Do Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w przekazano zabytkowy kamienny portal. Tutaj opublikowaliśmy zdjęcie i informacje o portalu z Separatora. Znalezienie pudełka z monetami można traktować jak dobry omen. Obiekt wyburzono, bo w miejscu tym będzie budowany fragment obwodnicy Wałbrzycha.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto