MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Skarb z Wałbrzycha będzie eksponowany w nowej instytucji kultury na terenie Wałbrzycha?

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Zdjęcia 1 - 11 UM Wałbrzych, pozostałe Dariusz Gdesz
Chcesz zobaczyć, co znajduje się w słynnym "skarbie z Wałbrzycha"? Wkrótce zobaczysz go w całej okazałości! Podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej w Wałbrzychu, prezydent Roman Szełemej opowiedział o przygotowaniach do powstania ekspozycji tych ciekawych artefaktów z okresu drugiej wojny światowej na terenie Wałbrzycha. Gdzie dokładnie?

Spis treści

Skarb z Wałbrzycha - prace nad przygotowaniem ekspozycji

Podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej w Wałbrzychu o przygotowaniach do prezentacji prezydent Roman Szełemej zrelacjonował przygotowania do powstania przestrzeni wystawienniczej stworzonej specjalnie dla znaleziska z piwnicy przy ul. Kuracyjnej 1 w Wałbrzychu.
"Skarb" ten nie tylko zainteresował Wałbrzychem i jego historią media z kraju i ze świata, ale też jest przyczynkiem do pytań o przeszłość naszego miasta oraz jej mieszkańców.

- Dziś wiele wskazuje, że zgodnie z naszymi intencjami, cały ten komplet tych przedmiotów, materiałów - dosłownie i w przenośni - bo jest tam wiele elementów codziennego użytku - cały ten komplet znaleziska pozostanie w Wałbrzychu, w naszej dyspozycji. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że wzbogacimy się o znaczący przyczynek naszej wiedzy i losach wałbrzyszan w okresie drugiej wojny światowej i po - wyjaśnia włodarz Wałbrzycha.

Zaznacza też, że dokumenty historyczne będące częścią znaleziska mogą trafić poza Wałbrzych, jednak chodzi tu o niewielką część kompletu.

Skarb z Wałbrzycha będzie eksponowany w nowej instytucji kultury na terenie Wałbrzycha?
Zdjęcia 1 - 11 UM Wałbrzych, pozostałe Dariusz Gdesz

Skarb z Wałbrzycha - prace nad przygotowaniem ekspozycji i może nawet nowej instytucji

W spotkaniach z przedstawicielami IPN, Archiwum Państwowego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Narodowego we Wrocławiu i wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu brali udział dyrektorzy wałbrzyskich instytucji kultury.
Trwa proces opisywania i katalogowania zbioru.

- Potrwa on wiele miesięcy, ale być może to znalezisko przyczyni się do przyspieszenia i zdynamizowania naszej strategii budowania osobnego zbioru dokumentów, historycznych artefaktów, które dokumentować będą losy wałbrzyszan w okresie wojennym i powojennym - opowiada Szełemej.

Skarb z Wałbrzycha będzie eksponowany w nowej instytucji kultury na terenie Wałbrzycha?
Zdjęcia 1 - 11 UM Wałbrzych, pozostałe Dariusz Gdesz

Katalogowaniu "skarbu" towarzyszą przygotowania do jego ekspozycji.

- Stworzenie takiej przestrzeni muzealnej, historycznej wydaje się coraz bardziej realne. Wystąpiłam na spotkaniu pracowników miejskich instytucji kultury z taką inicjatywą, którą przekazaliśmy Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego z inicjatywą stworzenia takiej placówki na terenie miasta, prawdopodobnie w obrzeże Starej Kopalni. Czy będzie to część instytucji kultury muzealnej, jaką jest Stara Kopalnia, trudno wyrokować, ale to będzie to bardzie to bardzo ważny element budowania tożsamości historycznej naszego miasta - dodawał włodarz.

Obecnie cały ten zbiór jest pod opieką Starej Kopalni, tam też może powstać nowa instytucja kultury powołanej na potrzeby prezentowania nowego odkrycia.

Skarb z Wałbrzycha będzie eksponowany w nowej instytucji kul...

Więcej o skarbie z Wałbrzycha przeczytacie u nas

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto