Spotkanie Honorowych Obywateli Wałbrzycha i Zasłużonych dla Miasta Wałbrzycha (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski, fot. Dariusz Gdesz
Uroczystość Święta Miasta Wałbrzycha, zorganizowana w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu Dariusz Gdesz
Tegoroczne obchody Dni Wałbrzycha poprzedziła uroczystość Święta Miasta Wałbrzycha, zorganizowana w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Po podjęciu decyzji o przeniesieniu obchodów Dni Wałbrzycha z początku września na koniec maja, władze miasta zdecydowały również, że będą się one rozpoczynały uroczystością Święta Miasta Wałbrzycha. To spotkanie osób uhonorowanych w minionych latach tytułem Honorowego Obywatela Wałbrzycha, osób i instytucji uhonorowanych tytułem Zasłużonego dla Miasta Wałbrzycha, a także osób, które decyzją Rady Miejskiej Wałbrzycha dołączono do tego grona w ciągu ostatniego roku.

Od obchodów Święta Miasta Wałbrzycha w 2017 roku, do grona osób uhonorowanych tytułem Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha dołączyli: Eufrozyna i Zygfryd (pośmiertnie) Piątkowie. Przyjechali do Wałbrzycha w drugiej połowie lat 50. i od tego czasu należy datować ich zainteresowanie historią Dolnego Śląska. Byli związani z wałbrzyskim górnictwem, są autorami kilkudziesięciu prac popularno-naukowych z zakresu geologii, historii techniki i historii regionu wałbrzyskiego. W minionym roku tytuł Zasłużonego dla Miasta Wałbrzycha nadano również Januszowi Gąsiorowskiemu. Przez 20 lat pracował w I Liceum Ogólnokształcącym w Wałbrzychu, a w latach 1970-1982 był dyrektorem szkoły. W tym czasie liceum osiągnęło rangę jednej z najlepszych szkół ogólnokształcących w Polsce. W 1981 roku po powstaniu NSZZ „Solidarność”, szkoła stała się siedzibą Solidarności Oświaty Regionu Wałbrzyskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego, aresztowano oraz internowano część nauczycieli zaangażowanych w działalność opozycyjną, m.in. żonę Janusza Gąsiorowskiego - Martę. Jego natomiast relegowano z pracy.

W minionym roku tytuły Zasłużonych dla Miasta Wałbrzycha przyznano również dwóm byłym, wybitnym sportowcom. Pośmiertnie uhonorowano Bogusława Dąbrowskiego, zapaśnika zawodnika Zagłębia Wałbrzych, reprezentanta kraju i wielokrotnego medalistę mistrzostw Polski. Drugim uhonorowanym, byłym sportowcem jest Stanisław Grędziński. Był lekkoatletą, zawodnikiem Górnika Wałbrzych i Śląska Wrocław, dwukrotnym mistrzem Polski. W 1966 roku podczas Mistrzostw Europy w Budapeszcie zdobył dwa złote medale: w biegu indywidualnym na 400 metrów oraz w sztafecie 4x400 metrów. W 1968 roku został olimpijczykiem i w Meksyku wraz ze sztafetą został sklasyfikowany na 4 pozycji w biegu 4x 400 metrów. Zawodnicy uzyskali wówczas ten sam wynik co reprezentacja RFN jednocześnie pobijając rekord Polski (czas 3:00,5). Jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej. Sprawował nadzór nad budową oraz modernizacją wielu obiektów sportowych w mieście i regionie.

Uroczystość zorganizowaną w auli Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych. Obchody Święta Miasta Wałbrzycha pod koniec maja, to nawiązanie do wydarzeń z 28 maja 1945 roku. Radziecki komendant wojenny - major Teodor Wasilewicz Pachomow oficjalnie przekazał wówczas władzę nad miastem przedstawicielom polskich władz. Ich pełnomocnikiem na miasto został wyznaczony Eugeniusz Szewczyk, członek Polskiej Partii Socjalistycznej, a pełnomocnikiem na powiat wałbrzyski - Marian Pyszyński, członek Stronnictwa Ludowego. Pierwszymi decyzjami Eugeniusza Szewczyka po objęciu władzy w mieście, było m.in. nadanie mu oficjalnej nazwy - Wałbrzych i wprowadzenie języka polskiego jako urzędowego.

Coraz więcej cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń

Wideo

Dodaj ogłoszenie