Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stacja kolejowa Wałbrzych Śródmieście - ogłoszono przetarg na jej budowę

Artur Szałkowski
Wizualizacja centrum przesiadkowego u zbiegu ulic Wysockiego i Lubelskiej w Wałbrzychu
Wizualizacja centrum przesiadkowego u zbiegu ulic Wysockiego i Lubelskiej w Wałbrzychu Wałbrzych Moje Miasto
Stacja kolejowa Wałbrzych Śródmieście - ogłoszono przetarg na jej budowę, a także remonty stacji Wałbrzych Szczawienko i Świebodzice.

Stacja kolejowa Wałbrzych Śródmieście - ogłoszono przetarg na jej budowę. Po kilku latach przygotowywań do budowy centrum przesiadkowego, pomiędzy ulicami Wysockiego i Lubelską w Wałbrzychu, inwestycja w końcu nabierała realnych kształtów. Dzisiaj (4 kwietnia) PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. opublikowały ogłoszenie o zamówieniu robót budowlanych, które będą obejmowały budowę przystanku kolejowego Wałbrzych Śródmieście realizowanego w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 274 Wrocław-Zgorzelec na odcinku Wrocław-Jelenia Góra oraz przyległych łącznicach” na podstawie opracowanej dokumentacji oraz projekt i prace budowlane na ośmiu obiektach inżynieryjnych. Chodzi o przebudowę stacji Wałbrzych Szczawienko i stacji Świebodzice. Szacunkowa całkowita wartość inwestycji bez podatku VAT to prawie 84 mln zł. Termin otwarcia ofert we wrocławskim oddziale PKP PLK S.A. został wyznaczony na 11 maja 2017 roku.

PKP PLK S.A. wyremontuje stację Wałbrzych Szczawienko, a miasto prowadzi tam obecnie przebudowę dworca na centrum przesiadkowe

Przystanek Wałbrzych Śródmieście lub Wałbrzych Centrum (taką nazwę forsują władze miasta) ma być położony w odległości 2 km od stacji Wałbrzych Miasto. Wstępna koncepcja przewiduje budowę dwóch peronów o jednej krawędzi oraz długości około 300 m każdy, szerokości 3,5 m i wysokości 76 cm. Oba perony mają być połączone przejściem podziemnym i wyposażone m.in. w wiaty, oświetlenie, systemy dynamicznej informacji podróżnych oraz windy. Przystanek kolejowy będzie jednym z elementów centrum przesiadkowego, które powstanie pomiędzy ulicami Lubelską i Wysockiego.

Teren jest własnością spółki Octava, która kilka lat temu planowała zbudować na nim Galerię Handlową Magnolia. Ostatecznie projektu nie zrealizowano. Po propozycji złożonej przez prezydenta Wałbrzycha, spółka powróciła do realizacji projektu, ale w zmienionej formie. Zakłada on budowę niewielkiej galerii handlowej do 12 tys. mkw. Będzie to około 1/4 powierzchni planowanej Magnolii. Przy galerii sąsiadującej z przystankiem kolejowym ma zostać także zbudowany przystanek autobusów dalekobieżnych. Po upadku wałbrzyskiego PKS i wybudowaniu dyskontu na terenie dawnego dworca, takiego miejsca w centrum miasta obecnie nie ma. Udział gminy Wałbrzych w całym projekcie ma polegać na wybudowaniu dróg dojazdowych do centrum przesiadkowego od strony ulic Lubelskiej i Wysockiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto