[spis tresci][/spis_tresci]
Stary, pusty dwór w Kochanowie nie martwy, ale w agonalnym stanie
Przy drodze na Gorzeszów na początku wsi Kochanów w gminie Kamienna Góra stoi stary, pusty dwór. Nie martwy, ale jak przyznaje Patryk Strauss, wójt gminy Kamienna Góra, w stanie agonalnym.
- Od lat to miejsce jest opuszczone. Kiedyś przemknęła nam przez głowę myśl, aby przejąć to miejsce, ale dziś wiemy ze jest absolutnie nierealne przedsięwzięcie - zaznacza wójt.
Podkreśla, że jest to XVIII-XIX wieczny zabytek, który przez lata pełnił funkcję mieszkalną, a remont będzie kosztował od kilku do nawet kilkunastu milionów złotych. A na to małej gminy wiejskiej po prostu nie stać.
- Kiedyś działał tutaj PGR i w tym obiekcie mieszkały rodziny, które uprawiały okoliczne gospodarstwa. Z roku na rok obiekt jednak marniał, kiedy nie dało się dłużej tu mieszkać, rodziny opuściły to miejsce. Dziś zabytek jest własnością Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (wcześniej Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa; red.), który wielokrotnie wystawiał go na sprzedaż, ale jak dotąd bezskutecznie - mówi wójt Kamiennej Góry
Kochanów - historyczne dobra Cystersów Krzeszowa, ale nie tylko
Co ciekawe sam Kochanów to stara wieś z tradycjami, wzmiankowana w 1289 roku jako Trutlibesdorf. Majątek w Kochanowie przez lata należał do klasztoru cystersów w Krzeszowie. Następnie, jak wiele innych posiadłości włączono go do domeny Królestwa Prus.
"Obok posiadłości cystersów w Kochanowie znajdował się również drugi majątek określany w źródłach jako Lehnguth. W 1785 roku należał on do rodu Elsner. Przed 1845 rokiem przeszedł w ręce rodziny Grallert. W źródłach z 1872 i 1876 roku wymieniano jako właściciela dóbr w Kochanowie Gustava Grallerta. Następnie majątek należał do Karla Kolbe. Był on właścicielem posiadłości przez prawie pół wieku. (...). Przy folwarku działała gorzelnia i młyn wodny. W 1945 roku posiadłość przejęło państwo polskie. (...) Utworzono tu mieszkania. W 2015 roku zaniedbany i od wielu lat nieremontowany pałac został opuszczony przez ostatnich mieszkańców" - opisują palaceslaska.pl
Inne zabytki w Kochanowie w gminie Kamienna Góra
Jak mówi wójt Kamiennej Góry, to idealne miejsce na urządzenie hotelu czy gościńca, zwłaszcza że Kochanów obfituje w zabytki i ciekawostki. Znajduje się na turystycznym zielonym szlaku z Mieroszowa do Krzeszowa. Jest tu również jedyny w Polsce i unikalny w skali Europy stół kamienny z ośmioma krzesłami, gdzie w średniowieczu obradował sąd, a tuż obok góra szubieniczna, gdzie po takich obradach odprowadzano delikwenta, któr został skazany na karę śmierci.
Co warto jeszcze zobaczyć w Kochanowie? W wojewódzkim rejestrze zabytków znajduje się:
- kościół pw. św. Mateusza z 1636 r. (powstał w miejscu starszego wzmiankowanego w 1364 roku)
- cmentarz z kamiennym murem i barokową bramą
- barokowa plebania z poł. XVIII w. (dom mieszkalny nr 95)
- kuźnia z XVIII w.
- kapliczka murowana z połowy XIX w.
- figury i krzyże
- kamienny krzyż monolitowy
- dworek
- oficyna mieszkalna pobliżu dworu z pierwszego ćwierćwiecza XIX w.
Jak dojechać do dworu w Kochanowie? Zobacz na poniższej mapie
Zobacz zdjęcia ze środka dworu w Kochanowie, których autorem jest Michał Jabłoński, miłośnik regionu, pasjonat fotografii
Stary, pusty dwór w Kochanowie niedaleko Wałbrzycha. Zabytko...
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?