Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażacy wciąż gaszą stadninę przy zamku Książ

Sylwia Królikowska
Ogień rozprzestrzeniał się szybko. Spłonęło 90 ton siana
Ogień rozprzestrzeniał się szybko. Spłonęło 90 ton siana Dariusz Gdesz
Wciąż trwa dogaszanie budynku stadniny ogierów Książ w Wałbrzychu. Zabytkowa stodoła zapaliła się w czwartek. Ponieważ była wypełniona 90 tonami siana, budynek płonął jak pochodnia.

Kiedy strażacy przyjechali na miejsce, ogień rozprzestrzenił się już na większość obiektu. Już w czwartek strażacy zapowiadali, że dogaszanie może trwać kilka dni. Rozgarniana przez nich słoma wciąż się tli.

Budynek został doszczętnie zniszczony. To obiekt pochodzący z XIX wieku. Na szczęście stoi w sporej odległości od pozostałej części zabytkowego kompleksu. Gdyby z nim sąsiadował, pewnie spaliłoby się wszystko.

- Strata oryginalnego budynku jest nie do oszacowania. Można mówić tylko o koszcie odbudowy obiektu, a będzie on na pewno bardzo duży - mówi Barbara Obelinda, szefowa Oddziału Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków w Wałbrzychu.

Chodzi o to, że odbudowany obiekt będzie musiał mieć ten sam kształt i elementy, jak spalony. Idealne odtworzenie wszystkiego będzie wyjątkowo kosztowne.
Leszek Łachmacki, kierownik Stada Ogierów w Książu, przyznaje, że szczęśliwym trafem nie ucierpiały zwierzęta.

- Jednak stanęliśmy teraz przed problemem ich wykarmienia - wyjaśnia Leszek Łachmacki. - Pożar strawił półroczny zapas siana dla naszych koni. To, co nam zostało, wystarczy zaledwie na miesiąc.

Łachmacki apeluje o wsparcie. Osoby, które są zainteresowane jego udzieleniem, są proszone o kontakt telefoniczny, mejlowy bądź osobisty ze Stadem Ogierów w Książu. Uzupełnienie zapasu siana to potężny koszt.

Początki Stada Ogierów w Książu sięgają XVIII wieku. Książę Hochberg, właściciel zamku Książ, nakazał wówczas wybudować oficyny gospodarcze dla koni.
Zabudowania stada pochodzą z XIX wieku, a obecny wygląd nadała im przebudowa na początku XX wieku. W 1935 roku stajnie przejęło państwo pruskie i rozpoczęto tu hodowlę ogierów, głównie rasy oldenburskiej.

Po zakończeniu wojny stado stało się własnością państwa polskiego. Obecnie specjalizuje się w hodowli koni rasy śląskiej.

Współpraca ARS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto