Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Styl folk we wnętrzu - ludowe motywy wciąż są modne [ZDJĘCIA]

Irena Grek
Oryginalne, dekoracyjne płytki ceramiczne z wzorem ludowych wycinanek bardzo dobrze pasują do kuchni
Oryginalne, dekoracyjne płytki ceramiczne z wzorem ludowych wycinanek bardzo dobrze pasują do kuchni materiały prasowe
Do polskich mieszkań znowu wracają ciekawe motywy etniczne rodem z narodowej skarbnicy sztuki ludowej. Łowickie pasiaste sukienki i kurpiowskie wycinanki - to najbardziej rozpoznawalne wzory polskiej kultury ludowej.

Współczesna sztuka wzornicza stale poszukuje nowej jakości, dlatego projektanci sięgają do tradycji i twórczo interpretują motywy etniczne. Nie bez wpływu na ten powrót do korzeni jest moda na etnofolk, która panuje na całym świecie, udane realizacje, związane z rozmaitymi wystawami, gdzie polscy projektanci, przygotowując narodowe pawilony, sięgnęli właśnie do skarbnicy ludowej kultury.

Czytaj także: Folklorystyczne motywy - nowy trend w projektowaniu wnętrz

W naszej domowej skali eksperymenty z folkiem mogą przynieść efekty, które wniosą do wnętrza trochę humoru i świeżości. Etnodesign czy neofolklor to tylko z pozoru nowe trendy w projektowaniu. W historii polskiego designu folklor był już wielokrotnie odkrywany przez artystów szukających inspiracji - tak, jak miało to miejsce chociażby w przypadku stylu zakopiańskiego, stworzonego przez Stanisława Witkiewicza. Twórczo wykorzystywali również takie motywy... awangardowi twórcy okresu międzywojennego, którzy - zarabiając na życie - stworzyli słynną daleko poza granicami kraju spółdzielnię "Ład". Działając w jej ramach, przygotowywali m.in. aranżacje wnętrz przedwojennych transatlantyków, projektowali meble i tkaniny, wzorowane na wyrobach ludowych.

Po II wojnie światowej działalność tę kontynuowała "Cepelia", ale - wykorzystywane głównie do zdobienia pamiątek - ludowe motywy w końcu zbrzydły. A może po prostu moda na nie minęła? Dzisiaj powraca. Współcześni architekci i projektanci nawet drobnych przedmiotów użytkowych coraz chętniej sięgają po motywy ludowe. Ich popularność jest najlepszym dowodem, że czasy, w których kultura ludowa była synonimem kiczu mamy już za sobą. Jaki jest współczesny folklor? Obecnie do sztuki użytkowej podchodzi się z dużą dozą humoru, dlatego ludowość we współczesnej interpretacji to głównie zabawa formą i znanym wzorem oraz sięganie w projektach po charakterystyczne, nasycone kolory.

Czytaj też: Wnętrze w stylu orientalnym

Co to oznacza dla wnętrza, w którym chcielibyśmy wprowadzić trochę motywów folklorystycznych? Dzięki wzorom zaczerpniętym z tradycji polskiej wsi, aranżacja ożywa, nabiera dynamiki i treści. Obecnie motywy ludowe są tylko inspiracją, a artyści i projektanci nadają im nowoczesny charakter. Nie musimy się martwić, że folklor to anachronizm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto