Superfirma: O szkle wiedzą wszystko

Elżbieta Węgrzyn, fot. Dariusz Gdesz
Ryszard i Irena Cecotka założyli w 1989 roku w Wałbrzychu PPHU LUSTRO-GLASS, w firmie zaczęła też pracować ich córka Magdalena. Dziś pani Magdalena samodzielnie prowadzi ten rodzinny biznes z tradycjami. To prawdziwa superfirma.

Superfirma początki

Kto nie pamięta kwadratowych szkiełek, z których układano wielkopowierzchniowe mozaiki na elewacjach budynków? Wielu dzisiejszych trzydziesto i czterdziestolatków w dzieciństwie zbierało te szklane drobiny. Owe dziecięce skarby powstawały w wałbrzyskim zakładzie. – Tato był kierownikiem produkcji Huty Szkła „Wałbrzych” i jako dziecko słuchałam opowieści o jego pracy, zdarzało mi się też odwiedzać go w zakładzie. Tak jak inni pracownicy huty z Wałbrzycha wyjeżdżaliśmy latem na wakacje do Dziwnowa, gdzie zakład miał swój ośrodek wczasowy – wspomina Magdalena Cecotka. Ona również kolekcjonowała barwne kawałki szkła i wymieniała się nimi z koleżankami. Nie przypuszczała, że ta piękna, krucha, a jednocześnie trwała materia będzie jej przyszłością i wielką pasją.
Pan Ryszard jako absolwent Technikum Szklarskiego i Katedry Technologii Szkła w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie swoje życie zawodowe związał z produkcją i technologią szkła. Nic dziwnego, że firma, którą założył w 1989 roku razem z żoną Ireną, emerytowaną nauczycielką, zajęła się właśnie dostarczaniem wyrobów ze szkła i jego szlachetnej odmiany – lustrami na potrzeby firm i klientów indywidualnych. Po likwidacji huty właściciele LUSTRO-GLASSu założyli firmę w pomieszczeniach dawnej huty znajdujące się przy ul. Wrocławskiej 16. Tam od początku po dziś dzień mieści się siedziba firmy. Od listopada 2013 roku, po podjęciu decyzji przez wspólników i przejściu pana Ryszarda na emeryturę, przedsiębiorstwem kieruje samodzielnie pani Magdalena, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego i studiów podyplomowych w krakowskiej Akademii, w Katedrze Technologii Szkła i Emalii.

Superfirma - pałeczkę przejmuje nowe pokolenie

– Nie planowałam iść w ślady rodziców w biznesie, ale pracę rozpoczęłam jeszcze w czasie studiów i tak mi się spodobało, że postanowiłam zostać – opowiada wałbrzyszanka. Pani Magdalena związała się z przedsiębiorstwem w 1993 roku, a dwa lata później została współwłaścicielem. Początkowo zajmowała się obsługą klientów, a także obserwacją trendów na rynku i wzbogacaniem firmy o nowe rozwiązania, a także poszerzaniem oferty o modne design. Nie było jej łatwo, w latach 90. kobiety w branży budowlanej dopiero przecierały szlaki, nic więc dziwnego, że mężczyźni nierzadko nie chcieli młodej kobiety traktować jako równoprawnego partnera i rozmawiać na tematy techniczne. Dopiero jej profesjonalizm i znajomość branży przekonywał ich do zweryfikowania swoich poglądów. Poza tym wałbrzyszanka szybko wyszła zza biurka i poznała tajniki pomiarów oraz montażu zamawianych komponentów u klientów. Doświadczenia te okazują się bezcenne nawet dziś, kiedy rzadko zdarza jej się pracować w terenie. – Bardzo lubiłam patrzeć, jak nasze lustra i półki wzbogacają piękne wnętrza domów i firm naszych kontrahentów, stając się przysłowiową kropką nad „i” – wyjaśnia.
Na starcie LUSTRO-GLASS współpracowała w przeważającej mierze z klientami instytucjonalnymi, dziś firmy i odbiorcy indywidualni to dwie równoważne gałęzie odbiorców. Od 2006 roku z usług oraz doradztwa wałbrzyskiej spółki korzystało ok. 7 tys. klientów, z Dolnego Śląska oraz spoza regionu. Wielu z nich powraca tu po lustra i elementy szklane do kolejnych budów, tu kupuje modne, a zarazem praktyczne elementy wystrojowe dla przyjaciół, a także swoich dzieci i wnuków.

Superfirma - co proponuje

W firmie jest zatrudnionych obecnie pięć osób, wśród nich znajdują się wysokiej klasy specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, sięgającym pracy w wałbrzyskiej hucie. Klienci kontaktują się z przedsiębiorstwem zwykle telefonicznie lub elektronicznie i precyzują swoje potrzeby, zazwyczaj kolejnym krokiem jest umówienie się na spotkanie, na którym dochodzi do złożenia zamówienia. Firma proponuje szeroki wybór luster i szkła, a w szczególności szkło hartowane, kabiny prysznicowe, szkło bezpieczne np. do mebli, szyby do kominków, oświetlenie do luster, półki i gabloty, a także okładziny ze szkła. Oczekiwanie na gotowy wyrób jak lustra szlifowane, półki, blaty ze szkła, zależy od wielkości i specyfiki zamówienia, zwykle jednak nie przekracza tygodnia. Zdarza się też, że towar powstaje na poczekaniu. Wszystkie zamawiane wyroby na indywidualne zamówienie klienta mogą mieć niestandardowe wymiary, fason i walory estetyczne.
Kontrahenci odwiedzający firmę przechodzą obok części warsztatowej, gdzie odbywa się obróbka szkła, a w drodze do biura oglądają też sporą ekspozycję luster różnego zastosowania, form i gabarytów, lustrzanych zegarów, ram, a także prezentację obecnie topowego produktu firmy – panelu szklanego.

Superfirma proponuje panel szklany

– Panel szklany to coraz bardziej popularna okładzina ścienna stanowiąca alternatywę dla glazury. Płyty ze szkła zwykłego i bardziej wytrzymałego szkła hartowanego mogą być lakierowane lub podklejone naklejką np. ze zdjęcia, albo wzorem wybranym z 20 mln bazy. Panele trafiają najczęściej do kuchni – wyjaśnia właścicielka firmy. Firma obsługuje usługę instalacji paneli od pomiaru po montaż wykończeniowy. Klient wybiera rodzaj szkła, wielkość panelu, a podczas pomiaru wyznacza otwory na gniazdka, dobiera też wzór naklejki ze strony www.fotolia.pl, a efekt końcowy ogląda na wizualizacjach. Jakie są zalety panelu? Jest trwały, ładny w swojej prostocie, a przede wszystkim łatwo go utrzymać w czystości.

Pani Magdalena jest wielbicielką piękna nie tylko szkła, ale też kamieni i minerałów, tym chętniej podjęła się wyzwania, jakim było zamówienie dla klientki z Małopolski, która zleciła przedsiębiorstwu wykonanie lustra z osadzonymi szafirami i granatami. – Znalazła naszą firmę w Internecie, wolno traciła już nadzieję na to, że ktoś wykona takie zadanie. Podjęliśmy to wyzwanie z radością – mówi przedsiębiorcza wałbrzyszanka. Wałbrzyska firma nie stroni od zamówień niestandardowych, a dzięki elastyczności i indywidualnemu podejściu do klienta jest już rozpoznawalna poza Dolnym Śląskiem. Pani Magdalena jest otwarta na biznesowe propozycje, ma doświadczenie we współpracy z klientami indywidualnymi, instytucjonalnymi, w tym z branżą budowlaną i architektami. Coraz częściej jej firma wychodzi ze swoją ofertą również do kontrahentów zagranicznych.
W nadchodzących miesiącach LUSTRO-GLASS zaprosi na nową, niespotykaną w naszym regionie propozycję – kurs witrażownictwa prowadzony przez absolwentkę szkoły artystycznej w Poznaniu. – Zapraszamy chętnych na kilku weekendowe warsztaty tworzenia witraży metodą Tiffany i przy użyciu ołowiu – zapowiada Cecotka.

Superfirma - Gdzie znajdziemy jej wyroby?

Lustra PHU LUSTRO-GLASS spotkamy m.in. w lokalnych przymierzalniach sklepowych, szkołach tańca, gabinetach rehabilitacyjnych i logopedycznych, a także salonach fitness i fryzjerskich. Ich wyroby goszczą też w miejscach ćwiczeń muzyków, aktorów, tancerzy w tym baletowych, śpiewaków oraz prezenterów radiowych i telewizyjnych. Pomagają w doborze odpowiedniego stroju, poprawianiu urody, a także nauce poprawnej wymowy, czy koordynacji ruchów.
Ich lustra wiszą w garderobie wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora, a w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu szkło z tego przedsiębiorstwa odgradza foyer od biura obsługi klientów. Firma dostarczała też swoje wyroby do zamku Książ (trzecie piętro), galerii Victorii i firm Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tu też powstają tabla wałbrzyskich szkół, m.in. III LO, a także okienka kasowe, ścianki, półki i kabiny prysznicowe.

PHU LUSTRO-GLASS
Magdalena Cecotka
Wałbrzych, ul. Wrocławska 16
tel. 74 846 83 54, 500 195 544
www.lustroglass.com
lustroglass@op.pl

Poznaj inne superfirmy

Jak rozpocząć odchudzanie, Nowe oblicze salonu Allur, Najlepszy Sklep po Sąsiedzku 2013, Gekon Aquariums, MJ Komputer - salon Komputronik, Bukieciarnia, Bike Finger Rowery, Zakład pogrzebowy eSKa, Naprawa sprzętu elektronicznego, Meble Quercus, Delikatesy rybne, CI Computer Instal, Ośrodek Szkolenia Kierowców Torus, Zepsute zamki, dorabianie kluczy, Brodserwis okna i drzwi, Malinowe Wieszaki, Juventur, Hurtownia Marcco, Holka Wintoniak, Petra Consulting, Firma szkoleniowa Erudion, Sztukator, Zegarmistrz z Wałbrzycha, Zespół Tango z Wałbrzycha, Kobiecanki, Aleksandra Szczygielska dietetyk, Detime - moda ślubna i organizacja imprez, Autoryzowany Salon Skinoligiczno Kosmetyczny Dr Baumann Polska, Torty po twojemu, ChicDog, Łomnicka Chata, Akademia Przedszkolaka, Prof - It centrum komputerowe w Boguszowie-Gorcach, Biuro Alfa, Estera Grabarczyk, Łowisko Pstrąga Złota Woda, Rowery Piotrowskich, Szkoła Tańca Codrex, Delikatesy Bravo, Holiday Pro Art, Global Auto - zimowanie motorów, Przedszkole Językowe Michałek, Hotel Pałac Struga, Firma transportowa Midas, Salon fryzjerski Arletta Telega, Marzena Lipińska - taksówkarz z Wałbrzycha, Skruszakowo, Świat Przypraw, Stacja Paliw LOTOS, Hotel i Restauracja Maria, Tostolandia, Art Cafe Pod Pretekstem, Prestige Designers w Świdnicy, Piwiarnia Warka, Kręgielnia Canis Majoris i salon Allur, Przedszkole Universus, m23studio - studio nagrań Bartosza Miszczyka, Psie pogotowie Tomasza Zielińskiego, Szafran - wałbrzyski sklep z przyprawami, Kawiarnia galeria Ogród Sztuki w Szczawnie Zdroju, Szkoła Jazdy Prolog, Foto-Lux, Czekoladziarnia Mount Blanc , Centrum Nauki Języków Obcych WW w Wałbrzychu , Koszulki T-Best Michalak, Koksownia Victoria, Rybki które leczą, Przedszkole Smerfowa Wioska, Sklep Świat Koralików, Projektowanie ogrodów , Sklep Elmirka, Frąckowiak - piekarnia, Pan Marek to człowiek orkiestra, Camela, Urlop z firmą Zbuta, Pologród, Polecają ich czescy sąsiedzi, Dekadencja - projektowanie ogrodów, Cztery kąty zmienią życie, Pensjonat - Willa Kwiaty Polskie, Salon Nissana - Mazur, Przyjezdni Dolnoślązacy ratują pałac w Strudze, Salon fryzjerski, Wałbrzyski zegarmistrz, Salon Fryzjerski u Rudej , Świerczyńscy to znana marka, Jak powstają muffiny, Potrafi wyczarować prawdziwe cuda, Firma Gont, Salon Jacqueline , Najlepszy salon fryzjerski w kraju, Toyota Nowakowski, Sala weselna i warsztaty Papamichalisów, Piekarnia pana Baranowskiego , Park Smaków , Elektronika bez tajemnic, Biuro Sophia Bryza, Wymarzony salon kosmetyczny, Piekarnia Pasol-Paco, Kalendarz Fasolki, Nasze drzwi zatrzymają każdych włamywaczy, Bar Tost w Wałbrzychu, Wymarzona łazienka, Ekologiczne pieluchy, Brafitteria - świat dopasowanego stanika, Biuro Obrotu Nieruchomościami, Doradztwo Katarzyny Budzis, Galeria Owocowo-Warzywna, Bar Magiel, Cafe Turek, Wałbrzyska Palarnia Kawy Caffe Polit, Sklepy alejazz.pl, Sklep Confex-Plus, Firma Agas, Sklep Odzież i Bielizna, Galanteria skórzana, Szczawieńska rodzinna kwiaciarnia

Tekst ukazał się w Panoramie Wałbrzyskiej z 7 stycznia 2014

Podatek cukrowy. Podreperuje budżet czy zdrowie Polaków?

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3