Superfirma: O szkle wiedzą wszystko

Elżbieta Węgrzyn, fot. Dariusz Gdesz
Magdalena Cecotka
Magdalena Cecotka Dariusz Gdesz
Ryszard i Irena Cecotka założyli w 1989 roku w Wałbrzychu PPHU LUSTRO-GLASS, w firmie zaczęła też pracować ich córka Magdalena. Dziś pani Magdalena samodzielnie prowadzi ten rodzinny biznes z tradycjami. To prawdziwa superfirma.

Superfirma początki

Kto nie pamięta kwadratowych szkiełek, z których układano wielkopowierzchniowe mozaiki na elewacjach budynków? Wielu dzisiejszych trzydziesto i czterdziestolatków w dzieciństwie zbierało te szklane drobiny. Owe dziecięce skarby powstawały w wałbrzyskim zakładzie. – Tato był kierownikiem produkcji Huty Szkła „Wałbrzych” i jako dziecko słuchałam opowieści o jego pracy, zdarzało mi się też odwiedzać go w zakładzie. Tak jak inni pracownicy huty z Wałbrzycha wyjeżdżaliśmy latem na wakacje do Dziwnowa, gdzie zakład miał swój ośrodek wczasowy – wspomina Magdalena Cecotka. Ona również kolekcjonowała barwne kawałki szkła i wymieniała się nimi z koleżankami. Nie przypuszczała, że ta piękna, krucha, a jednocześnie trwała materia będzie jej przyszłością i wielką pasją.
Pan Ryszard jako absolwent Technikum Szklarskiego i Katedry Technologii Szkła w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie swoje życie zawodowe związał z produkcją i technologią szkła. Nic dziwnego, że firma, którą założył w 1989 roku razem z żoną Ireną, emerytowaną nauczycielką, zajęła się właśnie dostarczaniem wyrobów ze szkła i jego szlachetnej odmiany – lustrami na potrzeby firm i klientów indywidualnych. Po likwidacji huty właściciele LUSTRO-GLASSu założyli firmę w pomieszczeniach dawnej huty znajdujące się przy ul. Wrocławskiej 16. Tam od początku po dziś dzień mieści się siedziba firmy. Od listopada 2013 roku, po podjęciu decyzji przez wspólników i przejściu pana Ryszarda na emeryturę, przedsiębiorstwem kieruje samodzielnie pani Magdalena, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego i studiów podyplomowych w krakowskiej Akademii, w Katedrze Technologii Szkła i Emalii.

Superfirma - pałeczkę przejmuje nowe pokolenie

– Nie planowałam iść w ślady rodziców w biznesie, ale pracę rozpoczęłam jeszcze w czasie studiów i tak mi się spodobało, że postanowiłam zostać – opowiada wałbrzyszanka. Pani Magdalena związała się z przedsiębiorstwem w 1993 roku, a dwa lata później została współwłaścicielem. Początkowo zajmowała się obsługą klientów, a także obserwacją trendów na rynku i wzbogacaniem firmy o nowe rozwiązania, a także poszerzaniem oferty o modne design. Nie było jej łatwo, w latach 90. kobiety w branży budowlanej dopiero przecierały szlaki, nic więc dziwnego, że mężczyźni nierzadko nie chcieli młodej kobiety traktować jako równoprawnego partnera i rozmawiać na tematy techniczne. Dopiero jej profesjonalizm i znajomość branży przekonywał ich do zweryfikowania swoich poglądów. Poza tym wałbrzyszanka szybko wyszła zza biurka i poznała tajniki pomiarów oraz montażu zamawianych komponentów u klientów. Doświadczenia te okazują się bezcenne nawet dziś, kiedy rzadko zdarza jej się pracować w terenie. – Bardzo lubiłam patrzeć, jak nasze lustra i półki wzbogacają piękne wnętrza domów i firm naszych kontrahentów, stając się przysłowiową kropką nad „i” – wyjaśnia.
Na starcie LUSTRO-GLASS współpracowała w przeważającej mierze z klientami instytucjonalnymi, dziś firmy i odbiorcy indywidualni to dwie równoważne gałęzie odbiorców. Od 2006 roku z usług oraz doradztwa wałbrzyskiej spółki korzystało ok. 7 tys. klientów, z Dolnego Śląska oraz spoza regionu. Wielu z nich powraca tu po lustra i elementy szklane do kolejnych budów, tu kupuje modne, a zarazem praktyczne elementy wystrojowe dla przyjaciół, a także swoich dzieci i wnuków.

Superfirma - co proponuje

W firmie jest zatrudnionych obecnie pięć osób, wśród nich znajdują się wysokiej klasy specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, sięgającym pracy w wałbrzyskiej hucie. Klienci kontaktują się z przedsiębiorstwem zwykle telefonicznie lub elektronicznie i precyzują swoje potrzeby, zazwyczaj kolejnym krokiem jest umówienie się na spotkanie, na którym dochodzi do złożenia zamówienia. Firma proponuje szeroki wybór luster i szkła, a w szczególności szkło hartowane, kabiny prysznicowe, szkło bezpieczne np. do mebli, szyby do kominków, oświetlenie do luster, półki i gabloty, a także okładziny ze szkła. Oczekiwanie na gotowy wyrób jak lustra szlifowane, półki, blaty ze szkła, zależy od wielkości i specyfiki zamówienia, zwykle jednak nie przekracza tygodnia. Zdarza się też, że towar powstaje na poczekaniu. Wszystkie zamawiane wyroby na indywidualne zamówienie klienta mogą mieć niestandardowe wymiary, fason i walory estetyczne.
Kontrahenci odwiedzający firmę przechodzą obok części warsztatowej, gdzie odbywa się obróbka szkła, a w drodze do biura oglądają też sporą ekspozycję luster różnego zastosowania, form i gabarytów, lustrzanych zegarów, ram, a także prezentację obecnie topowego produktu firmy – panelu szklanego.

Superfirma proponuje panel szklany

– Panel szklany to coraz bardziej popularna okładzina ścienna stanowiąca alternatywę dla glazury. Płyty ze szkła zwykłego i bardziej wytrzymałego szkła hartowanego mogą być lakierowane lub podklejone naklejką np. ze zdjęcia, albo wzorem wybranym z 20 mln bazy. Panele trafiają najczęściej do kuchni – wyjaśnia właścicielka firmy. Firma obsługuje usługę instalacji paneli od pomiaru po montaż wykończeniowy. Klient wybiera rodzaj szkła, wielkość panelu, a podczas pomiaru wyznacza otwory na gniazdka, dobiera też wzór naklejki ze strony www.fotolia.pl, a efekt końcowy ogląda na wizualizacjach. Jakie są zalety panelu? Jest trwały, ładny w swojej prostocie, a przede wszystkim łatwo go utrzymać w czystości.

Pani Magdalena jest wielbicielką piękna nie tylko szkła, ale też kamieni i minerałów, tym chętniej podjęła się wyzwania, jakim było zamówienie dla klientki z Małopolski, która zleciła przedsiębiorstwu wykonanie lustra z osadzonymi szafirami i granatami. – Znalazła naszą firmę w Internecie, wolno traciła już nadzieję na to, że ktoś wykona takie zadanie. Podjęliśmy to wyzwanie z radością – mówi przedsiębiorcza wałbrzyszanka. Wałbrzyska firma nie stroni od zamówień niestandardowych, a dzięki elastyczności i indywidualnemu podejściu do klienta jest już rozpoznawalna poza Dolnym Śląskiem. Pani Magdalena jest otwarta na biznesowe propozycje, ma doświadczenie we współpracy z klientami indywidualnymi, instytucjonalnymi, w tym z branżą budowlaną i architektami. Coraz częściej jej firma wychodzi ze swoją ofertą również do kontrahentów zagranicznych.
W nadchodzących miesiącach LUSTRO-GLASS zaprosi na nową, niespotykaną w naszym regionie propozycję – kurs witrażownictwa prowadzony przez absolwentkę szkoły artystycznej w Poznaniu. – Zapraszamy chętnych na kilku weekendowe warsztaty tworzenia witraży metodą Tiffany i przy użyciu ołowiu – zapowiada Cecotka.

Superfirma - Gdzie znajdziemy jej wyroby?

Lustra PHU LUSTRO-GLASS spotkamy m.in. w lokalnych przymierzalniach sklepowych, szkołach tańca, gabinetach rehabilitacyjnych i logopedycznych, a także salonach fitness i fryzjerskich. Ich wyroby goszczą też w miejscach ćwiczeń muzyków, aktorów, tancerzy w tym baletowych, śpiewaków oraz prezenterów radiowych i telewizyjnych. Pomagają w doborze odpowiedniego stroju, poprawianiu urody, a także nauce poprawnej wymowy, czy koordynacji ruchów.
Ich lustra wiszą w garderobie wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora, a w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu szkło z tego przedsiębiorstwa odgradza foyer od biura obsługi klientów. Firma dostarczała też swoje wyroby do zamku Książ (trzecie piętro), galerii Victorii i firm Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tu też powstają tabla wałbrzyskich szkół, m.in. III LO, a także okienka kasowe, ścianki, półki i kabiny prysznicowe.

PHU LUSTRO-GLASS
Magdalena Cecotka
Wałbrzych, ul. Wrocławska 16
tel. 74 846 83 54, 500 195 544
www.lustroglass.com
[email protected]

Poznaj inne superfirmy

Jak rozpocząć odchudzanie, Nowe oblicze salonu Allur, Najlepszy Sklep po Sąsiedzku 2013, Gekon Aquariums, MJ Komputer - salon Komputronik, Bukieciarnia, Bike Finger Rowery, Zakład pogrzebowy eSKa, Naprawa sprzętu elektronicznego, Meble Quercus, Delikatesy rybne, CI Computer Instal, Ośrodek Szkolenia Kierowców Torus, Zepsute zamki, dorabianie kluczy, Brodserwis okna i drzwi, Malinowe Wieszaki, Juventur, Hurtownia Marcco, Holka Wintoniak, Petra Consulting, Firma szkoleniowa Erudion, Sztukator, Zegarmistrz z Wałbrzycha, Zespół Tango z Wałbrzycha, Kobiecanki, Aleksandra Szczygielska dietetyk, Detime - moda ślubna i organizacja imprez, Autoryzowany Salon Skinoligiczno Kosmetyczny Dr Baumann Polska, Torty po twojemu, ChicDog, Łomnicka Chata, Akademia Przedszkolaka, Prof - It centrum komputerowe w Boguszowie-Gorcach, Biuro Alfa, Estera Grabarczyk, Łowisko Pstrąga Złota Woda, Rowery Piotrowskich, Szkoła Tańca Codrex, Delikatesy Bravo, Holiday Pro Art, Global Auto - zimowanie motorów, Przedszkole Językowe Michałek, Hotel Pałac Struga, Firma transportowa Midas, Salon fryzjerski Arletta Telega, Marzena Lipińska - taksówkarz z Wałbrzycha, Skruszakowo, Świat Przypraw, Stacja Paliw LOTOS, Hotel i Restauracja Maria, Tostolandia, Art Cafe Pod Pretekstem, Prestige Designers w Świdnicy, Piwiarnia Warka, Kręgielnia Canis Majoris i salon Allur, Przedszkole Universus, m23studio - studio nagrań Bartosza Miszczyka, Psie pogotowie Tomasza Zielińskiego, Szafran - wałbrzyski sklep z przyprawami, Kawiarnia galeria Ogród Sztuki w Szczawnie Zdroju, Szkoła Jazdy Prolog, Foto-Lux, Czekoladziarnia Mount Blanc , Centrum Nauki Języków Obcych WW w Wałbrzychu , Koszulki T-Best Michalak, Koksownia Victoria, Rybki które leczą, Przedszkole Smerfowa Wioska, Sklep Świat Koralików, Projektowanie ogrodów , Sklep Elmirka, Frąckowiak - piekarnia, Pan Marek to człowiek orkiestra, Camela, Urlop z firmą Zbuta, Pologród, Polecają ich czescy sąsiedzi, Dekadencja - projektowanie ogrodów, Cztery kąty zmienią życie, Pensjonat - Willa Kwiaty Polskie, Salon Nissana - Mazur, Przyjezdni Dolnoślązacy ratują pałac w Strudze, Salon fryzjerski, Wałbrzyski zegarmistrz, Salon Fryzjerski u Rudej , Świerczyńscy to znana marka, Jak powstają muffiny, Potrafi wyczarować prawdziwe cuda, Firma Gont, Salon Jacqueline , Najlepszy salon fryzjerski w kraju, Toyota Nowakowski, Sala weselna i warsztaty Papamichalisów, Piekarnia pana Baranowskiego , Park Smaków , Elektronika bez tajemnic, Biuro Sophia Bryza, Wymarzony salon kosmetyczny, Piekarnia Pasol-Paco, Kalendarz Fasolki, Nasze drzwi zatrzymają każdych włamywaczy, Bar Tost w Wałbrzychu, Wymarzona łazienka, Ekologiczne pieluchy, Brafitteria - świat dopasowanego stanika, Biuro Obrotu Nieruchomościami, Doradztwo Katarzyny Budzis, Galeria Owocowo-Warzywna, Bar Magiel, Cafe Turek, Wałbrzyska Palarnia Kawy Caffe Polit, Sklepy alejazz.pl, Sklep Confex-Plus, Firma Agas, Sklep Odzież i Bielizna, Galanteria skórzana, Szczawieńska rodzinna kwiaciarnia

Tekst ukazał się w Panoramie Wałbrzyskiej z 7 stycznia 2014

Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie