18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Superfirma: Tworzą unikatowe meble

Elżbieta Węgrzyn
Państwo Frąckowiak prowadzą w Wałbrzychu pracownię meblową Quercus. Praca w rodzinnym warsztacie to pasja i tradycja przekazywana przez cztery pokolenia, od niemal pięćdziesięciu lat. To prawdziwa superfirma.

Superfirma początki

Firmę założył w 1966 roku Henryk Frąckowiak, potem przejęli ją jego synowie Ireneusz i Mirosław, jednak jej korzenie sięgają 1947 roku, a nawet jeszcze dalej. Dziś kontynuacją tamtego przedsiębiorstwa jest Pracownia Meblowa Quercus prowadzona jest przez Mirosława i Alinę oraz ich syna Grzegorza.
– Henryk Frąckowiak przyjechał w 1961 roku do rodziców mieszkających w Wałbrzychu. Wcześniej pracował w zakładzie przetwórstwa drzewnego w Orzechowie koło Poznania. Zatrudnił się w wałbrzyskim przedsiębiorstwie przy ul. Skarżyskiej w Śródmieściu. Po pięciu latach zdecydował się na wykupienie zrujnowanej stolarni w dzielnicy Rusinowa przy ul. Głuszyckiej – wspomina pan Mirosław. Potomkowie Henryka Frąckowiaka mieszkają tam i pracują do dziś.

Superfirma - czasem słońce, czasem deszcz

Ojciec pana Henryka wrócił do Polski z Armią Andersa i szukał miejsca do zamieszkania w Wałbrzychu poza centrum miasta. Nie chciał się rzucać w oczy władzom, obawiał się represji. Jego syn po zdobyciu doświadczenia w Olszynie wrócił do mieszkającej na ziemiach odzyskanych rodziny. W środowisku zasłynął już w 1956 roku, kiedy udoskonalił technologię uzyskiwania trzywarstwowej deski. Zaświadczenie patentowe przypominające o tym jest dziś rodzinnym skarbem.

Po wykonaniu niezbędnych prac w starym zakładzie, syn byłego żołnierza zaczął szukać zleceń. Praca na własny rachunek w tamtym okresie wymagała nie lada odwagi, a miejsce, z którym się związał okazało się niezwykłe. – Warsztat stolarski mieścił się tutaj jeszcze przed pierwszą wojną światową. Ostatni niemieccy właściciele, również stolarze, kupili go na początku lat dwudziestych. Po wojnie wyjechali do NRD, ale odwiedzili nas w latach 90. – opowiadają Frąckowiakowie. Dokładnie nie wiadomo kiedy powstał zalążek ich warsztatu, wiedzą jedynie, że dom zbudowano z myślą o obróbce drewna. – Jak w 1989 roku zburzyliśmy gmach, w fundamentach znaleźliśmy fragmenty drewna ze starego zakładu – dodają.

Po Niemcach pracownię przejął w 1947 roku dziadek pani Aliny, Konstanty Jasiński, stolarz i młynarz. Pochodził z Mazowsza, przyjechał do Wałbrzycha po wojnie z rodzinnej Mławy. Drewno było jego narzędziem pracy i niezawodnym tworzywem aż do śmierci w 1962 roku. Po nim warsztat kupił pan Henryk, a od niego przejął go syn Mirosław i Ireneusz. Nestorzy rodów przekazali potomkom etos pracy, wiedzę o właściwościach drewna, oraz o tym, jak wykonać z niego piękne i pożyteczne przedmioty. – Odwiedzałem zakład ojca od małego, pamiętam jak przygotowywał lady sklepowe do wałbrzyskiego domu handlowego PDT, a także półki do księgarni na rogu ul. Słowackiego i Limanowskiego – opowiada pan Mirosław. Dzięki zleceniom państwowych zakładów jego ojciec mógł zainwestować w odbudowę warsztatu. Niestety, władza ludowa niechętnie patrzyła na prywatną inicjatywę i na początku lat 70. pan Henryk nie podołał nałożonym na niego obciążeniom finansowym. Po ich uregulowaniu na trzy lata zamknął zakład, a sam zatrudnił się w Olszynie.

Superfirma zaczyna od nowa

W 1974 roku warsztat Frąckowiaków ruszył ponownie. Panu Henrykowi zaczęli pomagać jego dorastający synowie. Przy warsztacie zbudowali część mieszkalną, teraz mieszczą się tu również biura. Przygotowujący się do przejęcia rodzinnego biznesu pan Mirosław skończył na Akademii rolniczej w Poznaniu technologię drewna. Sam warsztat przeszedł gruntowną modernizację na przełomie lat 80. i 90. – Prowadziliśmy budowę w czasie szalonej inflacji i okresie niedoboru, kiedy o deski, a nawet lakier było bardzo trudno. Łatwiej było kupić materiały osobom prywatnym niż firmom – opowiadają właściciele pracowni meblowej.
W latach 60. wałbrzyscy stolarze przygotowywali zlecenia niemal wyłącznie dla film państwowych, ale zdarzały się też kontrakty z kościołami na wykonanie ołtarzy. W kolejnej dekadzie było już więcej prywatnych zleceń, głównie od mieszkańców Szczawna-Zdroju, którzy budowali domy lub wymieniali w domach i garażach okna oraz drzwi. Po nich wymianę drzwi zaczęli też wałbrzyszanie z osiedli z wielkiej płyty. W latach 80. przebojem lokalnego rynku były przygotowywane przez Frąckowiaków drzwi z pięciu warstw drewna.
– Pierwsze meble kuchenne zacząłem przygotowywać w pierwszej połowie lat 80. Na zamówienie z Częstochowy i Krakowa przygotowaliśmy sto identycznych kompletów. Przygotowaliśmy w dwa miesiące. Potem opracowany wówczas wzór kupowali mieszkańcy z naszego regionu, jedną kuchnię zatrzymaliśmy dla siebie. Mama używa jej po dziś dzień – opowiada pan Mirosław. Jego żona wspomina, że meble te okazały się tak trwałe, że do dziś przyjeżdżają do nich klienci, którzy mają te meble. – Niedawno zgłosiła się do nas pani z reklamacją blatu. Po trzech dekadach ten stary się wysłużył – wspomina Mirosław Frąckowiak.

Superfirma - skąd nazwa Quercus

W 1986 roku firma opracowała technologię produkcji drzwi wewnętrznych i sprzedawano je na terenie całego Dolnego Śląska aż do lat 90. Firma, jako jedna z nielicznych prywatnych zakładów w naszym regionie posiadała własny park maszyn do obróbki i klejenia drewna.
Ostatni wielki zakręt w historii firmy to początek lat 90., kiedy pan Henryk zdecydował się zbudować przy ul. Świdnickiej tartak. Niestety był to jednocześnie okres upowszechniania się mebli z płyty, zatem zapotrzebowanie na drewno spadło, a zaciągnięte wówczas kredyty obciążyły rodzinny biznes. Przez krótki okres firma wygasiła warsztat na rzecz tartaku, do produkcji w warsztacie na ul. Głuszyckiej powrócono ostatecznie w 1997 roku. Ireneusz i Mirosław Frąckowiak postawili wówczas na produkcje nowoczesnych drewnianych okien.
W 2001 spadł popyt na okna z drewna, a w warsztacie Frąckowiaków zaczęły powstawać fronty mebli zamawiane przez salony w całym regionie. Firma była znana tylko odbiorcom hurtowym, czyli pośrednikom. Rodzina, mimo tak długiej historii działalności, promuje swoją markę Quercus (od łacińskiej nazwy dębu) dopiero od 2010 roku, kiedy po latach poszukiwań własnej drogi życiowej, do biznesu dołączył Grzegorz, syn Aliny i Mirosława Frąckowiaków. Pan Grzegorz studiuję architekturę wnętrz i specjalizuje się w projektowaniu mebli. Doświadczenie nabyte w innych firmach wykorzystuje w rozwoju rodzinnego interesu przekonał się, że może pomóc w rozwoju rodzinnego interesu.
– Obecnie proponujemy kompleksowe wykonanie mebli. Potrafimy wykonać każde zlecenie, od projektu komputerowego i rysunku ręcznego do ich wykonania i montażu – mówi pani Alina. Wieloletnie doświadczenie łączą z nowoczesnością, a znajomość tworzywa sprawia, że dla Frąckowiaków nie ma zleceń niemożliwych.

Superfirma Quercus dziś

Dziś projektują i wykonują meble dla klientów indywidualnych i firm. Proponują szeroki asortyment od dostępnych na każdą kieszeń mebli z płyt po wysmakowane meble drewniane, nowoczesne i stylizowane na antyki. Współczesny i ergonomiczny projekt potrafią ubrać w piękną, tradycyjna formę. Pan Grzegorz śledzi najnowsze trendy w branży i do oferty dołącza również takie nowinki jak elementy kamienne frontów.
Ich pomysły doceniły m.in. władze WSSE i zamówiły w pracowni Quercus meble do recepcji najnowszego biurowca. Firma przygotowała też projekt i wykonała meble do jednej z kłodzkich pizzerii, a ich drewniane kuchnie z dębu i klonu są synonimem dobrego smaku, piękna i funkcjonalności. Firma przygotowuje też meble łazienkowe i pokojowe do gabinetu, salonu czy sypialni, a nawet na specjalne zamówienia meble stylizowane wytwarzane tradycyjnymi sposobami. Tak powstają pojedyncze sztuki stolików i komód. Obok nowoczesnego wzornictwa proponują też zdobienia mebli dekorami i wnętrz listwami, – Nie ograniczamy się standardowymi wymiarami dostępnymi w hurtowni, u nas wszystkie wymiary są przygotowywane na indywidualne zamówienie, które możemy wykonać w naszym warsztacie – wylicza pan Grzegorz.
Ostatnio ofertą firmy zainteresowali się też partnerzy zagraniczni. Frąckowiakowie liczą, że po nawiązaniu współpracy z partnerami w Europie będą mogli przygotowywać na zamówienie drewniane meble do zabytkowych wnętrz. – Przez połączenie profesjonalnego projektowania z wykonaniem mebli w jednej firmie nasi klienci mają pewność, że projekt nie jest niemożliwą do wdrożenia fanaberią projektującego – zapewnia pan Grzegorz.

Superfirma kontakt

Quercus Pracownia Meblowa
58-308 Wałbrzych,
ul. Głuszycka 58a
Tel.: 535 661 323 ;510 080 265;
www.quercusmeble.pl

Superfirma - o nich pisaliśmy wcześniej

Delikatesy rybne, CI Computer Instal, Ośrodek Szkolenia Kierowców Torus, Zepsute zamki, dorabianie kluczy, Brodserwis okna i drzwi, Malinowe Wieszaki, Juventur, Hurtownia Marcco, Holka Wintoniak, Petra Consulting, Firma szkoleniowa Erudion, Sztukator, Zegarmistrz z Wałbrzycha, Zespół Tango z Wałbrzycha, Kobiecanki, Aleksandra Szczygielska dietetyk, Detime - moda ślubna i organizacja imprez, Autoryzowany Salon Skinoligiczno Kosmetyczny Dr Baumann Polska, Torty po twojemu, ChicDog, Łomnicka Chata, Akademia Przedszkolaka, Prof - It centrum komputerowe w Boguszowie-Gorcach, Biuro Alfa, Estera Grabarczyk, Łowisko Pstrąga Złota Woda, Rowery Piotrowskich, Szkoła Tańca Codrex, Delikatesy Bravo, Holiday Pro Art, Global Auto - zimowanie motorów, Przedszkole Językowe Michałek, Hotel Pałac Struga, Firma transportowa Midas, Salon fryzjerski Arletta Telega, Marzena Lipińska - taksówkarz z Wałbrzycha, Skruszakowo, Świat Przypraw, Stacja Paliw LOTOS, Hotel i Restauracja Maria, Tostolandia, Art Cafe Pod Pretekstem, Prestige Designers w Świdnicy, Piwiarnia Warka, Kręgielnia Canis Majoris i salon Allur, Przedszkole Universus, m23studio - studio nagrań Bartosza Miszczyka, Psie pogotowie Tomasza Zielińskiego, Szafran - wałbrzyski sklep z przyprawami, Kawiarnia galeria Ogród Sztuki w Szczawnie Zdroju, Szkoła Jazdy Prolog, Foto-Lux, Czekoladziarnia Mount Blanc , Centrum Nauki Języków Obcych WW w Wałbrzychu , Koszulki T-Best Michalak, Koksownia Victoria, Rybki które leczą, Przedszkole Smerfowa Wioska, Sklep Świat Koralików, Projektowanie ogrodów , Sklep Elmirka, Frąckowiak - piekarnia, Pan Marek to człowiek orkiestra, Camela, Urlop z firmą Zbuta, Pologród, Polecają ich czescy sąsiedzi, Dekadencja - projektowanie ogrodów, Cztery kąty zmienią życie, Pensjonat - Willa Kwiaty Polskie, Salon Nissana - Mazur, Przyjezdni Dolnoślązacy ratują pałac w Strudze, Salon fryzjerski, Wałbrzyski zegarmistrz, Salon Fryzjerski u Rudej , Świerczyńscy to znana marka, Jak powstają muffiny, Potrafi wyczarować prawdziwe cuda, Firma Gont, Salon Jacqueline , Najlepszy salon fryzjerski w kraju, Toyota Nowakowski, Sala weselna i warsztaty Papamichalisów, Piekarnia pana Baranowskiego , Park Smaków , Elektronika bez tajemnic, Biuro Sophia Bryza, Wymarzony salon kosmetyczny, Piekarnia Pasol-Paco, Kalendarz Fasolki, Nasze drzwi zatrzymają każdych włamywaczy, Bar Tost w Wałbrzychu, Wymarzona łazienka, Ekologiczne pieluchy, Brafitteria - świat dopasowanego stanika, Biuro Obrotu Nieruchomościami, Doradztwo Katarzyny Budzis, Galeria Owocowo-Warzywna, Bar Magiel, Cafe Turek, Wałbrzyska Palarnia Kawy Caffe Polit, Sklepy alejazz.pl, Sklep Confex-Plus, Firma Agas, Sklep Odzież i Bielizna, Galanteria skórzana, Szczawieńska rodzinna kwiaciarnia

Tekst ukazał się w Panoramie Wałbrzyskiej z 15 października 2013

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto