Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczawno-Zdrój: Remont wieży Anny (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Trwają prace remontowo-konserwatorskie zabytkowej wieży Anny w Szczawnie-Zdroju
Trwają prace remontowo-konserwatorskie zabytkowej wieży Anny w Szczawnie-Zdroju Dariusz Gdesz
Szczawno-Zdrój: Remont wieży Anny. Zabytek odzyska blask na jubileusz 200-lecia, który przypada w 2018 roku.

Szczawno-Zdrój: Remont wieży Anny. Rozpoczął się remont symbolu Szczawna-Zdroju i zarazem najstarszej budowli budowli na terenie uzdrowiska - górującej nad miastem Wieży Anny.

– 26 lipca to dobra data dla rozpoczęcia tej inwestycji, bo tego dnia są imieniny Anny – mówi Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna-Zdroju. – Na realizację inwestycji pozyskaliśmy dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Unii Europejskiej. Było to możliwe dzięki temu, że program jest adresowany także do gmin miejskich, w których mieszka do 20 tys. osób.

Koszt inwestycji to 440 tys. zł. Z tego nieco ponad 190 tys. zł stanowi dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Wykonawcą inwestycji jest firma „STARCORP” z Wrocławia, a termin zakończenia robót wyznaczono na 16 października 2017 roku.

– W ramach inwestycji wykonane zostaną m.in.: nowa elewacja wieży oraz jej iluminacja, odnowiona zostanie tarcza zegara, stolarka okienna i drzwiowa – wyjaśnia Marek Fedoruk. – Ponadto przebudowane zostaną schody, stropy i mur tarasowy, który będzie pełnił funkcje punktu widokowego. Przestrzeń między blankami wypełnią szyby, by zapewnić bezpieczeństwo osobom podziwiającym z wieży panoramę okolicy.

Na razie władze Szczawna-Zdroju nie mają jeszcze konkretnych planów związanych z zagospodarowaniem wnętrza wieży. Prawdopodobnie będzie pełniła funkcje galerii wystaw czasowych. Niewykluczone, że znajdzie w niej również miejsce stała ekspozycja związana z Bitwą na Czerwonych Polach pomiędzy polskimi ułanami z Legii Polsko-Włoskiej a wojskiem pruskim. Do bitwy doszło 15 maja 1807 roku pomiędzy Strugą położoną w gminie Stare Bogaczowice i Szczawnem-Zdrój.

– Lepszego terminu na remont wieży nie można było sobie wymarzyć. Obiekt został ukończony i oddany do użytku 18 sierpnia 1818 roku. Zatem w przyszłym roku przypada jubileusz 200 -lecia Wieży Anny – mówi Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless w Wałbrzychu. – Wieżę nazwano dla uczczenia księżnej Anny z rodziny Anhalt-Köthen-Pless, która poślubiła pana na zamku Książ - Jana Henryka VI Hochberga. To dzięki temu małżeństwu Hochbergowie weszli w posiadanie Księstwa Pszczyńskiego i zyskali tytuł książęcy.

Pomysłodawcą wzniesienia wieży był August Zemplin – założyciel jednego ze szczawieńskich obiektów sanatoryjnych. W ciągu prawie 200 lat istnienia Wieża Anny nieco zmieniła swój wygląd. W 1835 roku na prośbę kuracjuszy, zainstalowano na wieży zegar, który wyznaczał godziny posiłków serwowanych gościom uzdrowiska oraz przepisanych im zabiegów leczniczych. Z przekazów historycznych wynika, że wśród osób podziwiających z Wieży Anny panoramę Szczawna-Zdroju, byli m.in.: caryca Aleksandra Romanowa - żona cara Rosji Mikołaja I Romanowa oraz Winston Churchill.

Wieża ma dla Szczawna-Zdroju ważne znaczenie z jeszcze jednego powodu. Wznosi się na skale, do której w 1981 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju przymocowano tablicę pamiątkową. Wyryto na niej napis: „W tym miejscu znajdowały się pierwsze prasłowiańskie ujęcia źródeł wód mineralnych.

– W trakcie prac archeologicznych, które prowadzono w tym miejscu na przełomie lat 20. i 30. XX wieku, Niemcy znaleźli rzymską monetę. Nie można wykluczyć, że nasze wody mineralne znali już Rzymianie – mówi Marek Fedoruk.
Artykuł został opublikowany w Panoramie Wałbrzyskiej 31 lipca 2017 r.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto