Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemniczy kompleks „Riese" ciągle fascynuje. Sztolnie Walimskie zwiedziło już ponad 2,5 mln osób! Zdjęcia obiektu!

Paweł Gołębiowski
Sztolnie Walimskie udostępnione do zwiedzania od 28 lat. Odwiedziło je już ponad 2,5 mln turystów
Sztolnie Walimskie udostępnione do zwiedzania od 28 lat. Odwiedziło je już ponad 2,5 mln turystów Dariusz Gdesz (zdjęcie ilustracyjne)
Przed kilkoma dniami minęło 28 lat od oficjalnego otwarcia Sztolni Walimskich. Uroczystość uruchomienia trasy turystycznej, nazwanej wtedy „Podziemne Fabryki Walimia” odbyła się 23 stycznia 1995 roku. Od tego momentu tajemniczy obiekt, który jest częścią kompleksu „Riese” odwiedziło ponad 2,5 miliona turystów.

Przed kilkoma dniami minęło 28 lat od oficjalnego otwarcia Sztolni Walimskich. Uroczystość uruchomienia trasy turystycznej, nazwanej wtedy „Podziemne Fabryki Walimia” odbyła się 23 stycznia 1995 roku. Od tego momentu tajemniczy obiekt, który jest częścią kompleksu „Riese” odwiedziło ponad 2,5 miliona turystów.

– Bardzo się cieszymy z tak dużego zainteresowania obiektem, który nie tylko upamiętnia wielkie cierpienie i męczeństwo więźniów, ale także odkrywa nam karty trudnej wojennej historii – mówi Adam Hausman, wójt gminy Walim.

Gmina stawia na turystykę, Na jej terenie znajduje się kilka wspaniałych obiektów, np. Zamek Grodno czy Jezioro Bystrzyckie, ale nic nie przyciąga tak turystów znane na całym świecie, tajemnicze podziemne budowle.

Niemcy do budowy kompleksu Riese wykorzystywali więźniów Gross-Rosen

Projekt o nazwie „Riese” (pol. Olbrzym) hitlerowcy zaczęli realizować w Górach Sowich i w zamku Książ w 1943 roku. Co prawda to co działo się wtedy na frontach II wojny światowej zaczęło zapowiadać ich klęskę, ale być może wierzyli jeszcze w odmianę losu, m.in. za sprawą jakiejś cudownej broni. Niektórzy przypuszczają, że miała być produkowana właśnie w obiektach Riese.
Tego nie wiadomo na pewno, ale w okolicach Wałbrzycha w jakimś celu drążono ogromne, podziemne sztolnie, korytarze, komory. Wznoszono także budowle naziemne. Na potrzeby projektu przebudowywano również zamek Książ. Ucierpiały komnaty pozbawiane elementów wspaniałej architektury. Kopano pod zamkiem. Prawdopodobnie w dawnej rezydencji Hochbergów przygotowywano kwaterę dla Adolfa Hitlera.
Na budowie podziemnego kompleksu pracowało około 13,5 tysiąca więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, jeńców wojennych oraz robotników przymusowych. Blisko połowa z nich nie przeżyła, wycieńczona ciężką pracą, głodem i chorobami.

Do Sztolni Walimskich kiedyś wchodzili poszukiwacze skarbów

Prace przy zaadaptowaniu na potrzeby turystów drążonych przez Niemców na terenie Walimia podziemi rozpoczęły się 30 czerwca 1993 roku. Wcześniej wchodzili tam nie tylko badacze, historycy, różni specjaliści, ale i samozwańczy poszukiwacze skarbów, dla których takie wyprawy nie zawsze kończyły się szczęśliwie (zdarzało się, że dochodziło do wypadków).
W styczniu 1995 roku udostępniono do zwiedzania kompleks, który obecnie nazywa się „Sztolnie Walimskie – Kompleks Rzeczka”.

Podziemne trasy kompleksu „Riese", zagospodarowane na cele turystyczne to także:

  • Podziemia zamku Książ
  • Osówka
  • Włodarz

Sztolnie Walimskie godziny otwarcia:
W miesiącach od października do kwietnia: od pon. do pt. od 9:00, ostatnie wejście o 16:00,w sob., niedz. i święta od 9:00, ostatnie wejście o 17:00.

W miesiącach od maja do września: od pon. do pt. od 9:00, ostatnie wejście o 17:00, w sob., niedz. i święta od 9:00, ostatnie wejście o 18:00.

Nieczynne w Niedzielę Wielkanocną, 1 XI i 24-25 XII.

Zobacz na mapie gdzie znajdują się Sztolnie Walimskie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie przyjechał do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto