Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Terytorialsi pomagają w walce z koronawirusem. W Wałbrzychu nocowali w I Liceum Ogólnokształcącym

Redakcja
Wojska Obrony Terytorialnej od kilku dni prowadzą ogólnopolską operację kryzysową „Odporna Wiosna”. W operacji biorą udział terytorialsi z Dolnego Śląska - 16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej. W Wałbrzychu w ub. tygodniu nocowali I LO. Stąd pojechali na granice, gdzie pomagają policjantom w ich pilnowaniu.

Żołnierze zajmują się dostarczaniem żywności i leków, wsparciem służb sanitarnych i samorządu terytorialnego, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię psychologiczną.

- Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Wsparcie wszystkich instytucji samorządowych i sanitarnych niosących pomoc. Już teraz nasi oficerowie łącznikowi są do dyspozycji każdego samorządu. W poniedziałek udostępnimy samorządom specjalną aplikację, która zautomatyzuje zapotrzebowywaną pomoc. Codziennie w różnej formie działania angażujemy około 2 500 naszych żołnierzy. Wspieramy również Straż Graniczną i Policję. W piętnastym dniu działań, po raz pierwszy użyliśmy naszych dronów rozpoznawczych do dozorowania wschodniej granicy Polski - powiedział dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła.

W razie potrzeby oprócz wspomnianych przez generała 2,5 tys żołnierzy także pozostali terytorialsi gotowi są podjąć takie działania w ciągu 12 godzin od chwili zgłoszenia.
W WOT określono grupy osób objętych wsparciem. Są to: rodziny personelu medycznego zaangażowanego w zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa, kombatanci, weterani działań poza granicami państwa, osoby starsze, powyżej 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, osoby samotnie wychowujących dzieci, osoby poddane kwarantannie.

Do działań zostali oddelegowani zostali specjalnie wyselekcjonowani żołnierze, którzy mają mniej niż 45 lat, nie chorują na choroby przewlekłe i nie zgłaszają żadnych dolegliwości zdrowotnych oraz nie przebywali w ciągu ostatniego miesiąca w krajach o podwyższonym ryzyku zakażenia.

W ramach „Odpornej Wiosny” prowadzona jest też m.in. jest całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia pomocy psychologicznej. Pod bezpłatnym numerem telefonu 800-100-102, wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego mogą uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów. Pomoc psychologiczna będzie też dostępna w formie wideo czatu przez SKYPE pod nazwą: „Wsparcie Psychologiczne WOT”.
W porozumieniu z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu w miarę potrzeb Centrum w gotowości jest też zadeklarowanych do oddania krwi ok. 150 żołnierzy z 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej .

Terytorialsi pomagają w walce z koronawirusem. W Wałbrzychu ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto