MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Toruńskie biegi. 13. Run Toruń W maju druga część Toruńskiej Triady 100-lecia Biegów Maratońskich w Polsce [mapa trasy]

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Pierwszy tegoroczny bieg z cyklu Triady 100-lecia odbył się 23 marca
Pierwszy tegoroczny bieg z cyklu Triady 100-lecia odbył się 23 marca Piotr Lampkowski
Triada 100-lecia to cykl imprez biegowych organizowanych przez Stowarzyszenie „Run To Run” od wiosny do jesieni 2024 roku na dystansach od pięciu kilometrów km do maratonu. Cykl upamiętnia rocznicę zorganizowania w Polsce pierwszego, najdłuższego biegu otwartego na dystansie 37,5 km, na trasie z Płutowa do Torunia.

13. Run Toruń w maju

Tegoroczny cykl Triady100-lecia otworzył bieg na dystansie pięciu kilometrów, który odbył się 23 marca w trakcie Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce Masters (1300 uczestników), a zamykać będzie 41. edycja maratonu toruńskiego, która odbędzie się 20 października (na dystansach pięciu i 10 kilometrów, półmaratonu i maratonu).

"Środkowy" bieg z kolei zaplanowano już na 12 maja. Będzie to 13. Run Toruń – Zwiedzaj ze Zdrowiem! Rywalizacja odbywać się będzie na dystansach 5 i 10 kilometrów, dzień wcześniej zaplanowano biegi dla dzieci

Będzie "szczęśliwa 13"?

To będzie już trzynasta edycja toruńskiej "dziesiątki" i towarzyszące "piątki". Start i biuro zawodów będą zlokalizowane w zasięgu Centrum Handlowo-Rozrywkowego Toruń PLAZA, a miasteczko biegowe będzie znajdować się w obszarze LABA Przystani Towarzyskiej.

13. Run Toruń W maju druga część Toruńskiej Triady 100-lecia Biegów Maratońskich w Polsce [mapa trasy]

Impreza biegowa „Run Toruń” swój debiut miała w 2012 roku, a już podczas siódmej edycji na linii startu zgromadziła niemal trzy tysiące osób, w tym 500 dzieci. Imprezie przewodzą dwa hasła „Zwiedzaj ze Zdrowiem!” oraz „Pobiegnij w sercu Torunia”, gdyż trasy biegu co roku wiodą przez największe perełki miasta m.in. pomnik Mikołaja Kopernika, Bulwar Filadelfijski, Przedmieście Bydgoskie. Co więcej, biegaczom towarzyszy przewodnik turystyczny, który podczas biegu opowiada o bogatej historii miasta.

Zwiedzanie z przewodnikiem

Dzień przed imprezą dla wszystkich uczestników biegu i osób im towarzyszących zostanie zorganizowane wieczorne zwiedzanie miasta z przewodnikiem turystycznym. Impreza co roku przyciąga do Torunia na weekend jeszcze większą liczbę turystów. Poza biegaczami adresatami imprezy są wolontariusze, wspomagający organizację wydarzenia, aA także dzieci i młodzież biorąca udział w konkursie kibicowania dla szkół w ramach autorskiego programu „Szkoła najlepiej dopingująca sportowców”. Organizatorzy prowadzą także nabór chętnych biegaczy do pełnienia funkcji pacemakera tj. osoby pomagającej swoim kolegom z trasy pokonanie dystansu 5 lub 10 km w założonym tempie.

Finiszerzy wszystkich edycji toruńskiej "dziesiątki" mają już w swojej kolekcji medale przedstawiające kolejno Krzywą Wieżę, Dom Kopernika, Ratusz Staromiejski, Pomnik Flisaka, Anioła Toruńskiego, Helios – Pomnik ku czci Kopernika, medal związany z marką promocyjną miasta pod tytułem „Toruń Porusza”, Teatr Baj Pomorski, zegar na wieży Ratusza Staromiejskiego z ruchomymi wskazówkami, Pomnik Mikołaja Kopernik, a także środkową część wspólnego medalu Toruńskiej Triady Kopernikańskiej 2023 prezentującego XVIII-wieczne perskie astrolabium wykorzystywane przez Mikołaja Kopernika.

W imprezie pobiegnie Wojciech Kopyciński, zwycięzca Triady sprzed roku.

- Podczas Run Toruń wystartuję prawdopodobnie na dużym zmęczeniu, bo dzień wcześniej planuję wziąć udział w mistrzostwach Polski w duathlonie na dystansie 10 km - 60 km - 10 km - twierdzi pan Wojciech. - Kalendarz wyścigów jest wyjątkowo zapełniony. Będę się starał jak najczęściej pokazywać się we wszystkich możliwych zawodach.

Liczne atrakcje dla dzieci

Biegi dla dzieci z Toruń PLAZA, odbędą się dzień przed biegami głównymi. Zaplanowano kategorie wiekowe od 2 do 15 lat oraz liczne atrakcje dla dzieci po biegach. Młodzi zawodnicy będą mieć do pokonania od 100 do 1000 m w zależności od swojego wieku.

W ramach biegów przewidziana jest klasyfikacja i dekoracja najszybszych mieszkańców Torunia, województwa kujawsko-pomorskiego, wiekowa co 10 lat, a także pracowników i studentów UMK.

Podczas edycji w 2024 r. ponownie prowadzona będzie także klasyfikacja drużynowa tzw. Gwiazdozbiorów na obu dystansach – 5 i 10 km oraz „Szybka setka z JCB Interhandler”. Zapisy drużyn będą przyjmowane na początku maja. W klasyfikacji Gwiazdozbiorów mogą wziąć udział drużyny reprezentujące kluby sportowe, firmy, instytucje, inne zbiorowości, a także grupy zawodników startujące pod wspólnym szyldem. Drużyna składa się z 4-6 osób, w tym co najmniej z jednej kobiety.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Polecamy: Obejrzyj najlepsze zdjęcia naszych fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ważna zmiana na Euro 2024! Ukłon w stronę sędziów?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto