Toyota Półmaraton Wałbrzych odbędzie się 23 sierpnia, a liczba zgłoszonych jest już bliska rekordu

Wielkimi krokami zbliża się termin rozpoczęcia tegorocznego XVI Toyota Półmaratonu Wałbrzych. Impreza zapowiada się rekordowo. W ubiegłym roku na starcie jubileuszowego biegu stanęło około 1,5 tysiąca osób. Teraz na liście zgłoszeń jest już ponad 1450 chętnych do startu, a do zaplanowanego na 23 sierpnia Toyota Półmaratonu pozostało jeszcze ponad 40 dni. Impreza zdobywa coraz większą popularność. Z pewnością wpływ na rosnącą frekwencję ma główna nagroda - samochód toyota losowany wśród wszystkich uczestników.
Początki biegu były jednak siermiężne. W pierwszym, w 1995 roku, nazywanym Wałbrzyską Dwudziestką wzięło udział 21 osób. Biegali pomiędzy dzielnicami Piaskowa Góra i Podzamcze.
Później w imprezie przemianowanej na Półmaraton Wałbrzych rywalizowano do 2006 roku.
Wtedy w dwunastym biegu zwyciężył Richard Rotich z Kenii i nastąpiła przerwa trwająca aż pięć lat.
Półmaraton Wałbrzych reaktywowano w 2012 roku, przenosząc go jednocześnie do centrum miasta. W XIII Półmaratonie wzięło udział blisko 700 osób. To był znakomity wynik, bo wcześniej ilość uczestników nie mogła „dobić” do 200. Na trasę o długości ponad 21 kilometrów wyruszano teraz z Rynku. Tam też znajdowała się meta. Tak już pozostało, a do pomocy przy organizacji włączyła się wałbrzyska Toyota.
W tym roku półmaraton został włączony do imprez, podczas których walczy się o medal Korony Polskich Półmaratonów. Medal przyznaje Polskie Stowarzyszenie Biegów  we współpracy z KB meta Lubliniec. Aby go otrzymać trzeba ukończyć pięć z dwunastu wyznaczonych półmaratonów.
To z pewnością wpłynie na poziom rywalizacji. Przed rokiem XV Półmaraton Wałbrzych wygrał Francis Lagat z Kenii, który uzyskał czas 1:04:51. To aktualny rekord trasy w Wałbrzychu. Kenijczycy i zawodnicy z Ukrainy zdominowali jednak bieg w 2014 roku. Najlepszy z Polaków był Łukasz Kondratowicz z Kamiennej Góry, który zajął 8 miejsce (1:16:07). Najlepszy wałbrzyszanin, Patryk Łazarski był 9, z czasem 1:16:33. Zwycięzców XVI Półmaratonu Wałbrzych poznamy 23 sierpnia po południu. Do końca lipca obowiązuje wpisowe  - 60 zł.