Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

MSZ
Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych dawid łukasik
Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ubiegłym roku w biegu Tropem Wilczym udział wzięło aż pół tysiąca lubinian. Jak będzie tym razem? Na razie swój udział zadeklarowało 250 osób

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Po raz czwarty w Polsce, a po raz drugi w Lubinie w najbliższą niedzielę 28 lutego odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym.

Mieszkańcy, którzy wystartowali w pierwszym lubińskim biegu, wiedzą że od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia, w 1951 roku, w mokotowskim więzieniu wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Niestety, ze względów organizacyjnych w tym roku data biegu została przeniesiona z 1 marca na 28 lutego - niedziela, by każdy ochotnik, który chce swoim udziałem oddać hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego , mógł dołączyć do tej patriotycznej inicjatywy, nie martwiąc się, że w tym czasie będzie w pracy.

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Inicjatorzy biegu tropem Wilczym, czyli Fundacja Wolność i Demokracja, postawili sobie w tym roku ambitny cel. Po zeszłorocznym sukcesie - 20 tys. uczestników z 81 miast z całej Polski (a także Wilna, Grodna i Lidy) postanowiono zwiększyć skalę przedsięwzięcia, a ściślej mówiąc podwoić. Tegoroczny cel to 40 tys. biegaczy ze 160 miast - nie tylko z Polski. Czy to wyzwanie uda się zrealizować? To między innymi zależy także od Was.

Głównym założeniem imprezy jest jak sama nazwa wskazuje bieg. Chociaż w wielu miastach Polski, lokalni liderzy organizują imprezy towarzyszące jak pokazy historycznych grup rekonstrukcyjnych czy miejskie gry terenowe.

Jednak istotą obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest bieg. Co roku biegacze we wszystkich miastach mają do pokonania trasę na dystansie symbolicznych 1963 metrów. Fakt, że są to niecałe dwa kilometry jest bardzo istotny. Liczba ta jest bowiem odwołaniem do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego. To właśnie w roku 1963 zginął Józef Franczak pseudonim „Lalek”.

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Drugi Bieg tropem Wilczym w Lubinie zaplanowano na godzinę 17.00, oczywiście w niedzielę 28 lutego. Na bieg zapisujemy się w dniu wydarzenia przy wydawaniu pakietów. Zbiórka w parku Wrocławskim, przy budynku Centrum Edukacji Przyrodniczej. W tym właśnie miejscu od godziny 16:00 organizatorzy, będą wydawać pakiety startowe.

- Pakiety startowe, czyli koszulka, medal, opaska i materiały promocyjne, będą wydawane po wrzuceniu do puszki symbolicznej wpłaty- mówi Łukasz Dominów, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Zagłębia Lubin „Zagłębie Fanatyków”. - W tym roku dzięki uprzejmości Posła na Sejm RP Krzysztofa Kubowa mamy do zaoferowania 500 pakietów startowych - dodaje organizator.

Uzyskane w ten sposób środki finansowe organizatorzy chcą przeznaczyć na ufundowanie pomnika upamiętniającego Polaków zmarłych w Związku Sowieckim w czasie Wielkiego Głodu.

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Trasa biegu w naszym mieście nie uległa zmianie. Biegniemy jedną pętlę alejkami parku Wrocławskiego, aby później dobiec do tablicy pamięci, umieszczonej na murze, przy ul. Pruzi. Tam nastąpi uroczyste złożenie kwiatów i odśpiewanie Hymnu Państwowego.

Do biegu zgłosić może się każdy lubinianin, bez względu na wiek czy sprawność fizyczną. Ponieważ inicjatywa ta ma charakter patriotyczny nie zaś wyczynowy. - Bieg ma charakter integracyjny i nie będziemy prowadzić pomiaru czasu, ani tworzyć klasyfikacji. Biegniemy za prowadzącym bieg, zwartą grupą wolnym tempem - mówi Łukasz Dominów i dodaje: -Zapraszam w imieniu SSZL Zagłębie Fanatyków.

Do tej pory chęć przyłączenie się do biegu zadeklarowało 250 osób, które śledzą bieg na portalu społecznościowym Facebook.

W organizację biegu Tropem Wilczym włączył się również Powiat Lubiński i poseł partii rządzącej Krzysztof Kubów.

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto