Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tu przyroda Cię zachwyci. Stawy Przemkowskie z wieżą widokową na Dolnym Śląsku. Świetne miejsce na wycieczkę! Mapa, parking, wstęp

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Stawy Przemkowskie, kładka i wieża widokowa. Wspaniałe miejsce na wycieczkę!
Stawy Przemkowskie, kładka i wieża widokowa. Wspaniałe miejsce na wycieczkę! Klaudia Korfanty
Szukacie pomysłu na aktywny weekend blisko Legnicy? Rezerwat Przyrody Stawy Przemkowskie, położony na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, jest wspaniałym miejscem z dala od tłumów i zgiełku. Szczególną atrakcję stanowi zlokalizowana tu wieża widokowa, z której podziwiać można piękne widoki na stawy i mieszkające na tym terenie ptactwo. Warto zabrać ze sobą lornetkę! Gdzie dokładnie znajdują się stawy, czy wstęp na wieżę jest płatny, jak dojechać i gdzie zaparkować - informacje znajdziecie poniżej. Podajemy garść przydatnych informacji.

Spis treści

Stawy Przemkowskie i wieża widokowa. Wybierz się tu na wycieczkę! Jest bajkowo

Stawy Przemkowskie znane są jako ostoja ptactwa wodno-błotnego. Gniazduje tutaj około 150 gatunków ptaków, a przy przelotach jest nawet 250 gatunków.

Obszar jest Rezerwatem Przyrody powołanym Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 18 maja 1984 roku. Stanowi kompleks 33 stawów hodowlanych założonych w 1860 roku.

Na tym obszarze występuje około 350 gatunków roślin naczyniowych, m.in. objęte ochroną gatunkową: nasięźrzał pospolity, goździk pyszny i fiołek mokradłowy. Mamy szansę spotkać tu wiele gatunków ptaków wodno-błotnych takich jak:

  • żuraw,
  • derkacz,
  • świerszczak,
  • świergotek łąkowy,
  • krwawodziób
  • wąsatka.

Z ssaków możemy tu spotkać jelenia, dzika, bobra, wydrę, a także wilki, jenota, norkę czy piżmaka! "Przemkowskie Bagno" jest częścią "Obszaru Natura 2000 Stawy Przemkowskie".

Stawy Przemkowskie - trasa, mapa, parking 2023. Co warto wiedzieć?

Rezerwat położony jest w powiecie polkowickim, w granicach administracyjnych miasta i gminy Przemków. Na mapie poniżej zaznaczono dokładną lokalizację wieży widokowej o wysokości 16 metrów. Polecamy wejście na wieżę z lornetką!

Na wieżę widokową najłatwiej dostać się poprzez utworzoną kładkę dydaktyczną o długości ok. 850 metrów. Przyjeżdżając na miejsce samochodem, najlepiej zaparkować tuż przy początku kładki (zaznaczyliśmy miejsce na mapce poniżej jako START).

Wyprawę na wieżę widokową można rozpocząć także od miejscowości Ostaszów i Stawu Ostaszowskiego - leśną ścieżką (nieoznaczoną). Będzie to jednak dłuższa trasa niż ta, która prowadzi drewnianą kładką.

Czy wstęp na Stawy Przemkowskie i wieżę widokową jest płatny? Informacje z 2023 roku

Wstęp na wieżę widokową jest całkowicie bezpłatny, wejść można o każdej porze. Zobaczcie w naszej galerii fotorelację z podróży: miejsce, gdzie zostawić auto, warunki na kładce i oczywiście piękne widoki ze szczytu wieży!

Stawy Przemkowskie, kładka i wieża widokowa. Wspaniałe miejsce na wycieczkę!

Tu przyroda Cię zachwyci. Stawy Przemkowskie z wieżą widokow...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tu przyroda Cię zachwyci. Stawy Przemkowskie z wieżą widokową na Dolnym Śląsku. Świetne miejsce na wycieczkę! Mapa, parking, wstęp - Legnica Nasze Miasto

Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto