Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turyści mogą już zwiedzać Mauzoleum Hochbergów znajdujące się w pobliżu zamku Książ w Wałbrzychu

Paweł Gołębiowski
Turyści mogą już zwiedzać Mauzoleum Hochbergów znajdujące się w pobliżu zamku Książ w Wałbrzychu. Zakończył się tam bowiem ostatni etap prac remontowo-konserwatorskich

Turyści mogą już zwiedzać Mauzoleum Hochbergów znajdujące się w pobliżu zamku Książ w Wałbrzychu. Zakończył się tam bowiem ostatni etap prac remontowo-konserwatorskich. Był nim remont krypty grobowej, na który spółka Zamek Książ przeznaczyła blisko 70 tysięcy złotych.

Teraz zwiedzający po zejściu do krypty zobaczą między innymi trzy nieźle zachowane sarkofagi: księcia Jana Henryka XI Hochberga von Pless, oraz jego żon Marii von Kleist i Matyldy. Są tam też szczątki sarkofagu, w którym spoczęła pierworodna córka księżnej Daisy. Dziewczynka przyszła na świat 25 lutego 1893 roku i zmarła dwa tygodnie później. Nie nadano jej nawet imienia. Ostatnio ustalono, że znajdowała się tam też urna z prochami Fritza (Friedrich von Hochberg) ulubionego szwagra Daisy.
W Mauzoleum Hochbergów została pochowana także sama księżna, czyli Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless. Była ostatnią osobą z rodziny byłych właścicieli zamku Książ, którzy spoczęli w mauzoleum. Pogrzeb odbył się 3 lipca 1943 roku. Jednak już w maju 1945 roku po wejściu do Książa żołnierzy Armii Czerwonej (splądrowali mauzoleum i prawdopodobnie zbezcześcili zwłoki, ale nie wiadomo czy Daisy też) pracownicy Hochbergów wynieśli i ukryli rozbite trumny ze szczątkami.

Teraz sarkofagi są zatem puste, ale mauzoleum i tak jest niezwykle ciekawym obiektem i robi duże wrażenie.
– Zostało wybudowane w 1734 roku jako pawilon letni i pełniło funkcję belwederu, miejsca widokowego, które służyło rozrywce i miłemu spędzaniu czasu w otoczeniu natury, a jednocześnie stało się centralnym punktem utworzonego wokół ogrodu z rozchodzącymi się promieniście alejami lipowymi. W 1883 roku pawilon letni został przekształcony w mauzoleum. Wtedy wykuto w skale obszerną kryptę – opowiada Magdalena Woch, kierownik działu turystyki i kultury Zamku Książ.
Dodaje, że kryptę oświetlało kiedyś wyłącznie dziewięć tzw. świetlików z wstawionymi błękitnymi szybami. Dawało do specyficzne światło. Ostatnio świetliki odsłonięto, ale krypta jest trochę doświetlana. Można tam też zobaczyć zdemontowaną obecnie platformę, po której zjeżdżały kiedyś trumny. Jest też mechanizm platformy.
Platformę odstawiono ze stromych schodów, żeby ułatwić zejście turystom.
– Interesująca jest cała, charakterystyczna pięcioboczna forma mauzoleum. o grubych murach i cechach pseudorenesansowych, oraz bogaty wystrój, między innymi z dekoracją stiukową na ścianach oraz z malowidłami sklepiennymi Felixa Antona Schefflera, przedstawiającymi widoki zamku Książ z czterech stron świata. Zamek pokazany jest tam po rozbudowie barokowej – mówi Magdalena Woch.

Zwiedzanie Mauzoleum z przewodnikiem trwa ok. 20 minut

Ceny biletów:

- bilet normalny: 8 zł

- bilet ulgowy: 5 zł

Uwaga! Bilety można zakupić wyłącznie w kasie bezpośrednio przy Mauzoleum w parku.

W miesiącu sierpniu Mauzoleum jest czynne codziennie od godziny 11.00 do 18.00, wejścia organizowane są co pół godziny.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto