Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczcili pamięć osób wywiezionych na Sybir

Artur Szałkowski
W Wałbrzychu upamiętniono 75 rocznicę zorganizowanie przez sowietów pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir
W Wałbrzychu upamiętniono 75 rocznicę zorganizowanie przez sowietów pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir Kazimierz Masiuk
Uczcili pamięć osób wywiezionych na Sybir. 75 lat temu sowieci zorganizowali pierwszą masową wywózkę Polaków.

Uczcili pamięć osób wywiezionych na Sybir. W Wałbrzychu uroczystości związane z 75 rocznicą pierwszej masowej wywózki Polaków zorganizowano tradycyjnie na terenie parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wałbrzychu. Przedstawiciele Koła Związku Sybiraków w Wałbrzychu i władze miejskie wzięli udział w mszy świętej, a następnie złożyli wieńce obok kościoła przed pomnikiem „Ofiar Syberyjskiej Golgoty”. Z okazji 75. rocznicy pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir odbyło się także jak w poprzednich latach wręczenie odznaczeń na uroczystym spotkaniu w Publicznym Gimnazjum Nr 6.

Pierwsza masowa wywózka Polaków na Sybir miała miejsce 10 lutego 1940 r. i zostali nią objęci mieszkańcy wschodnich kresów II Rzeczypospolitej. Pierwsza wywózka Polaków na Sybir była zarazem największą i najtragiczniejszą. Była formą zemsty Stalina za porażkę bolszewików w wojnie z Polską w 1920 r. Na Sybir wywieziono wówczas 139 590 osób, głównie osadników wojskowych, przeważnie byłych uczestników wojny 1920 roku, ale również uciekinierów z Rosji po wojnie domowej i przejęciu władzy przez bolszewików. Jako osadników potraktowano także liczne rodziny chłopskie, które otrzymały ziemię w ramach parcelacji majątków lub nabyły ją osobiście i nie miały nic wspólnego z powojenną polityką osadniczą rządu polskiego. Na Sybir zesłano wówczas także niewielki odsetek, zamieszkującej te tereny ludności białoruskiej i ukraińskiej. Duża część wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego osób, nigdy nie powróciła już do kraju. Zmarli w wyniku wycieńczenia ciężką pracą w ekstremalnych zimowych warunkach, a także w efekcie chorób i głodu. Wielu nie wytrzymało również trudów podróży na Sybir.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto