Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie szkół średnich będą się uczyć łaciny. Zmiany od września 2020 roku

Katarzyna Zimna
Katarzyna Zimna
W roku szkolnym 2020/2021 w podstawie programowej dla szkół średnich funkcjonował będzie język łaciński i kultura antyczna. Przedmiot będą realizowali uczniowie klas I liceów i techników
W roku szkolnym 2020/2021 w podstawie programowej dla szkół średnich funkcjonował będzie język łaciński i kultura antyczna. Przedmiot będą realizowali uczniowie klas I liceów i techników
Od 1 września 2020 r. uczniowie pierwszych klas liceów ogólnokształcących i techników będą uczyć się języka łacińskiego i kultury antycznej w zakresie podstawowym. Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało w tej sprawie rozporządzenie.

16 lipca 2020 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowane nowelizacja rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej dla liceów ogólnokształcących, techników oraz branżowych szkół II stopnia. To uzupełnienie programu nauczania o przedmiot język łaciński i kultura antyczna w zakresie podstawowym dla liceów i techników.

Na realizację przedmiotu język łaciński i kultura antyczna w zakresie podstawowym przewidziano jedną godzinę tygodniowo w I klasie.

Czego uczniowie będą się uczyć?

Według rozporządzenia program będzie obejmował znajomość podstaw języka łacińskiego pozwalającą czytać pod kierunkiem nauczyciela nieskomplikowane, różnorodne formalnie i pochodzące z różnych epok oryginalne teksty łacińskie, znajomość podstawowych faktów dotyczących twórczości wybranych, ważnych autorów piszących po łacinie, świadomość relacji pomiędzy językami używanymi w Europie i wykorzystywanymi przez nie alfabetami czy rozumienie dziedzictwa antyku grecko-rzymskiego jako ideowego i materialnego fundamentu cywilizacji zachodniej i kultury polskiej.

Przedmioty zalecane

Dyrektorzy szkół będą decydowali o tym, który przedmiot spośród plastyki, muzyki, filozofii i łaciny będzie realizowany w szkole. Proponowana podstawa programowa zaleca kształcenie przede wszystkim umiejętności, a nie przekazywanie wiedzy o języku i jego strukturze gramatycznej.

Celem zajęć jest pokazanie uczniom oddziaływania języka łacińskiego oraz kultury grecko-rzymskiego antyku na języki i kulturę europejską wieków późniejszych. Podstawa programowa ma przede wszystkim dać nauczycielom szansę wykształcenia wśród uczniów przekonania z jednej strony o doniosłości, z drugiej – o atrakcyjności tych humanistycznych zagadnień - wyjaśnia Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN.

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 września 2020 r.

Jak oceniacie tę zmianę? Czekamy na Wasze komentarze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto