Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie wałbrzyskiego II liceum ogólnokształcacego brylują na olimpiadach przedmiotowych. Szkołę sklasyfikowano na 84. miejscu w Polsce!

Paweł Gołębiowski
W ogólnopolskim rankingu liceów 2023 roku, który zorganizowany został przez portal WaszaEdukacja.pl, szkoła z Wałbrzycha uplasowała się na 84. pozycji w kraju.
W ogólnopolskim rankingu liceów 2023 roku, który zorganizowany został przez portal WaszaEdukacja.pl, szkoła z Wałbrzycha uplasowała się na 84. pozycji w kraju. Paweł Gołębiowski
Ostatnie miesiące to znakomity czas dla II Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu. Mamy dopiero początek maja, a już dziewięcioro uczniów tej szkoły zostało laureatami i finalistami różnych olimpiad przedmiotowych.

Aleksandra Jungiewicz i Aleksandra Sznel (uczennice klasy IV c), podopieczne Anny Jankowskiej, świetnie spisały się w Olimpiadzie Biologicznej, Tomasz Mołda (III a, opiekun - Elżbieta Michno) w Olimpiadzie Fizycznej, Przemysław Bojarski (IV e) i Tomasz Burchardt (IIIe), którymi opiekowała się Małgorzata Stączek, popisali się w Olimpiadzie Artystycznej – sekcja historii sztuki, Maria Jarosz (III e, opiekun – Bartosz Pietrzak) w Olimpiadzie Teologii Katolickiej, Krzysztof Żałobka (IV a, opiekun – Magdalena Polesiuk) w Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej, Olga Krysiak (IV e, opiekun – Magdalena Podkówka) w Olimpiadzie Języka Niemieckiego i Natalia Jachwan (III c – opiekun Anna Jankowska) w Olimpiadzie Ekologicznej.
Do tego drużyna II liceum, w składzie: Mikołaj Chrząszcz, Magdalena Surma, Bartosz Roszkowiak i Anna Wójcik triumfowała niedawno w Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich.

II Liceum wysoko sklasyfikowane w kraju

Nie może zatem dziwić, że w opublikowanym właśnie ogólnopolskim rankingu liceów 2023 roku, który zorganizowany został przez portal WaszaEdukacja.pl, szkoła z Wałbrzycha (która zawsze plasuje się wysoko w różnych rankingach) uplasowała się na 84. pozycji w kraju, na 1869 sklasyfikowanych liceów.

– Cieszymy się bardzo i jesteśmy dumni. W województwie dolnośląskim zajmujemy piątą pozycję, zaś w Wałbrzychu pierwszą – mówi Robert Wróbel, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego.

Wyjaśnia, że podstawą sporządzenia zestawienia były dane OKE, CKE i MEiN w zakresie: wyników matur podstawowych i rozszerzonych, sukcesów w olimpiadach przedmiotowych oraz Edukacyjnej Wartości Dodanej (EWD), która mierzy przyrost wiedzy uczniów w procesie edukacji.

Aleksandra Sznel będzie reprezentowała Polskę

Znakomitym przykładem na to jak wspaniale uczniowie w tej szkole poszerzają swoją wiedzę, są dwie Aleksandry z klasy IV c.
Kilka dni temu, w Warszawie, podczas krajowego finału Olimpiady Biologicznej Aleksandra Jungiewicz uzyskała tytuł finalisty, a Aleksandra Sznel zajęła drugie miejsce i będzie reprezentować Polskę na Olimpiadzie Międzynarodowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

– Olimpiada biologiczna jest jedną z najtrudniejszych olimpiad przedmiotowych – podkreśla z dumą Anna Jankowska, nauczycielka biologii z II liceum, opiekunka dziewcząt.

Jej podopieczne musiały wykazać się oczywiście ogromną wiedzą, daleko wykraczająca poza tę podręcznikową, ważna była też praca badawcza. Konkurentom wałbrzyszanek łatwiej było na przykład prowadzić takie w oparciu o kontakty z renomowanymi uczelniami, a jednak udało się.
Dziewczęta interesują się biologią, Aleksandra Sznel chce studiować weterynarię, a jej koleżanka biotechnologię.

Kilka dni temu, podczas krajowego finału Olimpiady Biologicznej,Aleksandra Jungiewicz (z lewej) uzyskała tytuł finalisty, a Aleksandra Sznel zajęła drugie miejsce.Paweł Gołębiowski

Olę Sznel czeka jeszcze w dniach 2 – 12 lipca udział w Międzynarodowej Olimpiadzie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest szansa, że i tam odniesie sukces. Kilka lat temu uczeń wałbrzyskiego II liceum wygrał już taką olimpiadę.

Uczniowie II LO byli lepsi od ekip z Warszawy, Krakowa czy Poznania

Wspaniały triumf odniosła także niedawno drużyna ze szkoły im. Hugona Kołłątaja w Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich. Do Poznania pojechały dwa czteroosobowe zespoły z opiekunem Marcinem Skobrtalem, nauczycielem Wiedzy o Społeczeństwie. Wspierał ich Adam Mikoś, absolwent II liceum.

– Był naszym trenerem. A my byliśmy tzw. czarnym koniem – mówią ze śmiechem członkowie ekipy, która pokonała reprezentantów znanych liceów z Warszawy, Poznania czy Krakowa.

Anna Wójcik, Magdalena Surma, Mikołaj Chrząszcz i Bartosz Roszkowiak w finale rozprawili się 7:0 z XXXIII LO z Warszawy.
Uzupełniali się jednak znakomicie. Ania interesuje się ekologią, Mikołaj ekonomią, Magda matematyką i fizyką, a pasją Bartosza jest geopolityka.
Co ważne, za rok ta drużyna może powtórzyć sukces, bo są dopiero uczniami drugich i trzecich klas.
Warto podkreślić, że w 1/16 finału Debat Oksfordzkich brała też udział debiutująca drużyna II LO, w której znaleźli się: Arkadiusz Belczyk, Jakub Kuchta, Natalia Elias i Kacper Szymkowski.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto