Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Energetyka na praktyce w Berlinie

opracował ARS
Uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych Energetyk w Wałbrzychu na praktykach zawodowych w Berlinie
Uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych Energetyk w Wałbrzychu na praktykach zawodowych w Berlinie materiał powierzony
Uczniowie z Energetyka na praktyce w Berlinie. Młodzi wałbrzyszanie połączyli edukację z poznawaniem atrakcji stolicy Niemiec.

Uczniowie z Energetyka na praktyce w Berlinie. Już po raz czwarty grupa uczniów z Zespołu Szkół Politechnicznych Energetyk w Wałbrzychu pojechała do stolicy Niemiec na praktykę zawodową. Pobyt młodych wałbrzyszan w Berlinie zaczął się od gry miejskiej zainicjowanej przez GEB. To firma, która od kilku lat organizuje ich praktyki w Berlinie. W czasie gry zadaniem uczniów było odnalezienie wskazanych obiektów berlińskich. Zwycięska grupa najszybciej odnalazła Czerwony Ratusz, część muru berlińskiego przedstawiającą całujących się ze sobą polityków Leonida Breżniewa i Ericha Honecker'a oraz Bramę Brandenburską.

– Ze względu na to, ze mieliśmy zadania w różnych częściach Berlina, pozwoliło nam to poznać różne rodzaje komunikacji. Komunikacja w Berlinie jest sprawna, szybka, a co najważniejsze wszędzie łatwo się dostać – mówi
Klaudia Bryłka, uczennica Energetyka.

W kolejnych dniach uczniowie dostali przydziały do poszczególnych zakładów pracy. Największa grupa - jedenastu osób została przydzielona do Ernst-Litfass-Schule. Szkoła ta kształci grafików, informatyków oraz wszystkie inne dziedziny związane z technologią IT. Grupa uczniów miała wykonać pewien projekt.

– Projekt w szkole polegał na stworzeniu strony internetowej na temat berlińskich niedźwiedzi. Dlaczego wybrałem niedźwiedzie? Wybrałem je ponieważ zainspirowało mnie to na grze miejskiej. Widziałem te niedźwiedzie porozstawiane w różnych częściach miasta, w dodatku niedźwiedź jest herbem Berlina – wyjaśnia Mateusz Bazylak, uczeń Energetyka.

Kolejna grupa składała się z siedmiu osób. Praktyki odbywały się w sklepie „u Zosi". Praktyki polegały na projektowaniu strony internetowej sklepu oraz m.in. pozbywaniu się powstałych awarii.

– Pierwszym naszym zajęciem było ustalenie usterki lodówki, sprawa okazała się banalna, gdyż powodem było poluzowanie się przewodów w kostce zasilającej sprężarkę. Ponad to wykonaliśmy instalację elektryczną, którą poprowadziliśmy w koryta – wyjaśnia Patryk Jodko, uczeń Energetyka.

Miejscem praktyk szkolnych była także kręgielnia Bowing Hellersdorf. Pierwszym zadaniem było przygotowanie przewodów do zamontowania lamp wykorzystywanych na imprezach LaserTag. W następnych dniach zajmowano się demontażem, naprawą i montażem maszyn do kręgli.

– Mając możliwość miesięcznego pobytu w Berlinie poznałem codzienne życie berlińczyków. Moje miejsce praktyk dało mi wiele możliwości poznania nowych umiejętności przydatnych w moim zawodzie. Atmosfera w kręgielni była bardzo przyjemna, cała załoga składała się z Niemców i mogliśmy dzięki temu podszkolić swój język – mówi Oskar Kułakowski, uczeń Energetyka.

Jednym z najciekawszych miejsc, które w Berlinie zwiedzali uczniowie z Wałbrzycha było muzeum techniki. Znajdowały się tam obiekty w skali 1:1 z każdej dziedziny przemysłu i techniki, takie jak: samoloty, lokomotywy czy statki. W drugiej części muzeum zwiedzali dział fizyki, możliwość ingerencji w obiekty była dobrym pomysłem i świetnym połączeniem szybkiej nauki z dobrą zabawą. Uczniowie zwiedzili także muzeum znajdującego się przy byłym wojskowym porcie lotniczym Gatow, które jest położone pomiędzy Berlinem i Poczdamem. Podziwiali m.in. znajdujące się w muzeum samoloty z okresu I i II wojny światowej.

W trakcie pobytu w muzeum Gatow, uczniowie nie musieli korzystać z pomocy przewodnika. W rolę ten świetnie się wcielił ich nauczyciel Dariusz Cisek, któremu zagadnienia związane z lotnictwem nie są obce. Opowiadał uczniom m.in. o moście powietrznym z pomocą humanitarną, który od końca czerwca 1948 r. do połowy maja 1949 r. zorganizowało lotnictwo amerykańskie dla zachodnie części Berlina, która została objęta blokadą wojsk radzieckich. W muzeum na lotnisku uczniowie mieli także okazję zobaczyć oryginał maszyny kodującej Enigma, której rozszyfrowanie w latach 30. było wielkim osiągnięciem polskich kryptologów

W trakcie pobytu na praktykach zawodowych w Berlinie, czterech uczniów wałbrzyskiego Energetyka miało okazję pojechać miejscowości Niederfinow i zobaczyć jeden z nielicznych w Europie podnośnik statków. To ogromna konstrukcja mogąca unieść ważące nawet 1 tys. ton barki, na wysokość 85 metrów w specjalnej ponad 200 metrowej wannie wraz z wodą. Praktyki zawodowe uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych Energetyk w Wałbrzychu, w piątek 11 marca dobiegły końca. Z Berlina wracają bogatsi o wiedzę i wrażenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto