Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Usta i nos od dziś obowiązkowo zakryte. Są jednak wyjątki od reguły. Kogo i kiedy nie dotyczą nowe przepisy?

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Obowiązek zakrywania ust i nosa od 16 kwietnia
Obowiązek zakrywania ust i nosa od 16 kwietnia Fot. Michal Pawlik / Polskapresse
Od dziś obowiązkowo należy zasłaniać usta i nos, gdy wychodzimy z domu. Od 16 kwietnia na terenie Polski obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wychodząc z domu będziemy musieli zakłada na twarz maseczki, choć wystarczą też zwykłe chusty lub szale. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia po kolejnych poprawkach. Wykreślono z niego obowiązek zakrywania ust i nosa w parkach oraz lasach, co może oznaczać, że nie zostaną one otwarte. Dodano listę osób, które w określonych sytuacjach nie będą musiały stosować się do tej zasady.

Zakrywanie ust i nosa będzie obowiązkowe od 16 kwietnia

Od 16 kwietnia na terenie całej Polski obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. To kolejny z kroków w kierunku ograniczania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19.

Rada Ministrów opublikowała 15 kwietnia nowy projekt rozporządzenia w tej sprawie. Czym on różni się od poprzedniego? Przede wszystkim, usunięto z niego zapis o tym, że maseczki należy nosić w parkach oraz lasach.
To może oznaczać, ze wbrew oczekiwaniom społecznym, 19 kwietnia nie zostanie przywrócona możliwość rekreacji na terenach zielonych.
Do tego uszczegółowiono listę osób, które nie zostaną objęte obowiązkiem zakrywania ust oraz nosa. To m.in. księża oraz dzieci do lat 4.

Kiedy musimy zakrywać nos i usta?

Nowe przepisy mówią, że nos i usta należy zakrywać:

  • W środkach transportu zbiorowego.
  • W miejscach ogólnodostępnych, np. w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.
  • W obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).
  • Na terenie nieruchomości wspólnych.

Fakt, że nos i usta musimy zakryć za każdym razem, kiedy tylko przebywamy w przestrzeni publicznej, oznacza tak naprawdę, że maseczki lub chusty musimy zakładać zawsze, wychodząc z domu.

Kto i kiedy może nie zakrywać ust oraz nosa?

Projekt rozporządzenia zawiera liczne wyjątki. Obowiązku zakrywania ust i nosa nie stosuje się do:

  • Pojazdu samochodowego, w którym przebywa lub porusza się 1 osoba albo 1 osoba z dzieckiem do lat 4.
  • Dziecka do ukończenia 4 roku życia.
  • Osoby, która nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane.
  • Osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów.
  • Kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego lub pojazdem samochodowym wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeżeli operator zapewnia oddzielenie kierującego od przewożonych osób.
  • Duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania.
  • Żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.

- Osoba ma obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie: organów uprawnionych w przypadku legitymowania tej osoby w celu ustalenia jej tożsamości; innej osoby w związku ze świadczeniem przez nią usług lub wykonywaniem czynności zawodowych lub służbowych, w tym w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby - czytamy w rozporządzeniu.

Czy trzeba zakładać maseczkę?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: nie. Rozporządzenie rady ministrów mówi jasno, że „do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, ust i nosa”.

Oznacza to, że wcale nie musimy wychodzić z domu w maseczce, tym bardziej takiej, która posiada specjalistyczne filtry. Lekarze apelują wręcz, aby takie środki bezpieczeństwa zostawić medykom oraz osobom z grup podwyższonego ryzyka, dla których zakażenie wirusem SARS-CoV-2, z dużym prawdopodobieństwem może zakończyć się śmiercią.

Wystarczy, że przebywając w przestrzeni publicznej, zakryjemy nos i usta chustą, szalikiem lub własnoręcznie uszytą maseczką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto