W Dniu Kobiet o paniach żołnierzach z Wojsk Obrony Terytorialnej (ZDJĘCIA)

materiał prasowy WOT
Obecnie w szeregach WOT służy ponad 2,1 tys. kobiet. Od ubiegłorocznego Dnia Kobiet ich ilość w formacji potroiła się
Obecnie w szeregach WOT służy ponad 2,1 tys. kobiet. Od ubiegłorocznego Dnia Kobiet ich ilość w formacji potroiła się materiał prasowy WOT
Matki, żony, partnerki, nauczycielki, studentki, dyrektorki, influencerki, pielęgniarki, sportsmenki – nieważne ile mają lat, skąd pochodzą, ani jaki zawód wykonują – w WOT jest ich obecnie już ponad 2,1 tys. Każda jest inna, ale wszystkie mają jeden cel, chcą bronić swoich najbliższych.

– Kobiety od zawsze współtworzyły polską amię. Największy ich udział w walkach miał miejsce w czasie II wojny światowej, w ramach działalności Armii Krajowej, której tradycje z dumą dziedziczą Wojska Obrony Terytorialnej. Postawy ówczesnych kobiet, które walczyły o wolną Polskę, do dziś stanowią inspirację i motywują do działania kobiety - żołnierzy, które obecnie są w szeregach OT. Przykładów takich kobiet jest w historii wiele, jednak jedna z nich jest szczególnie ważna dla Formacji. Gen. bryg. Elżbieta Zawacka ps. „Zo”, żołnierz KG ZWZ-AK, Powstaniec Warszawski, jedyna kobieta pośród 316 cichociemnych, a od lutego br. patronka 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT. Jest to pierwsza i obecnie jedyna kobieta wśród patronów brygad OT. Współczesne kobiety są równie silne i zdeterminowane do działania jak ich poprzedniczki – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

.
Obecnie w szeregach WOT służy ponad 2,1 tys. kobiet, a 1 885 z nich to żołnierze OT, co stanowi 13 proc. wszystkich żołnierzy OT. Od ubiegłorocznego Dnia Kobiet ich ilość w formacji potroiła się. Taki wzrost wskazuje na bardzo duże zainteresowanie służbą kobiet w WOT. Kobiety często podkreślają, że dzięki odpowiedniemu zorganizowaniu służby mogą zachować balans w życiu zawodowym i osobistym i bez problemu łączyć je ze służbą na rzecz Ojczyzny. Mogą pozostać sobą. 

Do WOT należą kobiety w różnym wieku, zarówno młode dziewczyny - uczennice i studentki, jak i Panie posiadające już doświadczenie życiowe, rodziny i wieloletni staż pracy. Każda z nich jest inna. Różni je niemalże wszystko np.: pasje, plany, styl życia czy forma fizyczna. Niezależnie jednak od tego ile mają lat, skąd pochodzą oraz jaki zawód wykonują mają jeden wspólny cel, chcą chronić swoich najbliższych. Chcą wiedzieć, w jaki sposób należy udzielić pomocy potrzebującym oraz jak zachować się w czasie kryzysu i jak bronić się w czasie niebezpieczeństwa.

– Ponadto wszystkie z kobiet WOT zgodnie podkreślą, że nie oczekują żadnej taryfy ulgowej, dla nich jest oczywiste, że „żołnierz nie ma płci”, tam liczy się skuteczność i determinacja. Właśnie takie są kobiety WOT – dążą do realizacji stawianych przed nimi celów – mówi ppłk Marek Pietrzak. – Z cech i postaw naszych Pań jawi się obraz kobiety-żołnierza OT, dość mocno zarysowujący się w trzech grupach. Pierwszą z nich stanowią kobiety - żołnierze, które jednocześnie są matkami. Są to kobiety bardzo obowiązkowe i zdyscyplinowane. Wnoszą do służby nie tylko harmonię i porządek, ale również często stają się one nieformalnymi liderami. Drugą grupę stanowią kobiety - żołnierze, które zdecydowały się wraz ze swoimi dziećmi wstąpić do WOT. Takich rodzin, które decydują się wspólnie uczestniczyć w szkoleniu jest w  WOT coraz więcej. Trzecia grupa, to niezwykłe kobiety, które wprawdzie same nie należą do WOT, ale oddały Formacji to co dla nich najważniejsze – swoje dzieci. Wychowały je w duchu patriotyzm, miłość do munduru, miłość do armii i gotowość do poświęcenia dla Ojczyzny.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Dodaj ogłoszenie