Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W domach prawosławnych i grekokatolików trwają teraz święta Bożego Narodzenia

Urszula Romaniuk
Ściany rozpisanej polichromią przez dwóch artystów-ikonopisarzy spod Moskwy zachwycają. Na zdj: Szymon Sorokanycz, starosta cerkiewny
Ściany rozpisanej polichromią przez dwóch artystów-ikonopisarzy spod Moskwy zachwycają. Na zdj: Szymon Sorokanycz, starosta cerkiewny Urszula Romaniuk
Dziś, 8 stycznia, prawosławni z Parafii pw. św. Męczennika Maksyma Gorlickiego w Głogowie obchodzą drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, poświęcony Matce Bożej. W tym okresie wierni pozdrawiają się słowami: "Christos rożdajetsia - sławitie jeho"(Chrystus się rodzi - wychwalajcie Go).

Ale w tę odświętną atmosferę wierni zostali wprowadzeni już w niedzielę. Po uroczystym nabożeństwie w intencji wspólnoty, ksiądz rozdał prosforę, czyli małe chlebki, którymi rodziny podzieliły się w środę, przy wigilijnym stole, a potem je spożyły. Tradycyjnie, na stole pojawiły się też postne potrawy, między innymi, barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, susz z gruszek, kutia, ryby w różnych postaciach oraz kyselica. To potrawa na zakwasie owsianym o konsystencji budyniu (kiedyś, by ją przyrządzić mielono owies na żarnach, teraz używa się płatków owsianych). Ale pierwszą wigilijną potrawą są grzyby na gęsto. Podaje się też fasolę na gęsto i obowiązkowo śledzie marynowane, ale tylko własnoręcznie przygotowane.

Po kolacji wierni zgromadzili się w cerkwi na uroczystym nabożeństwie. - Jest to wielikoje powieczerze - dodaje Szymon Sorokanycz, starosta cerkiewny.
W świątyni stoi choinka. U prawosławnych nie ma jednak tradycji stawiania szopki bożonarodzeniowej. Ale najważniejsza jest ikona znajdująca się w centralnej części. W czasie świąt, miejsce ikony przedstawiającej świętego Męczennika z jego relikwiami, zajmuje inna, obrazująca narodzenie Jezusa Chrystusa.
9 stycznia, trzeci dzień świąt, poświęcony jest św. Stefanowi, pierwszemu męczennikowi, który przelał krew za chrześcijaństwo. Nowy Rok prawosławni obchodzić będą 14 stycznia. Wcześniej spotkają się na sylwestrowych zabawach, czyli małankach. Ale na większe bale wybierają się raczej do Przemkowa albo Legnicy.
19 stycznia, przypada Jordana - na pamiątkę chrztu pańskiego. Dopiero po tym dniu w parafii rozpoczyna się kolęda.

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia zostaną szczególnie zapamiętane z jeszcze jednego powodu. Całe wnętrze cerkwi zostało rozpisane przepiękną polichromią. To niezwykle dzieło wykonali artyści - ikonopisarze ze szkoły ikonograficznej z Dubnej pod Moskwą. Prace trwały około półtora miesiąca i zakończyły się 28 grudnia 2009 roku. Postacie świętych na ścianach oraz w scenach przedstawiających ważniejsze prawosławne święta zostały napisane w naturalnej wielkości.
Głogowska wspólnota prawosławna liczy około stu wiernych. Proboszczem parafii jest ks. Sławomir Kondratiuk.

Kolebką prawosławia było Bizancjum; początkowo kształtowało się ono w ramach lokalnych Kościołów wschodnich, spośród których dość wcześnie dominującą rolę zaczął odgrywać patriarchat w Konstantynopolu. Wyodrębnianie się prawosławia ze starożytnego Kościoła powszechnego było procesem długotrwałym, w którym decydujące znaczenie miały dwa czynniki: rywalizacja między biskupami Rzymu i Konstantynopola o prymat w świecie chrześcijańskim oraz narastające między Kościołami zachodnim i wschodnim różnice. Kiedy 1054 r. doszło do ostatecznego rozłamu w chrześcijaństwie i uniezależnienia się Kościoła prawosławnego od Rzymu, prawosławie było już ukształtowane jako odrębne wyznanie, a w następstwie działalności misjonarzy greckich przeniknęło do Bułgarii, Rumunii, Serbii oraz na Ruś Kijowską (źródło: Encyklopedia PWN).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto