Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Książu odbudowali fundament baszty lodowej

Artur Szałkowski
Betonowy wieniec nad odkrytą przypadkowo studnią jest już gotowy. W przyszłości będzie stanowił fundament odbudowanej baszty lodowej
Betonowy wieniec nad odkrytą przypadkowo studnią jest już gotowy. W przyszłości będzie stanowił fundament odbudowanej baszty lodowej Dariusz Gdesz
W Książu odbudowali fundament baszty lodowej. Najpóźniej w maju turyści będą mogli zajrzeć do starej studni zamku, którą odkryto przypadkowo w czerwcu 2016 r.

W Książu odbudowali fundament baszty lodowej. Przy tzw. oślej drodze, która jest położona przy murze Dziedzińca Honorowego przed zamkiem Książ, trwają prace związane z zabudową przypadkowo odkrytej średniowiecznej studni. W przeszłości stanowiła podwalinę baszty, w której przechowywano lód używany do konserwowania żywności na potrzeby mieszkańców zamku.

– Wykonany został już betonowy wieniec nad studnią, który w przyszłości będzie fundamentem odbudowanej przez nas baszty lodowej – mówi Zbigniew Mudy, kierownik działu technicznego Zamku Książ w Wałbrzychu. – Początkowo zamierzaliśmy przykryć studnię szybą pancerną, by turyści mogli zaglądać w jej głąb. Plany zostały skorygowane i zdecydowaliśmy, że zostanie przykryta kratą wykonaną z ocynkowanej stali. Wnętrze studni zostanie podświetlone lampami ledowymi.

Udostępnienie obiektu turystom zaplanowano na początek kwietnia. Termin ten może zostać jednak przesunięty na początek maja. Wszystko zależy od tempa prac związanych z odbudową oślej drogi, pod którą ułożony został niedawno kolektor sanitarny. Na pozostałości baszty lodowej oraz średniowieczną studnię natrafiono przypadkowo pod koniec czerwca 2016 roku. Doszło do tego w trakcie prac związanych z udrożnianiem drogi pożarowej do północnej części zamku, które obejmowały m.in. wycinkę dwóch drzew. Kiedy koparka usuwała z ziemi karpę korzeniową jednego ze ściętych drzew, odsłoniła wlot do tunelu w obudowie ceglanej.

Galeria zdjęć oraz informacja o przypadkowo odkrytych podzimiach w Książu. Informowaliśmy o tym Państwa jako pierwsi 21 czerwca 2016 roku

O sprawie został powiadomiony wojewódzki konserwator zabytków. Kierownictwo zamku Książ uzyskało od niego o zgodę najpierw na zejście i oględziny podziemi, a następnie na ich odgruzowanie. Ustalono, że są to pozostałości baszty lodowej. Nie potwierdziły się natomiast przypuszczenia o połączeniu obiektu z podziemiami pod zamkiem. Po wydobyciu z wyrobiska około 200 ton gruzu, pochodzącego z okresu przebudowy zamku w czasie II wojny światowej, odkryto średniowieczną studnię o głębokości ponad 40 metrów. Wysokość słupa wody w studni została oszacowana na około siedem metrów. Ustalono również, że dno studni jest prawdopodobnie około 2-3 metrów niżej, niż poziom podziemi wykutych pod zamkiem Książ w latach 40.

W odkrytym obiekcie wykonano kilka zdjęć. Wykorzystano do tego specjalistyczny sprzęt do monitoringu studni głębinowych. Został udostępniony przez Związek Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi. Studnia, według opinii Marka Kowalskiego, archeologa z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu ma rodowód późnośredniowieczny. Jej przekrój jest czworoboczny na całej długości, bez widocznych obwałów, czy spękań powstających przy użyciu materiałów wybuchowych. Nie stwierdzono odchodzących w studni chodników i innych instalacji, które mogłyby sugerować powiązanie z podziemiami Riese. Przed odkryciem studni sądzono, że w przeszłości jedynym rezerwuarem wody pitnej na potrzeby zamku była studnia wydrążona na Dziedzińcu Czarnym sąsiadującym z salą Konrada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto