Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie wałbrzyskim powstanie najdłuższy tunel drogowy w Polsce

Artur Szałkowski
Potrafimy ratować w tunelach - mówi Paweł Kaliński
Potrafimy ratować w tunelach - mówi Paweł Kaliński fot. Dariusz Gdesz
W ramach budowy drogi ekspresowej S3, która ma połączyć Świnoujście z Lubawką, w pobliżu Wałbrzycha zostaną wydrążone dwa tunele. Mają być gotowe za trzy lata. Jeden, obok wsi Gostków, będzie miał długość 310 metrów. Drugi obok miejscowości Stare Bogaczowice - aż 2290 metrów. Będzie to najdłuższy tunel drogowy w Polsce.

Drogowcy nie mogli wytyczyć trasy omijającej góry. Wówczas droga S3 musiałaby bowiem przebiegać przez tereny Parków Krajobrazowych: Rudawskiego lub Książańskiego. Na takie rozwiązanie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie dostałaby zgody.

Drążenie tuneli to nie tylko ogromne wyzwanie dla ekip budowlanych. Także dla służb ratowniczych, które będą dbały o bezpieczeństwo przejeżdżających tunelem osób. Na szczęście w Wałbrzychu funkcjonuje jedyna w kraju strażacka grupa ratownictwa podziemnego. Specjalizuje się ona między innymi w niesieniu pomocy osobom, które zostały uwięzione w tego typu obiektach.

- Nasza grupa liczy 26 ratowników - mówi Paweł Kaliński, rzecznik prasowy wałbrzyskiej straży pożarnej. - Jesteśmy wyszkoleni między innymi w zakresie ratownictwa: górniczego, wysokościowego, chemicznego oraz prowadzenia akcji ratunkowych z użyciem śmigłowców - dodaje.

Swoje umiejętności wałbrzyscy strażacy mieli już okazję sprawdzić w tunelu kolejowym o długości ponad 1,5 km. Jest wydrążony w masywie Małego Wołowca pomiędzy Wałbrzychem i Jedliną-Zdrojem. W 2005 roku zorganizowano w nim część międzynarodowych ćwiczeń służb ratowniczych Eupolex, które były finansowane z funduszy Unii Europejskiej. Strażacy ćwiczyli wówczas m.in. dotarcie do tunelu na linach szybem wentylacyjnym o głębokości 114 m, ewakuację uwięzionych w tunelu osób oraz gaszenie płonącego w nim samochodu i neutralizację chemikaliów. Z ćwiczebną akcją ratunkową, w ekstremalnych warunkach, liczącego ponad 130 lat tunelu, wałbrzyscy strażacy poradzili sobie bez problemów. Tym bardziej nie powinni mieć kłopotów z niesieniem pomocy w nowoczesnym tunelu. Niezbędne będzie jednak doposażenie wałbrzyskiej straży pożarnej w specjalistyczny sprzęt.

- Niezbędne będzie zwiększenie ilości naszego osobistego wyposażenia ochronnego - wyjaśnia Paweł Kaliński. - Potrzebne będą nam także spore ilości substancji neutralizującej chemikalia. To na wypadek, gdyby np. w tunelu przewróciła się przewożąca je cysterna.

Obecnie najdłuższym tunelem drogowym w Polsce jest Emilia o długości 678 metrów. Tunel ten został oddany do użytku kilka miesięcy temu. Jest ulokowany w Lalikach w gminie Milówka koło Żywca. Cała konstrukcja została wyposażona w nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

- Przy wlocie i wylocie z tunelu zamontowano fotoradary. Natomiast jego wnętrze jest objęte systemem monitoringu - mówi Józef Bednarz, wójt gminy Milówka. - Stały nadzór nad bezpieczeństwem osób podróżujących naszym tunelem sprawują również policjanci i strażacy z Żywca.

Do remontu
Wiele tuneli funkcjonujących w krajach Unii Europejskiej jest stara. Kiedy je budowano nie były przewidziane dla dużego natężenia ruchu samochodów. W związku z tym nie wszystkie spełniają obecnie obowiązujące normy bezpieczeństwa dla tuneli, łącznie z zapewnieniem środków zapobiegających wystąpieniu katastrofy w wyniku wypadku. Dlatego do 2019 roku, ma być przebudowane ponad 1300 km głównych tuneli drogowych w krajach Unii Europejskiej, aby spełniały najwyższe standardy bezpieczeństwa. W Polsce za bezpieczeństwo w tunelach odpowiadają wojewodowie. Mogą między innymi: wydawać pozwolenia na użytkowanie tunelu i podejmować decyzję o jego zamknięciu, np. kiedy nie są spełniane wymogi bezpieczeństwa lub doszło do wypadku.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto