Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szczawnie - Zdroju chcą posypywać chodniki fusami z kawy. Czy to dobry pomysł?

ADA
Fusy z kawy zamiast soli na chodnikach w Szczawnie - Zdroju? Takie rozwiązanie proponuje radny Adam Jennings.
Fusy z kawy zamiast soli na chodnikach w Szczawnie - Zdroju? Takie rozwiązanie proponuje radny Adam Jennings. Konrad Kozłowski
Od kilku dni w internecie trwa dyskusja, czy posypywanie chodników fusami z kawy zamiast solą to dobry pomysł. Rozwiązanie takie testują m.in. w Krakowie, stosują także we Lwowie. Zwolennikiem pomysłu jest także radny miejski Szczawna - Zdroju Adam Jennings, który uważa, że uzdrowisko też powinno spróbować.

W Szczawnie - Zdroju chcą posypywać chodniki fusami z kawy. Czy to dobry pomysł?

Radny Szczawna - Zdroju Adam Jennings uważa, że to dobry pomysł. - Powinniśmy spróbować takiego rozwiązania na Szczawieńskich chodnikach! - napisał na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych. Zamieścił tam również szereg przesłanek "za" takim rozwiązaniem".

Przekonuje m.in. że stosowanie mieszanin chlorku sodu lub innych soli prowadzi do rosnącego zanieczyszczenia gleby, wód powierzchniowych i podziemnych oraz roślin. Sól niszczy skórę rąk u osób, które poruszają się po ulicach na wózkach inwalidzkich oraz łapy psów i ich jelita (próbują zlizać sól z łap). Stosowana na chodnikach sól drogowa niszczy ubrania, buty, karoserie pojazdów, a także infrastrukturę miejską.

Pomysł zastąpienia soli kawą krytykuje jednak fachowiec od oczyszczania miasta. Marek Śluzar jest dyrektorem operacyjnym w Albie w Wałbrzychu, firmie która ma bogate wieloletnie doświadczenie w oczyszczaniu miasta i zimowym jego utrzymaniu. - Fusy z kawy to odpad komunalny i jako taki nie może być używany do posypywania dróg czy chodników! Poza tym trudno sobie wyobrazić ich pozyskiwanie i magazynowanie. Kto miałby pilnować, aby nie gniły i jak je przechowywać... Tonie jest dobry pomysł - uważa.

Krytykuje go również portal eko-logicznie.com, któremu z ekologią po drodze. - W teorii pomysł wydaje się super, gdyż pozwala wykorzystać odpad w szczytnym celu. W praktyce wykorzystanie fusów z kawy pod żadnym pozorem nie powinno mieć miejsca bez przeprowadzenia szeroko zakrojonych badań (nie mówiąc o problemach z legalnością samego pomysłu) - czytamy na portalu.

Dziennikarze punktują, że fusy z kawy powodują drastyczny spadek wzrostu roślin (kilkunasto-kilkudziesięciokrotny), mają właściwości antybakteryjne i działają toksycznie na mikroflorę gleby, zabijają dżdżownice. Kiedy spłyną do kanalizacji, rzek lub zbiorników wodnych, zaburzą działanie ekosystemów, w przypadku oczyszczalni ścieków korzystających z mikroorganizmów, mogą zaburzyć działanie całych instalacji oczyszczania ze względu na antybakteryjne właściwości. Kofeina wpływa na funkcjonowanie zooplanktonu itd.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto