Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szczawnie-Zdroju kupili pszczoły, które nie żądlą i nie dają miodu – one zapylają!

Paweł Gołębiowski
W Szczawnie-Zdroju kupili pszczoły, które nie żądlą i nie dają miodu, ale zapylaj
W Szczawnie-Zdroju kupili pszczoły, które nie żądlą i nie dają miodu, ale zapylaj UM Szczawno-Zdrój
Już niebawem w Szczawnie-Zdroju za zapylanie weźmie się kilkaset pszczół murarek. Miasto zakupiło bowiem 400 uśpionych kokonów takich pszczół. Zobaczcie w galerii zdjęć, jak wyglądają takie pszczoły

Już niebawem w Szczawnie-Zdroju za zapylanie weźmie się kilkaset pszczół murarek. Miasto zakupiło bowiem 400 uśpionych kokonów takich pszczół i planuje umieszczenie ich w domkach dla owadów. Domki już od pewnego czasu znajdują się w szczawieńskich parkach.

– Chcemy je tam umieścić w drugiej połowie kwietnia, ale wszystko będzie zależało od tego jaka będzie wtedy pogoda. Nie może być przymrozków i muszą już kwitnąć drzewa i krzewy – mówi Maciej Prętkowski, inspektor ds. zieleni i ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Szczawnie-Zdroju.
Murarki jest to bowiem gatunek pszczół wiosenny, zatem aktywnie funkcjonują wiosną i latem, w okresie przekwitania kwiatów przechodzą w stan spoczynku.

Co ważne, murarki nie będą groźne dla mieszkańców, kuracjuszy i turystów, bo nie wykazują agresji wobec ludzi, nie żądlą. Nie dają też miodu. One zajmują się wyłącznie zapylaniem, i to z dużą skutecznością.

– Specjalnie wybraliśmy taki pożyteczny, bezpieczny gatunek – wyjaśnia Maciej Prętkowski.
Wspomniane domki dla owadów ustawione zostały w szczawieńskich parkach: Szwedzkim i Zdrojowym, już kilka lat temu. Zadomowiły się tam owady, między innymi trochę dziko żyjących pszcół murarek, nie powinno być jednak problemu z tym, żeby pojawiło się tam 400 nowych.

– Będziemy przyglądali się, sprawdzali. Jeśli zajdzie potrzeba to dostawimy w parkach kolejne domki – mówi urzędnik. Dodaje, że nie ma pewności czy pszczoły nie wybiorą sobie innego miejsca do zasiedlenia. One nie żyją w ulach. Często wybierają np. jakieś szczeliny, gdzie składają larwy i wejście zamurowują – stąd nazwa gatunku.
Maciej Prętkowski wyjaśnia, że 400 pszczół to wbrew pozorom nie jest bardzo wiele. Na razie bowiem sprowadzili je do Szczawna-Zdroju w celu przetestowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto