Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wałbrzychu ma powstać... fabryka wody! Prezydent Szełemej był w tej sprawie w Brukseli. Uda mu się?

Paweł Gołębiowski
Paweł Gołębiowski
Wałbrzych stara się o pieniądze na rewitalizację terenów pogórniczych, między innymi na uzdatnianie wody. Delegacja z naszego miasta była w Brukseli.

W Wałbrzychu jest coraz bliżej do rozpoczęcia wykorzystywania wód wypływających z wyrobisk pokopalnianych. Chodzi głównie o olbrzymi wypływ ze sztolni „Wilhelm”, w dzielnicy Stary Zdrój, w pobliżu Politechniki.
– W ciągu doby wypływa tam około 10 – 14 tysięcy metrów sześciennych wody. Jej jakość jest regularnie badana – mówi Tomasz Senyk, wiceprezes Wałbrzyskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Wyjaśnia, że taka ilość wody wystarczyłaby do zaspokojenia potrzeb Wałbrzycha i jeszcze zostałoby coś dla okolicznych miejscowości. A w nich mają coraz większe problemy z wodą. Jej poziom w ujęciach obniżył się i obecnie beczkowozami dowożą wodę do: Walimia, Głuszycy czy Mieroszowa.

Woda wypływająca z szybu „Wilhelm” jest jednak zanieczyszczona. Żeby ją uzdatniać, trzeba wybudować wielką oczyszczalnię. – Taka fabryka wody może stanąć na terenie po zajezdni autobusowej. Interesowały się nim między innymi markety, ale trzymamy go specjalnie pod budowę oczyszczalni – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Koszt budowy wspomnianej fabryki szacowany jest na 40 – 60 milionów złotych. Prezydent wyjaśnia, że roczny budżet wałbrzyskich wodociągów to 100 mln zł i udźwignęłyby taką inwestycję, ale pojawiła się spora szansa, na pozyskanie środków zewnętrznych.
Wałbrzych znalazł się bowiem w grupie ośrodków ubiegających się o pieniądze unijne na rewitalizację obszarów pogórniczych. Delegacja z naszego miasta kilka dni temu gościła w Brukseli, w siedzibie Komisji Europejskiej. Wspólnie z Dyrektorem Generalnym ds. Energii, dyskutowano i wskazywano pola, na których można współpracować w zakresie wykorzystywania zasobów naturalnych.

Mowa jest nie tylko o wodzie. Jednym z celów przedstawionych przez prezydenta Wałbrzycha, jest np. fotowoltaika. Farmy fotowoltaiczne miałyby powstać w Wałbrzychu m.in. na hałdach przy ul. Stacyjnej, ul. Ludowej i w okolicach Starej Kopalni. Wspomina się też o udostępnieniu dla turystów Lisiej Sztolni, zagospodarowaniu na cele rekreacyjne stawów osadowych, o wykorzystaniu gazu koksowniczego. Rewitalizacja miałaby dotyczyć nie tylko Wałbrzycha, ale terenu całej Aglomeracji Wałbrzyskiej. Także dziedzictwa kulturowego i edukacji, np. reaktywowania Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie i Bożkowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto