Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wałbrzychu maleją ulgi i wzrosną czynsze

Artur Szałkowski
– Stworzony w latach 90. w Wałbrzychu system ulg mieszkaniowych jest oderwany od rzeczywistości – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
– Stworzony w latach 90. w Wałbrzychu system ulg mieszkaniowych jest oderwany od rzeczywistości – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Dariusz Gdesz
W Wałbrzychu maleją ulgi i wzrosną czynsze. Będą mniejsze bonifikaty za brak w lokalu łazienki, czy ubikacji, ale wzrośnie ulga za zły stan techniczny.

W Wałbrzychu maleją ulgi i wzrosną czynsze. Do najemców mieszkań komunalnych w Wałbrzychu są dostarczane pisma dotyczące zmiany opłat czynszowych, które wejdą w życie z dniem 1 czerwca 2015 roku. W zarządzeniu prezydenta Wałbrzycha z 22 stycznia, stawka bazowa czynszu za jeden metr kwadratowy została utrzymana na poziomie obowiązującym od 1 maja 2014 roku i nadal wynosi 6,58 zł. Mimo to opłaty za większość mieszkań wzrosną, średnio o około 20-30 zł w skali miesiąca. Powód? Miasto w ramach realizacji wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniami komunalnymi, który został przyjęty w październiku 2013 roku, ogranicza zniżki obowiązujące w lokalach komunalnych.

W zarządzeniu prezydenta Wałbrzycha z 22 stycznia został zmniejszony poziom trzech z 14 zniżek. Najemcy, którzy nie mają w mieszkaniu łazienki zamiast bonifikaty na poziomie 9 proc. od czerwca będą mieli zniżkę na poziomie tylko 7 proc. W przypadku braku WC w mieszkaniu zniżka z poziomu 10 proc. będzie zmniejszona do 7 proc. Ograniczono również zniżkę z tytułu braku w lokalu centralnego ogrzewania zasilanego energią z kotłowni lokalnej lub ciepłowni. Wynosiła 9 proc. Od czerwca będzie wynosiła tylko 5 proc.

– Ta ulga wzbudza największe kontrowersje, bo obejmuje również najemców mieszkań wybudowanych i oddanych do użytku w 2014 roku – mówi Marek Małecki, prezes Miejskiego Zarządu Budynków w Wałbrzychu. – Dotyczy to np. lokatorów nowego budynku przy ul. Staszica, gdzie w mieszkaniach są piece dwufunkcyjne.

Jedyna ulga, która uległa zwiększeniu z poziomu 10 proc. do 13 proc. dotyczy mieszkań, których kiepski stan techniczny wpływa na obniżenie ich wartości. Najwyższą obecnie obowiązującą ulga jest 20 proc. Dotyczy lokali położonych w obszarze występowania uciążliwości. Taka sytuacja miała kilka lat temu miejsce na ulicach Szymanowskiego oraz Świętego Józefa, gdzie unosił się smród siarkowodoru.

– Stworzony w latach 90. w Wałbrzychu system ulg mieszkaniowych jest oderwany od rzeczywistości – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Dlatego do 2017 roku zamierzamy go ograniczyć i doprowadzić do poziomu średnich stawek czynszowych na Dolnym Śląsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto