W Wałbrzychu pamiętali o tych, którzy narażali własne życie ratując innych! Obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów!

Paweł Gołębiowski
W Wałbrzychu obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
W Wałbrzychu obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką Paweł Gołębiowski
W Wałbrzychu obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Była msza święta w intencji, złożenie kwiatów na grobie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, uroczystość w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa.

W Wałbrzychu obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Była msza święta w intencji, złożenie kwiatów na grobie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, uroczystość w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa.

Inicjatorem obchodów był Wojciech Murdzek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, a w wydarzenie zaangażowały się też: wspomniana Akademia Nauk Stosowanych oraz Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu.

Polacy pomagają zagrożonym, atakowanym

– Jesteśmy narodem, który żyje i funkcjonuje w oparciu o wartości. Musimy o tym mówić, musimy tę prawdę przypominać – mówił między innymi wiceminister.

Podkreślał bohaterstwo tysięcy Polaków, którzy pod czas okupacji niemieckiej ratowali zagrożonych zagładą Żydów, i co wielu przypłaciło życiem. Nawiązał też m.in. do postawy naszego narodu wobec tego co dzieje się obecnie na Ukrainie. Tu bowiem także opowiadamy się przeciwko agresji.

O tym jak wyglądała sytuacja podczas II wojny światowej przypomniał Tomasz Panfil, historyk IPN, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jego wystąpienie można było oglądać na wielkim ekranie w auli wałbrzyskiej uczelni.

Państwo Potężni pomagali rodzinie Szewacha Weissa

Wcześniej odbyła się msza święta w kościele św. Aniołów Stróżów, a na cmentarzu przy ul. Przemysłowej złożono kwiaty na grobie Marii i Tadeusza Potężnych.
To właśnie oni 12 lat temu otrzymali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (pani Maria pośmiertnie). Jedną z osób, która zawdzięczała im życie był Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce (zmarł niedawno, bo 3 lutego). Potężni przed wojną, w Borysławiu, byli bowiem sąsiadami rodziny Weissów. Przez niemal trzy lata pomagali ukrywającym się.

Dzień Pamięci w rocznicę wymordowania rodziny Ulmów

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, przypada 24 marca, a święto ustanowiono w tragiczną rocznicę. Tego dnia bowiem w 1944 r w miejscowości Markowa niemieccy żandarmi wymordowali rodzinę Ulmów - Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich dzieci, a także ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie