Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wałbrzychu podsumowano działania rewitalizacyjne prowadzone w mieście w ubiegłym roku

Paweł Gołębiowski
Paweł Gołębiowski
W Wałbrzychu podsumowano działania rewitalizacyjne prowadzone w mieście w ubiegłym roku

W Wałbrzychu podsumowano działania rewitalizacyjne prowadzone w mieście w ubiegłym roku. Było tego sporo. W Wałbrzychu jest bowiem realizowany program pilotażowy. Na spotkaniu podsumowującym, w Teatrze Lalki i Aktora, zjawili się przedstawiciele kilku miast. Być może skorzystają z wałbrzyskiego przykładu.

– U nas rewitalizowane jest Śródmieście. Zwróciłyśmy uwagę na kilka wałbrzyskich projektów, z których można byłoby coś zaczerpnąć. Na przykład zajęcia w teatrze znajdującym się, podobnie jak tu, w centrum – mówiły urzędniczki w Włocławka. Monika Samulak ze Stalowej Woli dodawała, że interesuje ją jak w Wałbrzychu zdobywają tzw. mikrogranty na różne przedsięwzięcia i jak sprawić, żeby środki trafiły do potrzebujących mieszkańców.

Chodzi bowiem o rewitalizację społeczną, która jak podkreśla prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej, jest trudnym wyzwaniem i dotyczy większości miast w Polsce. Wałbrzych próbuje sobie z nią radzić. – Mamy tu nagromadzenie problemów, jakiego nie ma chyba nigdzie w Polsce. Związane jest to ze zlikwidowaniem przemysłu węglowego – wyjaśnia Roman Szełemej.
W mieście zatem od roku pracują streetworkerki będące w stałym kontakcie z mieszkańcami, organizowane są spacery historyczne, w których może wziąć udział każdy ciekawy przeszłości miasta, urodziny dzielnic, kawiarenki obywatelskie, zajęcia w instytucjach kultury i nie tylko.
W różnych działaniach uczestniczą m.in.: straż miejska, harcerze, Teatr Lalki i Aktora, Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej czy Fundacja Edukacyjna im. s. Wandy Garczyńskiej.

– Na naszych zajęciach panie uczyły się gotowania i podstaw krawiectwa. Dla niektórych problemem było bowiem ugotowanie zupy czy przyszycie guzika – mówiła siostra Daniela, prezes Fundacji. Dodawała, że przychodzące kobiety, z czasem zaczęły opowiadać o swoich problemach, otwierały się, integrowały. Bywało, że zostawały po zajęciach. Nauczyły się szyć ubrania i przygotowały nawet różne dania na festyn.
Większość działań w Wałbrzychu będzie prowadzona także w 2018 roku.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto