W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Invest-Park" o aktywizacji zawodowej uchodźców z Ukrainy!

Paweł Gołębiowski
Udostępnij:
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park” uruchomiła specjalny portal rekrutacyjny, który ułatwi przebywającym u nas osobom z Ukrainy poszukiwanie pracy. To jedno z wielu działań pomocowych Strefy.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park” uruchomiła specjalny portal rekrutacyjny, który ułatwi przebywającym u nas osobom z Ukrainy poszukiwanie pracy.
Na portalu pracodawcy mogą zamieszczać oferty pracy lub stażu w ich firmie, a uchodźcy z Ukrainy wprowadzać swoje dane, dzięki czemu zwiększają szanse na otrzymanie korzystnej dla nich oferty.
To jedno z wielu działań pomocowych Strefy.

– Prowadzimy je od ponad miesiąca, w oparciu o zaproponowanych pięć filarów. To pomoc systemowa – mówił Piotr Wojtyczka, prezes zarządu WSSE podczas zorganizowanego tam specjalnego spotkania. W spotkaniu uczestniczyli także: Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski, Grzegorz Macko - wicemarszałek Dolnego Śląska i Krzysztof Kwiatkowski, starosta powiatu wałbrzyskiego.
Między innymi zapowiedzieli przekazanie dodatkowych środków dla uchodźców i dla zatrudniających ich pracodawców.

– Jako samorząd województwa przeznaczyliśmy ponad 5 milionów złotych nie tylko na pomoc na miejscu, ale też zakup sprzętu potrzebnego na Ukrainie. Na przykład karetek dla Lwowa i Dnipro – wymieniał Grzegorz Macko.
Dodawał, że m.in. spółki uzdrowiskowe goszczą kilkuset uchodźców, głównie pań, z których wiele znalazło zatrudnienie w uzdrowiskach – jako pomoc w kuchni, czy osobom starszym.
– W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego przeznaczymy 15 mln zł na konkurs dotyczący podwyższenia kwalifikacji zawodowych uchodźców – zapowiadał wicemarszałek.

Starosta Krzysztof Kwiatkowski poinformował o przesunięciu 1,5 mln zł, w ramach budżetu Powiatowego Urzędu Pracy, z przeznaczeniem tych pieniędzy na staże, szkolenia i roboty publiczne. Wsparcie miesięczne na osobę ma wynosić 3,2 tys zł. Roboty publiczne mają trwać trzy miesiące. – Ten czas powinien pozwolić na opanowanie, chociaż w stopniu podstawowym języka polskiego. Bo z tym niestety jest spory problem – wyjaśniał starostwa i podkreślał, że oferta PUP dotyczy obywateli Ukrainy i Polski.

Naukę języka prowadzi też strefa. Oczywiście w ramach jednego z pomocowych filarów.
Przypomnijmy ich podstawowe założenia.
W ramach pierwszego z filarów przekazano bezpośrednie wsparcie finansowe - 300 tys. zł na Fundację Agencji Rozwoju Przemysłu, II filar to zabezpieczenie i przekazanie bazy pobytowej (noclegowej) - przekazano mieszkania np. w Świebodzicach, ale również ośrodek wypoczynkowy Strefy w Pobierowie, III filar – zbiórka zaopatrzenia medycznego: zorganizowano kilka zbiórek najpotrzebniejszych rzeczy, które przekazano potrzebującym.
Czwarty filar to bezpośrednie wsparcie indywidualne.
– Rozpoczęliśmy kurs języka polskiego dla kilkudziesięciu osób w kilku warsztatowych grupach, prowadzony w siedzibie naszej spółki, w ramach spotkań grup pomagamy również m.in. w przygotowaniu CV i uzyskaniu nr pesel, uruchomiliśmy też stronę praca.invest-park.com.pl, wyłoniliśmy agencję pracy, która wesprze nasze działania związane z aktywizacją zawodową, przygotowujemy szkolenie z umiejętności bazowych we współpracy z Toyotą, nasi współpracownicy biorą udział w grupie roboczej Urzędu Miasta Wałbrzych, której celem jest prowadzenie wspólnych działań w zakresie aktywizacji zawodowej osób z Ukrainy, grupa będzie aplikowała o środki na działania związane ze wsparciem uchodźców, jesteśmy obecni w punkcie konsultacyjnym Urzędu Miasta Wałbrzycha – wylicza prezes Piotr Wojtyczka.

Optymistyczną informację przekazał również wojewoda Obremski. – W ostatnim tygodniu, w ośrodkach przygotowanych przez dolnośląskie samorządy po raz pierwszy zmniejszyła się liczba przebywających tam uchodźców z Ukrainy. Jedni wracają do Ukrainy, inni usamodzielniają się podejmując pracę w Polsce – stwierdził.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jest projekt zmian w kodeksie pracy

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie