Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W weekend Dni Otwarte Budynku Bramnego Zamku Książ! Goście wejdą tam po raz pierwszy od lat!

Paweł Gołębiowski
W weekend Dni Otwarte Budynku Bramnego Zamku Książ
W weekend Dni Otwarte Budynku Bramnego Zamku Książ Zamek Książ
Na najbliższy weekend przygotowano niezwykłą gratkę dla odwiedzających Zamek Książ w Wałbrzychu. Będą to Dni Otwarte Budynku Bramnego (7 - 8 października). Będzie tam można wejść za darmo.

Budynek bramny Zamku Książ wzniesiony w 1718 roku, w tym roku, w swoje 305 urodziny przeszedł bowiem generalny remont i po latach przerwy może powitać pierwszych gości. Nie ma tam już co prawda wspaniałej Biblioteki Majorackiej Hochbergów (istniała tam taka przed II wojną światową), ale warto wybrać się, zobaczyć zabytkowe wnętrza, posłuchać prelekcji o wspomnianej bibliotece i o historii tej części zamku nazywanego Perłą Dolnego Śląska.
W barokowych przestrzeniach budynku bramnego znalazły dziś swoje miejsce nowa kawiarnia z lodziarnią oraz restauracja z winiarnią.

Dwie prelekcje o budynku bramnym Zamku Książ

– Zaplanowane na najbliższy weekend Dni Otwarte Budynku Bramnego pozwolą na jego bezpłatne zwiedzanie w godzinach od 9 do 18 - informują w Zamku Książ.

Dodają, że zaplanowane dwa spotkania z historią poprowadzą znani i lubiani wałbrzyszanie. W sobotę (7 października) o godzinie 16 będzie można wysłuchać prelekcji Sylwii Bielawskiej, wiceprezydent Wałbrzycha, pt. „Historia Biblioteki Majorackiej w Zamku Książ”. W niedzielę (8 października) o godzinie 16 Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless opowie o historii budynku bramnego od czasów jego budowy, aż do dziś.

Historia bramy i biblioteka Zamku Książ

Budynek bramny wzniesiony został w 1718 roku według projektu Felixa Antona Hammerschmidta na miejscu średniowiecznych obwarowań zamku dolnego, których elementy anektował. Dwuwieżowy budynek kryty jest dachem mansardowym. Jego bramy przejazdowe dekorowane są portalami z herbami. Przebudowany w XVIII wieku przez Ch.W. Tischbeina, w roku 1889 budynek bramny został spalony. Jego odbudowa datowana jest na rok 1890. Inskrypcja z datami powstania (1718), pożaru (1889) i odbudowy (1890) umieszczona jest w tympanonie (trójkątna powierzchnia dekoracyjna ściany, znajdująca się nad wejściem).

Od roku 1896 do zakończenia II wojny światowej w budynku bramnym ulokowana była imponująca biblioteka Hochbergów, licząca ok. 60 000 tomów, w tym 1278 manuskryptów. Do unikatowych pozycji należała „Kronika Polska” z Trzebnicy. Zamkowa biblioteka była przed II wojną światową drugim co do wielkości prywatnym księgozbiorem Dolnego Śląska oraz jedną z najbogatszych bibliotek na osi Praga- Kraków. Część księgozbioru udostępniana była gościom zamkowym oraz kuracjuszom z pobliskiego Szczawna Zdroju. Po II wojnie światowej biblioteka została całkowicie zniszczona, większość książek została spalona, część wywieziona do byłego Związku Radzieckiego przez żołnierzy Armii Czerwonej w sierpniu 1946 roku. Wyposażenie budynku bramnego w 1957 r. przejęło wrocławskie Ossolineum.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto