Wałbrzych: 19 lat temu odbyły się ostatnie piłkarskie derby miasta pomiędzy Zagłębiem i Górnikiem

Artur Szałkowski
W ostatnich piłkarskich derbach Wałbrzycha jedną z dwóch bramek dla Górnika strzelił Robert Bubnowicz, obecnie trener biało-niebieskich Dariusz Gdesz
W meczu wałbrzyskich drużyn, który inaugurował rozgrywki II ligi zachodniej sezonu 1991/1992 lepszy okazał się Górnik. Pokonał Zagłębie 2:0.

Przed inauguracją rozgrywek II ligi zachodniej sezonu 1991/1992, zarówno Górnik jak i Zagłębie obok Pogoni Szczecin, Lechii Gdańsk oraz Polonii i Szombierek Bytom, wymieniane były wśród faworytów ligi i pretendentów do gry w Ekstraklasie. Optymistycznych nastrojów w wałbrzyskich klubach nie studziły nawet problemy finansowe, z którymi zaczynały się borykać po odcięciu finansowania z kopalń. Los skojarzył Zagłębie z Górnikiem już w pierwszej kolejce spotkań. Mecz rozegrano 27 lipca 1991 roku, na ówczesnym stadionie Zagłębia, a obecnie... Górnika przy ul. Ratuszowej, w obecności ponad dwóch tysięcy kibiców. Spotkanie było wyrównane, aż do 79 minuty. Wówczas pierwszą bramkę dla Górnika strzałem głową zdobył Robert Bubnowicz - obecnie trener biało-niebieskich. Wynik meczu na 2:0 ustalił cztery minuty później zaledwie 16-letni Adrian Rzepecki, który przejął podanie skierowane do bramkarza zielono-czarnych i umieścił piłkę w siatce. Młodziutki Rzepecki pojawił się na boisku kilkadziesiąt sekund wcześniej w miejsce Laburdy i był to jego debiut w barwach Górnika. Ze względu na kłopoty finansowe Górnik wycofał się z udziału w rozgrywkach po rundzie jesiennej i wszystkie wyniki meczów z jego udziałem, w tym zwycięstwo nad Zagłębiem zostały anulowane. Rok później potężne problemy finansowe zaczęły trapić również Zagłębie. Z tego powodu zostało zmuszone rozgrywać swoje mecze na stadionie... Górnika w dzielnicy Nowe Miasto. Później sytuacja ekonomiczna doprowadza do fuzji obu klubów i startu w rozgrywkach II ligi pod nazwą KP Wałbrzych. To był początek końca wielkiej piłki w Wałbrzychu. Obecnie trwa jej żmudna odbudowa. Górnik Wałbrzych jest beniaminkiem II ligi (odpowiednik dawnej III ligi), natomiast Zagłębie jest beniaminkiem A-klasy. Od 1964 do 1991 roku Górnik z Zagłębiem rozegrały 21 oficjalnych spotkań ligowych na poziomie II ligi. Cztery razy wygrywał Górnik, osiem razy lepsze było Zagłębie i dziewięć razy padał remis. W II-ligowych piłkarskich derbach Wałbrzycha piłkarze Górnika strzelili 15 goli, a Zagłębia 21.

OSTATNIE PIŁKARSKIE DERBY WAŁBRZYCHA POMIĘDZY ZAGŁĘBIEM I GÓRNIKIEM

27 lipca 1991 rok stadion przy ul. Ratuszowej w Wałbrzychu

Zagłębie Wałbrzych - Górnik Wałbrzych 0:2 (0:0) bramki: Robert Bubnowicz (79 minut). Adrian Rzepecki (83 minuta)

Zagłębie: Nowicki - Dauksza, Nykiel, Pacek, Otok - Rzeczycki, Bednarski, Tkaczuk, Łopatyński (Gwiżdż) - Wierzbicki, Nowomiejski trener Jerzy Jowik

Górnik: Widecki - Spaczyński, Sobczyk, Kisiel, Bubnowicz - Małachowski, Lakus, Radomski, A. Milewski - Wojtkowiak (Wojdak), Laburda (Rzepecki) trener Ryszard Walusiak

Sędziował: B. Bednarski (Poznań)

Widzów: 2 000