Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: 20 rocznica otwarcia Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych - ZDJĘCIA

Artur Szałkowski
Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych w Wałbrzychu należące do Jerzego Mazura ma już 20 lat
Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych w Wałbrzychu należące do Jerzego Mazura ma już 20 lat archiwum redakcji
Właścicielem Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych w Wałbrzychu jest Jerzy Mazur - pierwszy polski kierowca, który w 1988 r pokonał trasę Rajdu Paryż - Dakar. To jedyna taka placówka w Polsce.

W piątek (7 maja 1999 r.) zostało oficjalnie otwarte Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych w Wałbrzychu, położone wówczas przy ul. Noworudzkiej, a od 2015 r. Ayrtona Senny. To jedyna tego typu placówka w Polsce. Muzeum jest ulokowane w obiektach kopalnianych po szybie „Teresa” zlikwidowanej Kopalni Węgla Kamiennego „Thorez”. Historia tego obiektu górniczego sięga połowy XIX wieku. Muzeum sąsiaduje z salonem samochodowym oraz autoryzowanym serwisem. Właścicielem całości jest wałbrzyszanin Jerzy Mazur - pierwszy polski kierowca, który pokonał trasę Rajdu Paryż - Dakar (1988 r.) i jeden z dwóch polskich kierowców, którzy dokonali tego samochodami rodzimej produkcji (Star 266c).

To właśnie Jerzy Mazur w towarzystwie swojego przyjaciela - kierowcy rajdowego Krzysztofa Hołowczyca, dokonali równo 20 lat temu oficjalnego otwarcia Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych w Wałbrzychu. Ciekawostką jest, że Krzysztof Hołowczyc ze swoim pilotem Maciejem Wisławskim przybyli wówczas Subaru Imprezą WRC, brali bowiem wówczas udział w 27 Rajdzie Elmotu. Na otwarcia muzeum Jerzemu Mazurowi, który prowadzi autoryzowany salon i serwis Nissana, udało się sprowadzić prosto z Japonii najsłynniejszy wówczas bolid rajdowy tej marki - Nissana R390 GTI (wart wówczas około miliona dolarów), który zajął III miejsce w 24-godzinnym Rajdzie Le Mans w 1998 r.

Obecnie w Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych w Wałbrzychu, poza pamiątkami związanymi z przemysłem węglowym, można podziwiać wierne i w pełni sprawne repliki ciężarówek: Star 266c, którym Jerzy Mazur pokonał trasę Rajdu Paryż - Dakar w 1988 r. oraz Unistar, na którym miał wystartować w kolejnej edycji imprezy. Niestety przez problemy ekonomiczne fabryki w Starachowicach, jej pojazdy zostały wycofane z udziału w rajdzie. Wśród eksponatów muzeum jest także wypalony wrak Toyoty Celica, którą Krzysztof Hołowczyc rozbił podczas Rajdu Niemiec w 1996 r. Ponadto w zbiorach placówki jest wiele osobistych pamiątek związanych z najlepszymi polskimi kierowcami rajdowymi, m.in.: Robertem Kubicą, Marianem Bublewiczem, Leszkiem Kuzajem, czy wspomnianym już Krzysztofem Hołowczycem.

Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych w Wałbrzychu można zwiedzać po uprzednim umówieniu się telefonicznym lub e-mailowym z jego właścicielem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto