Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych. 4-letnią dziewczynkę na łące ukąsiła żmija. Uważajcie! - apeluje jej mama

Redakcja
użyczone/123rf/pixabay.com
4-letnią dziewczynkę ukąsiła żmija, kiedy dziewczynka pobiegła za kotkiem na łąkę. Na szczęście tata dziecka zauważył gada i zareagował natychmiast. Dziewczynka trafiła do szpitala w Wałbrzychu. - Jest ciepło, coraz częściej gady wygrzewają się w słońcu, trzeba bardzo uważać - zaznacza nadleśniczy z Wałbrzycha, Marcin Calów.

- Byłam w pracy, kiedy to się stało. Zadzwonił do mnie mąż i powiedział, że Lenkę ukąsiła żmija, o mało nie dostałam zawału. Kiedy przeprowadziliśmy się z Wałbrzycha do Unisławia Śląskiego koło Mieroszowa, tłumaczyliśmy naszej córeczce, jak należy zachowywać się na łące, że trzeba uważać i patrzeć pod nogi, ostrzegaliśmy, ale cóż stało się. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło - mówi nam pani Marta, która kilka dni spędziła z córką w wałbrzyskim szpitalu.

- Mojemu dziecku podano surowicę przeciwko jadowi żmii, przez chwilę miała złe parametry, dlatego zatrzymano nas w szpitalu. Ale już wszystko jest dobrze, żmija nie zdążyła wpuścić za wiele jadu, wyglądało tak, jakby wbiła się w kostkę tylko jednym zębem - zaznacza mama Lenki i ostrzega. - Powiedzcie swoim dzieciom, żeby uważały, wytłumaczcie, jak wygląda żmija i jak należy się zachowywać - mówi pani Marta.

Wałbrzyski nadleśniczy Marcin Calów również przyłącza się do apelu pani Marty. Jak tłumaczy, zrobiło się ciepło i gady takie jak żmija lubią wygrzewać się w słońcu. Można je spotkać wszędzie, nie tylko w naszych lasach, ale i na łąkach.

- Same nie atakują, bo kiedy się zbliżmy, wyczuwają wibracje i raczej uciekają. Atakują w obronie własnej, kiedy właśnie nie zdążą czmychnąć. Tak, jak w powyższej sytuacji, dziewczynka biegła i wpadła na żmiję. To się zdarza. Naszych leśników również kąsały - mówi nadleśniczy i zaznacza, że kiedy wybieramy się na łąkę, warto ubrać wysokie buty, za kostkę.

Dla człowieka spotkanie ze żmiją zygzakowatą może okazać się groźne. To jedyny jadowity gatunek węży, żyjący w naszym kraju. Lubią wylegiwać się w nasłonecznionych miejscach na leśnych polanach lub dróżkach, łąkach i składowiskach drewna. Najczęściej chowają się w norach, między korzeniami drzew i w stosach kamieni.

Sama rana to dwa drobne „otarcia” naskórka lub czerwone punkty oddalone o 5 do 10 mm, które zaczynają puchnąc i boleć, pojawiają się duszność. Dorosły, zdrowy człowiek powinien ukąszenie przeżyć bez komplikacji. Zagrożeniem mogą być dla życia dzieci. Dlatego, jeśli już dojdzie do ukąszenia, należy szybko podać antytoksynę w zastrzyku.

Reakcja na jad żmii może być różna: nudności, pobudzenie, ból głowy. Z upływem czasu także wymioty, biegunka, obrzęk języka i warg, omdlenia. W skrajnych przypadkach może dojść do zapaści i śmierci. U dzieci i osób z obniżoną odpornością mogą się pojawić obrzęki, spadek ciśnienia, zaburzenie krzepliwości z krwawieniami, ostry zespół niewydolności oddechowej, niezwykle rzadko także ostra niewydolność nerek.

Wałbrzych. 4-letnią dziewczynkę na łące ukąsiła żmija. Uważa...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto