Wałbrzych: 92 urodziny Józefa Wiłkomirskiego (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
W smutnym nastroju obchodzi Józef Wiłkomirski swoje 92 urodziny. Zbiegły się one bowiem z dniem pogrzebu jego ukochanej siostry Wandy, która zmarła 1 maja w Warszawie.

15 maja 1926 roku w Kaliszu urodził się Józef Wiłkomirski - dyrygent, wiolonczelista i kompozytor, autor baletów, utworów kameralnych i orkiestrowych oraz pomysłodawca, współtwórca, długoletni dyrektor i dyrygent Filharmonii
Sudeckiej w Wałbrzychu. Józef Wiłkomirski pochodzi ze słynnej rodziny muzycznej. Jest synem Alfreda Wiłkomirskiego - skrzypka, dyrygenta i pedagoga. Przyrodnia siostra Maria była pianistką, solistką i kameralistką. Przyrodni brat Kazimierz był wiolonczelistą, kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem. Drugi przyrodni brat Michał skrzypkiem. Natomiast rodzona siostra Wanda - wybitną skrzypaczką i pedagogiem.

Józef Wiłkomirski był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Za swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyżami Kawalerskim, Oficerskim i Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Armii Krajowej. Został też uhonorowany tytułami „Zasłużony dla Wałbrzycha”. „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego” i „Honorowy Obywatel Kalisza”.
W 2009 r. Stowarzyszenie Inteligencji Twórczej w Wałbrzychu przy wsparciu magistratu i sponsorów wydało dwutomową autobiografię Józefa Wiłkomirskiego pt. „Lata 1926-2006 wspomnienia nie tylko muzyczne”. Natomiast
w lutym 2017 r. jej trzeci tom pt. „Minęło 10 lat... 2007-2016 w 90 rocznicę urodzin”.

Ostatnia publikacja to zbiór przemyśleń i doświadczeń autora z ostatniego dziesięciolecia, felietonów opublikowanych w tym czasie oraz wymyślonych rozmów duchów postaci historycznych np. Newtona z Einsteinem. Swoich 92 urodzin Józef Wiłkomirski nie obchodzi niestety w dobrym humorze. Zbiegły się one bowiem z dniem pogrzebu jego ukochanej siostry Wandy, która zmarła 1 maja w Warszawie. Ze względu na stan zdrowia Józef Wiłkomirski nie mógł uczestniczyć w pogrzebie, reprezentuje go córka z mężem. Po raz ostatni Wanda i Józef Wiłkomirski spotkali się w Wałbrzychu 5 lutego 2018 r.

"To co dał nam świat" - wspomnienie Krzysztofa Krawczyka

Wideo

Dodaj ogłoszenie