Wałbrzych: Arcybiskup Charles Scicluna na Konferencji Episkopatu Polski [ZDJĘCIA]

Artur Szałkowski, fot. Dariusz Gdesz
Arcybiskup Charles Scicluna, jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka przyjechał do Wałbrzycha na plenarną Konferencję Episkopatu Polski, gdzie omawiano m.in. sprawę nadużyć seksualnych wśród osób duchownych Dariusz Gdesz
Arcybiskup Charles Scicluna, sekretarz pomocniczy Kongregacji Nauki Wiary i jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka wziął udział w plenarnej Konferencji Episkopatu Polski i podzielił się z polskimi biskupami wiedzą, jak bronić dzieci oraz młodzież przed nadużyciami seksualnymi niektórych osób duchownych

383. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski zostało zorganizowane w czwartek i piątek (13 i 14 czerwca) w Wałbrzychu i Świdnicy. Wybór miejsca nie był przypadkowy bowiem w 2019 r. diecezją świdnicka świętuje jubileusz 15-lecia. Nie uroczystości rocznicowe wzbudziły największe zainteresowanie opinii tylko temat, o którym za zamkniętymi drzwiami dyskutowali polscy biskupi. Chodzi o ochronę dzieci i młodzieży przed nadużyciami seksualnymi, których względem nich dopuszczają się niektóre osoby duchowne.

Wiedzą na temat działań w tym zakresie podzielił się z członkami episkopatu Polski Charles Scicluna, arcybiskup Malty, sekretarzem pomocniczym Kongregacji Nauki Wiary i jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka w sprawach zwalczania przypadków pedofilii wśród osób duchownych. To właśnie arcybiskup Charles Scicluna otrzymał od papieża w 2018 r. zadanie zbadania sprawy nadużyć seksualnych jakich dopuścili się duchowni w Chile. Abp. Scicluna spotkał się i rozmawiał z ofiarami, a następnie przekazał raport papieżowi. Efektem było wezwanie członków episkopatu Chile do Watykanu, gdzie wszyscy biskupi złożyli rezygnację, w ośmiu przypadkach zostały one przez papieża przyjęte. Wiele osób spodziewało się, podobnego scenariusza w Polsce.

– Nie dostałem specjalnej misji od papieża Franciszka i nie przyjechałem do Polski w takim charakterze, w jakim udałem się do Chile. Nie znam planów papieża Franciszka dotyczących Polski – mówi apb. Charles Scicluna.

Arcybiskup dodał, że zapoznał się z dostarczonymi mu przez polskich biskupów dokumentami w sprawie procedury działań w przypadkach stwierdzenia nadużyć seksualnych przez polskich duchownych. Ocenia je jako bardzo dobre, ale tłumaczy, ze będą miały sens tylko wtedy, kiedy będą stosowane w praktyce.

– Same dokumenty to za mało, trzeba przejść do czynu. W każdej diecezji, w każdej parafii ludzie muszą wiedzieć do kogo się zwrócić o pomoc – wyjaśnia apb. Charles Scicluna. – Dotyczy to również przypadków tuszowania takich spraw. Na każdej osobie duchownej ciąży obowiązek ich zgłaszania swoim przełożonym, a jeśli oni są w to zamieszani to jeszcze wyższej instancji, aż do nuncjusza apostolskiego i Watykanu.

Z abp. Scicluną próbowali się spotkać w Wałbrzychu przedstawiciele Fundacji „Nie lękajcie się”, m.in. : Marek Lisiński, który wystąpił w filmie braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”, ale uniemożliwiła im to policja.

Problemy kadrowe gastronomii

Wideo

Dodaj ogłoszenie