Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Bezcenna pamiątka po księżnej Daisy wróciła do zamku Książ (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Muzeum Narodowe we Wrocławiu udostępniło na stałą ekspozycję w zamku Książ, najstarszy dokument związany z obecnością w Książu - księżnej Daisy von Pless
Muzeum Narodowe we Wrocławiu udostępniło na stałą ekspozycję w zamku Książ, najstarszy dokument związany z obecnością w Książu - księżnej Daisy von Pless Dariusz Gdesz
Wałbrzych: Bezcenna pamiątka po księżnej Daisy wróciła do zamku Książ. Muzeum Narodowe we Wrocławiu w wyjątkowy sposób uczciło drugą rocznicę współpracy z Wałbrzychem i gminną spółką Zamek Książ.

Wałbrzych: Bezcenna pamiątka po księżnej Daisy wróciła do zamku Książ. W lipcu 2015 roku w zamku Książ otwarta została wystawa przygotowana przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. To dwie rzeźby i 38 obrazów ze zbiorów placówki, z których 10 pochodzi z kolekcji Hochbergów i prawdopodobnie do lat 40. XX wieku zdobiły komnaty Książa.

Pierwsza rocznica współpracy Muzeum Narodowego we Wrocławiu z Wałbrzychem i Zamkiem Książ, zaowocowała wyeksponowaniem w Sali Konrada potężnego obrazu „Alaryk w Rzymie” autorstwa Wilhelma von Lindenschmita. Drugą rocznicę współpracy uczczono w równie niezwykły sposób. Muzeum udostępniło na wystawę najstarszą pamiątkę związaną z obecnością księżnej Daisy w Książu.

– Okazały dyplom powitalny został wykonany w 1892 r. przez wałbrzyskiego malarza Johannesa Tetzelta. Natomiast jego kunsztowna oprawa ze srebrnymi aplikacjami i zdwojonym monogramem księżnej Daisy i jej małżonka wykonał renomowany wrocławski warsztat złotniczy Emila Somme – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Dokument ten uznawany był za zaginiony i jest czymś w rodzaju przysłowiowej relikwii. Od tego dokumentu przekazanego przez książęcych poddanych nowożeńcom rozpoczyna się historia obecności księżnej Daisy w Książu.

Dyrektor Oszczanowski dodaje, że nie ulega wątpliwości, że księżna ten dyplom trzymała w dłoniach, że moment jego otrzymania był dla niej wzruszający i pełen nadziei. Po wielu latach ta wyjątkowa pamiątka wróciła do Książa. Bogato zdobione dyplom i jego okładka to dzieła sztuki. Są obecnie prezentowane w gablotach jednej z komnat wystawienniczych na I piętrze zamku Książ.

Fotorelacja z wizyty w Wałbrzychu prawnuczki księżnej Daisy

Celem współpracy Muzeum Narodowego we Wrocławiu z Wałbrzychem, jest utworzenie jego filii w zamku Książ. To umożliwi prezentację kolejnych eksponatów pochodzących z Książa, a znajdujących się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz innych muzeach na terenie kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto