Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Co z Osiedlem pod Chełmcem? A jak inne projekty budowlane okolicy? [WIZUALIZACJE I ZDJĘCIA]

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
UM Wałbrzych - wizualizacje
Mieszkańcy Wałbrzycha interesują się projektami budowlanymi realizowanymi i projektowanymi w naszym mieście. Wiele z nich dotyczy dzielnicy Biały Kamień. Co z planowanym tam Osiedlem pod Chełmcem i innymi okolicznymi projektami?

Spis treści

Osiedle pod Chełmcem na Białym Kamieniu - jest spowolnienie

Dzielnica Biały Kamień w Wałbrzychu w ostatnich latach rozbudowuje się. Bliskość powstającej obwodnicy i boom budowlany w naszym mieście przyczyniły się do powstania kilku projektów rozbudowy tego rejonu, a także powstania planów zagospodarowania okolicy ul. Ludowej, Piasta oraz Ratuszowej wyznaczających tereny pod zabudowę mieszkaniową. Jednym z największych projektów w tej dzielnicy było Osiedle Pod Chełmcem zaplanowane w malowniczym terenie okolicy ul. Piasta. Początkowo przewidywano, że będą to mieszkania komunalne, ale w miarę rozwoju projektów budowy nowych mieszkań i remontów generalnych starych kamienic założenie to uległo zmianie.
- Przygotowaliśmy cały ten teren do rozbudowy osiedla, ale mniej więcej rok temu podjęliśmy decyzję, zgodnie z zapotrzebowaniem firm deweloperskich, aby to osiedle było realizowane jako projekt mieszkań własnościowych - wyjaśnił prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej podczas ostatniego spotkania on-line z mieszkańcami. Włodarz zaznacza, że przygotowywane są dokumenty do przeprowadzenia postępowań przetargowych dotyczących działek pod budowę na Białym Kamieniu - pod Chełmcem.

- Jest zainteresowanie deweloperów tym terenem, przygotowaliśmy działki. Dzisiaj jest sytuacja kredytowa przez wysokie stopy procentowe tak trudna, że deweloperzy wyraźnie schłodzili swoje zamiary - dodaje Szełemej.

Osiedle pod Chełmcem na Białym Kamieniu - działki pod budowę przygotowane

Spowolnienie na rynku budowy mieszkań dostrzegają też przedstawiciele wałbrzyskiej spółki InVałbrzych, którzy obserwują rynek mieszkań komercyjnych i uczestniczyli w przygotowaniu projektu Osiedla pod Chełmcem.

- Działki są przygotowane, natomiast w tym roku sprzedaż działek deweloperom jest niezwykle trudna dlatego my skupiliśmy się teraz na działkach przemysłowych, bo zainteresowanie nimi - zwłaszcza w strefie - jest dużo większe - wyjaśnia Krzysztof Urbański, prezes InVałbrzych.

Wysokie stopy procentowe, a także oprocentowanie kredytów mieszkaniowych sprawiają, że mniej potencjalnych nabywców swojego "M" ma zdolność kredytową, a zatem i deweloperzy weryfikują swoje plany.

Wałbrzych: Co z Osiedlem pod Chełmcem? A jak inne projekty budowlane okolicy? [WIZUALIZACJE I ZDJĘCIA]
UM Wałbrzych - wizualizacje

Wszyscy zainteresowani rynkiem obrotu nieruchomościami przyjęli postawę wyczekującą, ich przyszłe działania będą uzależnione od rozwoju sytuacji na rynku finansowym (kredyty hipoteczne) i kwestii stabilności cen materiałów budowlanych.

- Myślę, że w tym roku dodatkowych ruchów w tym temacie nie będzie. Działki zostały wydzielone i powinny być przed przetargami jeszcze wyceniane, jednak jako że wycena ma ograniczoną "ważność", to nie zlecamy jej, bo nie ma to sensu w tej chwili skoro będziemy ich w najbliższym czasie wystawiać. Musimy pewien czas przeczekać. Kolejne działania wykonany, kiedy rynek wróci do stanu zbliżonego do tego sprzed roku - zaznacza Urbański.

Działki miejskie przeznaczone pod zabudowę w okolicy ul. Piasta zajmują około 11 ha. Największa działka umiejscowiona jest pomiędzy leśniczówką a budynkami wybudowanymi w latach 90., kolejny grunt leży po drugiej stronie ulicy przy zabudowaniach Alby.

Wałbrzych: Co z Osiedlem pod Chełmcem? A jak inne projekty budowlane okolicy? [WIZUALIZACJE I ZDJĘCIA]
Elżbieta Węgrzyn - okolice ul. Piasta i Ratuszowej

Spółka InVałbrzych w ubiegłym roku przyczyniła się do ściągnięcia do Wałbrzycha i gmin ościennych kilkunastu inwestorów, sprzedano grunty za ok. 8 mln zł, a w tym roku kwota ze sprzedaży nieruchomości, która wsparła miejski budżet sięga już około 6 mln zł. Jednak w tym roku w portfelu sprzedażowym znajduje się coraz więcej gruntów inwestycyjnych, a mniej deweloperskich.

Biały Kamień rozrasta się

Na Białym Kamieniu trwają lub są w przygotowaniu inne komercyjne budowy
- Przy ul. Piasta około 3-hektarowy teren byłego zakładu Rafio zakupił ARKOP DEWELOPER - deweloper z Wrocławia. W tym miejscu zgodnie z planem zagospodarowania postawić tam kilkaset mieszkań, czyli osiedle budynków wielorodzinnych nawet kilkaset, czyli 350 do 400 mieszkań. Deweloper jest w trakcie załatwiania spraw formalnych.

Wałbrzych: Co z Osiedlem pod Chełmcem? A jak inne projekty budowlane okolicy? [WIZUALIZACJE I ZDJĘCIA]
Elżbieta Węgrzyn - okolice ul. Piasta i Ratuszowej

- trwa też budowa małego osiedla złożonego pierwotnie z 6 budynków wielorodzinnych przy ul. Ludowej. Firma AG Multi Group uzyskała pozwolenie na budowę trzech, a następnie trzech kolejnych budynków. Prace zaczęto realizować we wrześniu 2021. Trzy pierwsze budynki mają już kilka kondygnacji, trzy następne zaczęto przygotowywać od prac ziemnych w zimie. Zakończenie prac zaplanowano na koniec 2023 roku.

- przy ul. Andersa (tuż przy szybie "Jan") w ostatnich miesiącach oddano do użytku dwa segmenty domów szeregowych, podobna inwestycja rozpoczęła się też przy ul. Piasta, jednak tu postęp jest umiarkowany.

Zobacz wizualizacje Osiedla pod Chełmcem

Wałbrzych: Co z Osiedlem pod Chełmcem? A jak inne projekty b...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto