Wałbrzych: Dawna willa Hochbergów doczeka się remontu. Będzie tu Pałac Ślubów (ZDJĘCIA)

OPRAC.: RED
Willa nr 2 przy ul. Zamkowej w Wałbrzychu przejdzie gruntowny remont.
Willa nr 2 przy ul. Zamkowej w Wałbrzychu przejdzie gruntowny remont. Dariusz Gdesz
Dawna willa właścicieli zamku Książ - rodziny Hochbergów nareszcie doczeka się remontu. Po wakacjach zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy. Po remoncie budynek stanie się siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego, powstanie w nim również elegancka i funkcjonalna Sala Ślubów. .

Po II wojnie światowej willa nr 2 należała do funkcjonującego w sąsiednim pałacu Czettritzów Dolnośląskiego Gwarectwa Węglowego, przemianowanego następnie na Dolnośląskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego. Obiekt pełnił wówczas m.in. funkcje reprezentacyjne. Podejmowano w nim np. goszczących w Wałbrzychu ministrów górnictwa.

W sierpniu 1979 r. willa nr 2 została wpisana do rejestru zabytków Po likwidacji Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego obiekt stał się siedzibą kuratorium oświaty, które funkcjonowało w nim do końca lat 90. Po likwidacji siedziby kuratorium z willi, prawdopodobnie do Wrocławia zostały wywiezione piękne meble, które przez długie lata były na jej wyposażeniu. Kilkanaście lat temu, w trakcie remontu dachu willi, w niewyjaśnionych okolicznościach z obiektu skradziono arras ze sceną polowania. Był ozdobą jednego z reprezentacyjnych pomieszczeń na parterze willi. Policja nadal prowadzi poszukiwania arrasu oraz sprawców kradzieży.

Polka wśród najbardziej wpływowych ludzi

Wideo

Dodaj ogłoszenie