Wałbrzych: Fotografie m.in. księżnej Daisy ze zbiorów londyńskich na wystawie w zamku Książ (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Księżna Daisy jako królowa Saba
Księżna Daisy jako królowa Saba materiały prasowe
Fotografie ze zbiorów Muzeum Victorii i Alberta w Londynie, to jedna z najbardziej znaczących kolekcji szklanych negatywów z okresu wiktoriańskiego. W zamku Książ będą prezentowane od 15 listopada do 14 kwietnia 2019 roku.

Wystawa „Od Kleopatry do Nelsona. Jubileuszowy bal kostiumowy królowej Wiktorii” przygotowana przez Muzeum Victorii i Alberta w Londynie oraz Muzeum Zamkowe w Pszczynie, nawiązuje tytułem do balu kostiumowego w Devonshire House. Został zorganizowany 2 lipca 1897 roku przez księżną Devonshire i był jednym z wielu wydarzeń uświetniających obchody Diamentowego Jubileuszu upamiętniającego 60-lecie panowania królowej Wiktorii. Zaproszeni goście wcielili się w znane postacie historyczne i legendarne Wschodu i Zachodu, takie jak: Kleopatra, królowa Saba, król Ryszard Lwie Serce, czy admirał lord Nelson.

Ekspozycja znakomicie obrazuje bogactwo i przepych kostiumów ówczesnej arystokracji oraz ich wyobrażenie o postaciach historycznych. Zdjęcia gości, uczestniczących w balu, wykonało Studio Fotograficzne Lafayette, które zostało założone w Dublinie w 1880 roku przez Jamesa Stacka Laudera posługującego się pseudonimem „James Lafayette”. Zakład fotograficzny posiadał tytuł „Fotografa Jej Królewskiej Mości”, co przedstawiało najlepsze referencje dla firmy specjalizującej się w portretach. To jednak nie członkowie rodziny królewskiej obecni na jubileuszowym balu wzbudzili największy zachwyt gości, a księżna Daisy von Pless, hrabina von Hochberg i baronowa na Książu.

„Księżna Pless, urocza jako królowa Saba, w otoczeniu świty w orientalnych strojach. Niektórzy z orszaku poświęcili się i poczernili twarze” – zanotowała w swoich wspomnieniach pochodząca ze Stanów Zjednoczonych Jenny Churchill, księżna Marlborough, matka Winstona Churchilla - późniejszego pierwszego lorda admiralicji i premiera Wielkiej Brytanii. Wspaniała purpurowo-złota suknia Daisy z mieniącej się gazy, tren i złota szarfa lśniły wielokolorowymi klejnotami. Były wśród nich brylanty i turkusy, które dostała od męża w prezencie ślubnym, a które na co dzień przechowywane były w sejfie zamku Książ. Od ramion aż po nadgarstki spływały brylantowo-turkusowe łańcuchy, a głowę zdobił wymyślny asyryjski stroik, równie bogato ozdobiony klejnotami. Uzupełnieniem kostiumu był niesamowity wachlarz ze strusich piór wielkości stolika do herbaty. Nie ma pewności kto zaprojektował kostium, choć historyczna zagadka zawęża się do dwóch nazwisk wymienianych w ówczesnych źródłach, niejakiej Pani Harrison, która posiadała swoje studio Crawford Street 5 w Londynie lub Pani Mason z salonu przy New Burlington Street 4.

Ciesząca się doskonałą renomą londyńska firma fotograficzna Lafaytte uwieczniła na zdjęciach niemal wszystkich gości obecnych na balu. Większość gazet, nie tylko w Anglii, ale także w Irlandii i Ameryce zamieściła w tydzień po wydarzeniu, fotografie wybranych dam w kostiumach. W każdej z nich była podobizna Daisy. Suknia księżnej nie przetrwała do naszych czasów. Wystawa „Od Kleopatry do Nelsona. Jubileuszowy bal kostiumowy królowej Wiktorii”
była już prezentowana w Levanger Museum w Norwegii, Muzeum Zamkowym w Pszczynie (w Stajniach Książęcych), Muzeum Miedzi w Legnicy, a także w Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen w Niemczech. Od 15 listopada do 14 kwietnia 2019 roku będzie można ją oglądać w zamku Książ. Kuratorem wystawy jest Russell Harris – historyk sztuki, pisarz i tłumacz pracujący w Londynie. Wystawę 53 fotografii pochodzący z nieistniejącego atelier Lafayette w Londynie uzupełnia jedno zdjęcie z Archiwum Królewskiego w Windsorze. Dopełnieniem ekspozycji są cztery kostiumy będące rekonstrukcją strojów historycznych noszonych na jubileuszowym balu, wykonane przez absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Londynie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie