Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Gospodarze zamku Książ otrzymali z Niemiec nieznane zdjęcia obiektu (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Artur Szałkowski
Artur Szalkowski
Artur Szalkowski
Pakiet zdjęć zamku Książ sprzedawany turystom zwiedzającym obiekt w latach 30. XX wieku
Pakiet zdjęć zamku Książ sprzedawany turystom zwiedzającym obiekt w latach 30. XX wieku archiwum Zamku Książ w Wałbrzychu
Do zamku Książ w Wałbrzychu powrócił po ponad 80 latach pewien mały, lecz niezwykle cenny przedmiot. To koperta z 12 czarno-białymi fotografiami zamku Książ z lat 30. XX wieku, kiedy został udostępniony do zwiedzania.

Pożółkła tekturowa koperta została przesłana do zamku Książ z Niemiec przez obywatela tego kraju, który chce zachować anonimowość. W latach 30. XX wieku będąc małym chłopcem zwiedził zamek Książ będący wówczas własnością książęcej rodziny Hochbergów von Pless. Młody turysta mieszkał wtedy w uzdrowisku Bad Charlottenbrun, czyli obecnej Jedlinie-Zdrój koło Wałbrzycha. Po zakończeniu II wojny światowej darczyńca został wysiedlony z rodziną z Jedliny-Zdroju, która stała się częścią Polski w głąb Niemiec. Jedną z pamiątek, którą wówczas ze sobą zabrał były fotografie zamku Książ.

– Takie gesty dobrej woli ze strony obywateli Niemiec wykonywane są wobec zamku Książ dość często. W minionych latach otrzymaliśmy w darze m.in. XVIII-wieczne książki ze zrabowanej biblioteki zamkowej, ale także wiele pamiątek rodzinnych potomków dawnej służby zamkowej. Każdy z tych „powrotów” jest dla nas nieocenionym wkładem w ocalanie dziedzictwa historycznego Książa, za co serdecznie dziękujemy – mówi Mateusz Mykytyszyn, rzecznik prasowy Zamku Książ w Wałbrzychu.

Podarowane fotografie są wysokiej jakości. Utrwalono na nich zamkowy park, tarasy i wnętrza Książa. Zdjęcia są bezcennym dokumentem historycznych, utrwalono na nich bowiem wygląd zamku Książ i jego otoczenia w latach 30. XX wieku, czyli przed dewastacją dokonaną w czasie wojny przez niemiecką paramilitarną Organizację Todt, a po zakończeniu wojny przez żołnierzy radzieckich oraz bandy szabrowników. Zdjęcia o wymiarach 5,5 cm na 8,5 cm zachowały się w oryginalnej kopercie z ich opisami i pieczęcią zamkową, z której dowiadujemy się, że Książ można zwiedzać codziennie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto