Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych jest obecnie atrakcyjny dla rządzących państwem przed wyborami, kiedyś było inaczej (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Przegląd wizyt rządzących państwami na terenie, których był położony Wałbrzych od początku XX w.
Przegląd wizyt rządzących państwami na terenie, których był położony Wałbrzych od początku XX w. Artur Szałkowski / archiwum
Od cesarza i króla przez prezydentów i kanclerza, sekretarzy i ponownie prezydentów, czyli przegląd wizyt rządzących państwami na terenie, których był położony Wałbrzych od początku XX w. W tym czasie nie było u nas tylko Lecha Kaczyńskiego.

Pierwszą głową państwa, na którego terytorium leżał na początku XX wieku współczesny Wałbrzych (wówczas niem. Waldenburg), która złożyła wizytę w naszym mieście, był Wilhelm II Hohenzollern. Ostatni niemiecki cesarz i król Prus przyjaźnił się z Janem Henrykiem XV Hochberg von Pless, właścicielem m.in. zamku Książ. Stąd wizyty cesarza nie tylko w Książu, ale również w należącym do Hochbergów, pobliskim Szczawnie-Zdrój (niem. Bad Salzbrunn). W trakcie przebudowy zamku Książ, II piętro obiektu przystosowywano do potrzeb cesarza. Ostatecznie nigdy z niego nie skorzystał. Po klęsce w I wojnie światowej Wilhelm II abdykował i wyemigrował do Holandii. Pozostając przy temacie I wojny światowej należy wspomnieć, że sztab główny cesarza Niemiec był wówczas ulokowany w rezydencji Hochbergów w Pszczynie.

Kolejną głową państwa, która gościła w Waldenburgu, był feldmarszałek Paul von Hindenburg. W latach 1925-1934 pełnił funkcję prezydenta Rzeszy w okresie Republiki Weimarskiej oraz do swojej śmierci, przez pierwszy rok istnienia III Rzeszy. Paul von Hindenburg gościł u nas 19 września 1928 r. Celem wizyty było podjęcie działań państwa, które pomogą wydźwignąć się regionowi wałbrzyskiemu z biedy. Hindenburg przyjechał pociągiem specjalnym. Wysiadł na obecnym dworcu Wałbrzych Główny. Następnie wraz z towarzyszącymi mu osobami, udali się samochodami do ratusza. Tam w obecnej sali obrad rady miejskiej wygłosił przemówienie do przedstawicieli władz lokalnych. Następnie złożył wizytę w sanatorium dla dzieci, które działało na terenie obecnej dzielnicy Biały Kamień, u podnóża góry Chełmiec. Stamtąd udał się na obecny dworzec Wałbrzych Miasto, skąd odjechał swoim pociągiem do Berlina.

Po Hindenburgu władzę w III Rzeszy przejął Adolf Hitler. Także gościł w naszym mieście. Była to krótka, zaledwie kilkugodzinna wizyta, którą zorganizowano 22 lipca 1932 roku. W ramach kampanii wyborczej do Reichstagu, Hitler wziął udział w wiecu zorganizowanym na stadionie miejskim w dzielnicy Nowe Miasto i zachęcał do głosowania na swoją partię NSDAP. Między bajki należy natomiast włożyć pogłoski o wizycie lub wizytach Hitlera w zamku Książ. Faktem jest natomiast, że w czasie wojny zamek był przebudowywany na jedną z jego kwater. Świadczą o tym zachowane dokumenty dotyczące przebudowy obiektu. Dowiadujemy się z nich m.in. o lokalizacji osobistych pomieszczeń Hitlera na I piętrze zamku.

Po zakończeniu II wojny światowej, w maju 1945 roku Waldenburg znalazł się w obrębie nowych granic Polski i został przemianowany na Wałbrzych. Uprzemysłowione miasto miało ogromne znaczenie dla odbudowy zniszczonej wojną gospodarki kraju. Dlatego szybko stało się „oczkiem w głowie” nowych władz Polski. Już 18 sierpnia 1945 r. przyjechał do Wałbrzycha Bolesław Bierut. Spotkał się z władzami miasta i zwiedził najważniejsze obiekty przemysłowe oraz uzdrowisko Solice-Zdrój, czyli obecne Szczawno-Zdrój. 8 kwietnia 1947 r. Bierut gościł w Wałbrzychu po raz drugi. Tym razem odwiedził kopalnie: Victoria i Biały Kamień oraz ponownie uzdrowisko Solice-Zdrój.

Po śmierci Bieruta, w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej nastał czas rządów Władysława Gomułki. Towarzysz „Wiesław”, jak nazywano Gomułkę, gościł w Wałbrzychu jeszcze nim został pierwszym sekretarzem Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Po wojnie Gomułka piastował funkcję wicepremiera i szefował Ministerstwu Ziem Odzyskanych. Dlatego 11 kwietnia 1948 r. przewodniczył w Wałbrzychu obchodom Tygodnia Ziem Odzyskanych.

W 1970 r. skompromitowanego Gomułkę, na stanowisku I sekretarza KC PZPR zastąpił Edward Gierek. Również on przyjeżdżał do Wałbrzycha i miał do naszego miasta duży sentyment. Mieszkała tu bowiem spora grupa jego znajomych i przyjaciół z okresu pobytu na emigracji we Francji i Belgii. Po raz pierwszy Gierek gościł w Wałbrzychu w 1947 r. Przyjechał jako przewodniczący Rady Narodowej Polaków i Związku Patriotów Polskich w Belgii. Celem wizyty było załatwienie 5 tys. mieszkań dla rodzin górników, którzy powracali po wojnie do kraju. 29 marca 1974 r. Gierek przyjechał do Wałbrzycha będąc najważniejszą osobą w państwie. Poza spotkaniem z lokalnymi władzami, spotkał się z załogami kopalni Thorez i fabryki porcelany Krzysztof.

Druga wizyta Gierka w Wałbrzychu jako I sekretarza KC PZPR miała miejsce 6 lipca 1979 roku. Przyleciał wówczas śmigłowcem, gościł m.in w Dolnośląskim Gwarectwie Węglowym, fabryce porcelany Wałbrzych oraz na Podzamczu - nowym wałbrzyskim osiedlu mieszkaniowym. W delegacji rządowej, która przybyła do Wałbrzycha z Gierkiem w marcu 1974 r., był m.in. gen. Wojciech Jaruzelski, wówczas minister obrony narodowej. To właśnie jemu przypisuje się przejęcie schedy po Edwardzie Gierku. Początkowo jako szefowi Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, odpowiedzialnej za wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Później jako prezydentowi PRL (1989) i prezydentowi RP (1989-1990).

Następcą gen. Jaruzelskiego i zarazem pierwszym po II wojnie światowej prezydentem kraju, którego wybrano w demokratycznych wyborach, został Lech Wałęsa. On z kolei gościł w Wałbrzychu dwukrotnie. Pełnił wówczas funkcję przewodniczącego NSZZ Solidarność. Do pierwszej wizyty doszło w listopadzie 1980 r. Wałęsa po raz pierwszy i ostatni w życiu zjechał wówczas do podziemi kopalni (Kopalnia Węgla Kamiennego Wałbrzych - dop. red.) i spotkał się z wałbrzyszanami na stadionie Górnika na Nowym Mieście. Z kolei 29 czerwca 1981 r. Wałęsa spotkał się z wałbrzyszanami na stadionie Zagłębia na Białym Kamieniu.

Aleksander Kwaśniewski, kolejny prezydent RP, również gościł w Wałbrzychu kilka razy. Ostatnia wizyta miała miejsce latem 2001 r. Prezydent Kwaśniewski dokonał wówczas oficjalnego otwarcia fabryki Cersanit w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Invest-Park. Lech Kaczyński, następca Aleksandra Kwaśniewskiego, to jedyna głowa państwa polskiego po wojnie, która nie odwiedziła Wałbrzycha. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Kaczyński planował przyjechać do Wałbrzycha w ramach kampanii wyborczej, ubiegając się o reelekcję na stanowisku Prezydenta RP. Z powodu śmierci w katastrofie lotniczej w Smoleńsku, do wizyty w Wałbrzychu nie doszło.

Najczęściej w Wałbrzychu i okolicach gościł Bronisław Komorowski, który ma rodzinę w Strudze. Po raz ostatni gościł u nas z dwudniową wizytą 29-30 kwietnia 2015 r. w ramach kampanii wyborczej. Był m.in. w Starej Kopani i fabryce Toyoty oraz w zamku Książ, gdzie nocował. Kilkanaście dni wcześniej (8 kwietnia), w ramach kampanii wyborczej gościł w Wałbrzychu obecny Prezydent RP Andrzej Duda. Spotkał się z dziennikarzami w siedzibie Solidarności i z mieszkańcami na Rynku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto