Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Konradów urokliwa dzielnica na skraju miasta (ZDJĘCIA)

Dariusz Gdesz
Dariusz Gdesz
U podnóża Chełmca, poza głównym szlakiem komunikacyjnym miasta znajduje się urokliwa dzielnica Konradów. Obecnie liczy ona 2,3 tys. mieszkańców i sukcesywnie rozbudowuje się o nowe domy jednorodzinne. Wkrótce Konradów zyska lepsze skomunikowanie autobusami miejskimi z centrum Wałbrzycha. Zobaczcie jak pięknie wygląda ta część Wałbrzycha.

Zobaczmy, co przeczytamy o tym miejscu na stronach Wikipedii:

„... Niegdyś Konrad Thal – Dolina Konrada, należała do wałbrzyskiego zagłębia węglowego i początkowo był kolonią Białego Kamienia. W 1753 stało się samodzielną gminą z osobnym swoim kodem pocztowym. W 1795 powstał na Konradowie protestancki cmentarz, a w 1817 roku powstała tam, kaplica na Wzgórzu św. Antoniego.

Dariusz Gdesz


Po reorganizacji Prus, Dolina Konrada należała od 1815 do prowincji śląskiej i była w 1816 roku włączona do powiatu wałbrzyskiego, w którym pozostawała do 1945. W 1818 roku Dolina Konrada liczyła 255 mieszkańców, w 1840 roku było ich 388. Od 1874 Dolina Konrada wraz z Hartau (Opoka – obecny rejon ulic Bema i Sułkowskiego w Wałbrzychu) i Szczawienkiem należały do okręgu Szczawno-Zdrój. W tym samym roku Dolina Konrada – Konradów, otrzymał połączenie kolejowe do toru linii kolejowej w Wałbrzychu, który w 1914 roku został zelektryfikowany. Od 1925 roku Konradów liczył 868 mieszkańców. Konradów włączył się w 1935 roku do Białego Kamienia – obecnie dzielnica Wałbrzycha, wcześniej także osobna gmina.

Dariusz Gdesz


Dolina Konrada w 1945 roku została przemianowana na Konradów. Ludność niemiecka mieszkała jeszcze długo po II wojnie światowej. Nowi mieszkańcy jako wypędzeni przybyli z częściowo z Polski wschodniej. Powojenny Konradów był samodzielną wsią do 1950 roku. 1 stycznia 1951 włączony został wraz z Białym Kamieniem do Wałbrzycha (częściowo do Szczawna-Zdroju), z którym dzieli swoją późniejszą historię od tego czasu.
Decyzją Rady Miejskiej w Wałbrzychu z dnia 30.10.2014 powstała na Konradowie nowa ulica Alfreda Witolda Oruby, zlokalizowana jako przedłużenie ul. Kopalnianej. Na ul. Oruby powstaje duże osiedle domków jednorodzinnych i willi.”

Wałbrzych: Konradów urokliwa dzielnica na skraju miasta (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto