Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Kościół pw. św Jerzego miał aż pięć dzwonów

Paweł Gołębiowski
Zezwolenie na budowę kościoła uzyskano 12 maja, 1894 roku. Świątynię poświęcono w 1897 roku
Zezwolenie na budowę kościoła uzyskano 12 maja, 1894 roku. Świątynię poświęcono w 1897 roku Dariusz Gdesz
Kościół pw. św. Jerzego i matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu po drugiej wojnie światowej miał być zburzony przez szkody górnicze. Dzięki datkom, udało się go wyremontować.

Parafia pw. Świętego Jerzego i Matki Bożej Różańcowej, erygowana 12 maja 1894 roku znajduje się w wałbrzyskiej dzielnicy Biały Kamień. Jej proboszczem jest ks. infułat Julian Źrałko. Parafia jest siedzibą dekanatu wałbrzyskiego północnego diecezji świdnickiej.

Na jej terenie znajduje się klasztor sióstr elżbietanek. W kościele w 1962 roku intronizowano słynący łaskami, obraz Matki Bożej Różańcowej, pochodzący z miejscowości Biały Kamień na Kresach Wschodnich.

Biały Kamień w Wałbrzychu był też kiedyś niezależną miejscowością. Pierwsza historyczna wzmianka o niej pochodzi z 1305 roku, z dokumentu wydanego za czasów księcia piastowskiego Bernarda Statecznego.

Najwcześniejsza informacja o planach utworzenia w Białym Kamieniu parafii i budowie kościoła pochodzi z 10 marca 1883 roku, kiedy Arcybiskupia Kuria Wrocławska zleciła proboszczowi Świętych Aniołów Stróżów (do którego należał Biały Kamień) kupno ziemi pod budowę kościoła.

Zezwolenie na budowę świątyni wydano 12 maja 1894 roku i równocześnie w odległości 200 metrów założono cmentarz katolicki.

Istniejącą do tej chwili nekropolię poświęcono w 1897 roku, a kościół wzniesiony w latach 1894-1898 uroczyście poświęcono 28 września 1899 roku. Świątynia w stylu neoromańskim, z wnętrzem w stylu neogotyckim wzniesiona na pagórku, góruje nad okolicą.

Monumentalna, wysoka kościelna wieża pełni rolę dzwonnicy. Ołtarz główny jest drewniany, rzeźbiony w stylu neogotyckim. W środkowej części zawiera obraz przedstawiający św. Jerzego i M.B. Różańcową.

W kościele zachowała się rzeźbiona i polichromowana ambona oraz figury świętych: Józefa i Antoniego.

Organy w kościele na Białym Kamieniu wykonała w 1898 roku firma ze Świdnicy. Kościół pierwotnie został wyposażony w pięć dzwonów, ale w 1917 na rozkaz rządu pruskiego z wieży zdjęto cztery i zabrano je na cele wojenne.

W 1972 roku kupiono trzy nowe dzwony. Ciekawostką jest fakt, że w 1945 roku kościół miano zburzyć z powodu szkód górniczych. Na szczęście zorganizowano datki wiernych i odremontowano świątynię.

Podczas kolejnych remontów, między innymi przebudowano ściany i ozdobiono je malowidłami przedstawiającymi sceny z życia Jezusa i Marii.

Założono wówczas system grzewczy, pokryto wieżę główną i wieżyczki blachą miedzianą, natomiast cały korpus kościoła blachą cynkową. Przebudowano też prezbiterium, w którym położono marmurową posadzkę z kamienia śląskiego i ustawiono nową marmurową mensę (ołtarz) oraz wstawiono pięć nowych witraży.

W 1999 roku obchodzono stulecie świątyni. Do zabytków zalicza się nie tylko budynek kościoła, ale także plebanii i kaplicy cmentarnej oraz dwa obrazy ołtarzowe: M.B. Różańcowej - Białokamieńskiej i św. Jerzego - męczennika.

Proboszcz
Ksiądz infułat Julian Źrałko urodził się 27 sierpnia 1934 roku w Wicyniu k. Złoczowa (obecnie Ukraina). Dwa lata uczył się w szkole kolejowej we Wrocławiu, następnie w niższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Absolwent Arcybiskupiego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1960 roku. W 1966 roku przeniesiony do parafii św. Jerzego w Wałbrzychu. Był tam administratorem i m.in. duszpasterzem młodzieży żeńskiej, a także akademickiej i pracującej. W 1974 roku mianowany proboszczem parafii św. Jerzego i M.B. Różańcowej w Wałbrzychu, w której piastuje to stanowisko do dzisiaj. W lutym 1980 roku na zlecenie Kurii Wrocławskiej przyjął urząd dziekański dekanatu Wałbrzych - północ.

Z jego inicjatywy i przy głównym udziale powstał Krzyż Milenijny (najwyższy w Polsce) na Górze Chełmiec w Wałbrzychu.

Do parafii należy też kaplica M.B. Częstochowskiej w Konradowie (sąsiadująca z Białym Kamieniem dzielnica Wałbrzycha) zbudowana przez obecnego księdza infułata Juliana Żrałko, przy współpracy mieszkańców dzielnicy.

Obecnie parafia pw. św. Jerzego i M.B. Różańcowej liczy około 10 tysięcy osób.

Działają w niej grupy: Ministranci, Akcja Katolicka. Eucharystyczny Ruch Młodych, Żywy Różaniec, Rada Parafialna, Caritas, Towarzystwo Przyjaciół WSD, Chór Semper Comunio, Grupa Taize i Odnowa w Duchu Świętym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto