Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Liczą na 2,5 miliarda złotych przeznaczonych na dekarbonizację. Mają gotowy plan jak wydać pieniądze!

Paweł Gołębiowski
Paweł Gołębiowski/Samorządowcy Subregionu Wałbrzyskiego liczą na pieniądzena dekarbonizację
W Subregionie Wałbrzyskim wiedzą już dokładnie na co chcą wydać pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przeznaczone na dekarbonizację. To blisko 2,5 miliarda złotych

W Subregionie Wałbrzyskim wiedzą już dokładnie na co chcą wydać pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Przez kilka miesięcy przygotowano tu szczegółowy plan (jak określają - sprawiedliwej społecznej transformacji). Nie chodzi zatem o jakieś wielkie inwestycje, ale o poprawienie jakości życia mieszkańców. Między innymi remonty domów w takich dzielnicach jak wałbrzyski Sobiecin czy miasteczko Boguszów-Gorce. O poprawę stanu środowiska, rekultywację hałd. Wyliczono na przykład, że na tym terenie 80 tysięcy mieszkań potrzebuje przejścia z pieców węglowych na inne,ekologiczne.

Środków natomiast jest naprawdę sporo, bo Fundusz to blisko 2,5 miliarda złotych z Unii Europejskiej. Środki mają być przeznaczone na dekarbonizację, czyli wyrównywanie szans regionów gdzie chcą odejść od wydobycia węgla, lub, tak jak właśnie w Subregionie Wałbrzyskim i Nowej Rudzie, na łagodzenie skutków transformacji po likwidacji przemysłu węglowego. A ta dała się na naszym terenie mocno we znaki.
- Mija 25 lat od zamknięciu przemysłu węglowego i okołowęglowego, a nasz dystans do lepiej rozwiniętych regionów nie zmienia się. Korzystamy ze środków unijnych, rządowych, własnych, ale w wielu dziedzinach dystans powiększa się. To skutek braku pomocy w okresie, w którym ta pomoc była najbardziej potrzebna. Państwo nie miało środków, nie było pomocy z Unii Europejskiej – wyjaśnia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

– To wsparcie oznacza dla naszych miejscowości, między innymi: Boguszowa-Gorc, Jedliny-Zdroju, Wałbrzycha, Nowej Rudy, próbę wyrównania szans – podkreślają samorządowcy z terenu Subregionu Wałbrzyskiego.

Dodają, że plan był tworzony z mieszkańcami i dla mieszkańców.
Samorządowcy zwrócili się do różnych instytucji, do ministerstwa, do marszałka województwa, o sprawiedliwy podział środków, bo m.in on będzie decydował na co zostaną wydane pieniądze.
Chcą przeprowadzić dekarbonizację do 2030 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto